Jaskra czy zaćma

Zarówno jaskra, jak i zaćma rozwijają się niepostrzeżenie – coraz większe problemy z widzeniem mogą być mylnie zinterpretowane jako postępująca wada wzroku. Dlatego niezwykle ważne jest profilaktyczne badanie oczu i kontrolowanie stanu zdrowia oraz reagowanie na wszelkie niepokojące dolegliwości. Jaka jest różnica pomiędzy jaskrą a zaćmą i kiedy można poddać się zabiegowi w klinice okulistycznej?

Co to jest zaćma?

Towarzyszące na co dzień wady wzroku potrafią niezwykle dotkliwie wpłynąć na komfort życia – zdarza się, że delikatne oświetlenie podczas wieczornego czytania książki już nie wystarcza, a bez okularów korekcyjnych nie możesz wykonywać codziennych obowiązków. Jeżeli zauważysz, że coraz gorzej radzisz sobie z rozróżnianiem kolorów, kontrasty rozmazują się, a dodatkowe źródła światła nie poprawiają widoczności, udaj się do lekarza – może to oznaczać, że borykasz się z rozwijającą zaćmą.

Choroba nazywana też kataraktą, postępuje powoli i na początku może być mylnie łączona ze wzmagającą się krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Charakteryzuje się m.in.:

  • pogarszającą się ostrością wzroku – coraz częściej musisz przybliżać lub oddalać przedmioty, co powoduje np. bóle głowy;
  • rozmytym i niewyraźnym obrazem – mimo zastosowania dodatkowego oświetlenia i przemyciem szkieł korekcyjnych;
  • trudnościami w widzeniu w jasnych, doświetlanych pomieszczeniach – oślepiające punkty świetle powodują dyskomfort i nie pozwalają skupić wzroku;
  • mniej wyraźnym odbieraniem barw – są zamglone i mniej kontrastowe[1].

Jedynym rozwiązaniem problemu mętnienia soczewki oka jest chirurgiczny zabieg usunięcia zaćmy. Dzięki specjalistycznej technologii okulistycznej jest on bezpieczny, a jego czas trwania nie wiąże się z kilkudniową wizytą w szpitalu.

Zaćma (katarakta) – co to jest i jak ją wyleczyć? Sprawdź więcej informacji o operacyjnym usuwaniu zaćmy w Klinice Optegra: https://www.optegra.com.pl/zabiegi/zacma

Jaskra a zaćma – podstawowe różnice

Co to jest jaskra i czym różni się od zaćmy? Choć obie postępują niepostrzeżenie, to sposób leczenia oraz ich następstwa są zupełnie inne. Pierwsza z nich powoduje stopniowe uszkodzenie nerwu wzrokowego, który wynika m.in. z podniesionego ciśnienia wewnątrzgałkowego – zwiększony nacisk cieczy wodnistej na ścianki oka przyczynia się do zaniku włókien nerwowych[2]. Znaczne zmniejszenie pola widzenia oraz dostrzeganie pierścieni wokół źródeł światła to główne objawy postępującej choroby.

Warto wiedzieć:

Rozwój jaskry prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku, a nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia[3].

Zarówno katarakta, jak i jaskra, nie wywołują dolegliwości bólowych, a ich objawy mogą być mylone z postępującą wadą wzroku. Pamiętaj – jeżeli zauważysz, że Twoje pole widzenia się zawęża lub mimo odpowiedniego oświetlenia obraz jest zamglony, zgłoś się do specjalisty. Dzięki temu zatrzymasz postępującą chorobę, a także dowiesz się o możliwych technikach leczenia. W porównaniu do zaćmy, skutków rozwiniętej jaskry nie można cofnąć, ale odpowiednia terapia może zapobiec dalszemu uszkadzaniu nerwu wzrokowego.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma

[2] https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/jaskra/73325,jaskra

[3] https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/jaskra-nie-boli-kradnie-wzrok

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here