Noszenie okularów to codzienność wielu z nas. Poza pamiętaniem o nich musimy również dbać o to, aby nie uległy zarysowaniu czy uszkodzeniu, co – zważywszy na ich delikatną naturę – często jest nie lada wyzwaniem. Jak zadbać o okulary na co dzień? O czym pamiętać, gdy chcemy je wyczyścić lub odłożyć gdzieś na bok? Jakie akcesoria i dodatki do okularów mogą nam się przydać na co dzień i dlaczego warto rozważyć ich zakup? Jak wyczyścić szkła w taki sposób, aby osiągnąć dobry efekt i jednocześnie ich nie uszkodzić?
Spis treści
Jak bezpiecznie przechowywać okulary?
Okulary są zwykle dość delikatne i o ile nie mamy ich na nosie, powinniśmy uważać na to, gdzie je pozostawiamy. Najlepszym sposobem na ochronę szkieł korekcyjnych przed uszkodzeniem, pobrudzeniem czy zarysowaniem jest przechowywanie ich w dedykowanym do tej czynności futerale. Dobrym pomysłem jest posiadanie takich kilku, tak abyśmy zawsze mieli jeden pod ręką: w domu, w pracy czy po prostu przy sobie. Dzięki temu nie musimy martwić się, że ktoś nie zauważy naszych okularów i je niechcący zrzuci albo zniszczy, ani że osiądzie na nich kurz i pył unoszący się w powietrzu. Wybierając dobrej jakości futerały mamy pewność, że nasze szkła korekcyjne będą zawsze bezpieczne, także wtedy gdy sami zapomnimy, że je gdzieś zostawiliśmy.
Użyteczne akcesoria do okularów
Jednym z najbardziej przydatnych dodatków, w jakie warto się zaopatrzyć, jest chusteczka do okularów. Dzięki niej możemy wytrzeć szkła szybko, sprawnie i bez ryzyka porysowania powierzchni. Wiele rodzajów chusteczek jest wykonane ze specjalnej tkaniny, która nie jest w stanie zaszkodzić powierzchni szkieł. Są one jednocześnie na tyle nieduże, że z powodzeniem możemy nosić je w futerale, także razem z okularami i wykorzystywać wedle potrzeby.
Innym użytecznym dodatkiem dla osób noszących szkła korekcyjne na stałe jest łańcuszek na okulary. Przydaje się szczególnie wtedy, gdy nasze oprawki łatwo zsuwają się nam z nosa lub gdy boimy się, że zgubimy je lub spadną nam przy wykonywaniu co bardziej aktywnych czynności. Wybierając łańcuszek należy jednak zwrócić uwagę na jego długość – szkła nie powinny wisieć nam nisko na piersi, ale też nie może on być na tyle krótki, aby sprawiał nam dyskomfort.
Jak czyścić okulary, aby nie zostały na nich rysy?
Okulary korekcyjne mają delikatną powierzchnię, często powleczoną dodatkowymi substancjami, które wspierają nasz wzrok. Z tego względu logicznym jest, że należy zachować ostrożność przy ich czyszczeniu. Niestety, zwykle musimy robić to dość często, jako że na co dzień wykonujemy wiele czynności, przebywamy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń, a także czasem przypadkowo dotykamy powierzchni okularów. Najbezpieczniejszym domowym sposobem na ich umycie jest opłukanie powierzchni soczewek pod letnią, bieżącą wodą. W ten sposób wszystkie lekkie zabrudzenia, jak kurz czy pyłki, od razu zostaną usunięte z ich powierzchni. Aby wytrzeć okulary do sucha, warto wykorzystać wspomnianą wcześniej specjalną chusteczkę lub – jeżeli nam się nie spieszy – można również odłożyć je na bok i pozwolić wyschnąć samoistnie. Ważnym jest, abyśmy nie próbowali trzeć powierzchni szkieł na sucho, ani przy wykorzystaniu materiałów się do tego nie nadających. Przy takiej nieostrożności ryzykujemy zarysowanie mechaniczne, a w sytuacji użycia niewłaściwego środka czy mydła możemy trwale uszkodzić powłoki ochronne na ich powierzchni.