Czy do peruki można dostać dofinansowanie

Dla wielu osób kwestia włosów jest sprawą bardzo osobistą i niestety przykrą, szczególnie, kiedy z powodu poważnej choroby zaczynają one wypadać. Łysienie nieraz związane jest z chemioterapią. Jedną z możliwości, jaka wówczas się pojawia, jest zakup peruki, na którą można uzyskać dofinansowanie.

Komu przysługuje dofinansowanie na zakup peruki?

Zgodnie z polskim prawem peruka uważana jest za środek wspomagający leczenie, dlatego, podobnie jak na inne pomoce i sprzęty, przysługuje na nią refundacja ze strony NFZ i PFRON. Dotyczy ona osób, które borykają się z utratą włosów spowodowaną chorobą.

Najczęściej z tego środka wspomagającego leczenie korzystają osoby, które leczą się na oddziałach onkologicznych, są po przejściu chemioterapii i cierpią na choroby nowotworowe. Jednak nie tylko im przysługuje refundacja i możliwość zakupu peruki – posiadają ją także osoby, które doświadczają wypadania włosów z powodów genetycznych czy innego rodzaju łysienia lub wyraźnego przerzedzania włosów.

Jaka wysokość dofinansowania obowiązuje w przypadku peruki?

Niezależnie od rodzaju peruki po chemioterapii, NFZ zawsze oferuje stałą kwotę dofinansowania wynoszącą 250 zł. Oznacza to, że osoby, które zdecydują się na perukę nieprzekraczającą tej ceny, będą mogły odebrać ją za darmo. W przypadku osób, które decydują się na zakup droższej peruki, pozostałą kwotę ponad 250 zł będą musiały dopłacić same.

Czy istnieje możliwość uzyskania dodatkowego dofinansowania ponad 250 zł od NFZ? Oczywiście – taką szansę daje PFRON, który posiada własne warunki przyznawania dofinansowań. Wynoszą one do 100% wkładu własnego pacjenta w ramach limitu wyznaczonego przez NFZ lub do 150% tego limitu oraz udziału własnego, jeśli cena jest wyższa niż ustalony limit Ministerstwa Zdrowia.

Co będzie potrzebne, aby uzyskać dofinansowanie?

Aby uzyskać dofinansowanie na zakup peruki medycznej, niezbędne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów, które poświadczają prawo do takiej refundacji. Zlecenie na zakup peruki można uzyskać raz do roku, a wystawić może je szereg lekarzy specjalistów, w tym lekarz onkologii klinicznej i dziecięcej, specjalista radioterapii onkologicznej lub ginekologii onkologicznej, lekarz hematolog, specjaliści dermatologii i wenerologii, a także chirurg onkologiczny, ogólny lub dziecięcy.

Aby z kolei uzyskać dodatkowe dofinansowanie ze strony PFRON, należy przedstawić dokument poświadczający niepełnosprawność, dowód zakupu peruki o określonej cenie, a także należy spełnić kryterium dochodowe, wyznaczone przez tę instytucję.

Warto przy tym pamiętać, że refundacją objęte są zarówno peruki z włosów naturalnych, jak i sztucznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here