omega 3

Wiedza o dobroczynnym wpływie kwasów omega a w szczególności omega 3 na organizm człowieka jest powszechna. Wszyscy wiedzą, że trzeba jeść tłuste ryby, oleje roślinne i orzechy oraz pić tran. Kwasy omega 3 to oczywiście nie jest panaceum na wszystkie bolączki, tym niemniej odgrywają one bardzo istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdego z nas. Bez wątpienia warto włączyć do codziennej diety suplementy zawierające kwasy omega 3. Tylko jak wybrać te najlepsze ? Na co zwrócić uwagę? Suplement omega 3 jakiej firmy wybrać?

Aby zrozumieć fenomen kwasów omega uporządkujmy nieco wiadomości. 

Kwasy omega 3 – niezbędne nienasycone tłuszcze

Kwasy omega 3 oraz omega 6 to z chemicznego punktu widzenia nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) a właściwie tzw. wielonienasycone kwasy tłuszczowe. W skład grupy omega 3 wchodzi kwas alfalinolenowy (ALA) i jego pochodne: kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podobnie jak witamin nie produkujemy ich. Trzeba je dostarczać z zewnątrz. W pokarmie lub w suplementach. 

Kwasy omega 3 są odpowiedzialne za wiele procesów, między innymi: 

  • pracę mózgu i serca
  • odporność
  • zmniejszenie alergii
  • dobry wzrok
  • ochrona przed rakiem

Kwasy omega 3 – gdzie występują

Głównie w tłustych rybach takich jak łosoś, śledzie czy szprotki. W owocach morza np. skorupiakach, algach, migdałach, orzechach włoskich. Bardzo dobrym źródłem kwasów omega 3 są oleje roślinne. 

Niestety nienasycone kwasy tłuszczowe są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury. Obróbka cieplna np. gotowanie czy smażenie je niszczy. Po drugie z uwagi na bardzo duże zanieczyszczenie mórz nie jest zalecane jedzenie dużych ilości ryb. Suplementacja staje się więc koniecznością. 

Kwasy omega 3 – zapotrzebowanie, kiedy brać, jak długo stosować ?

Zgodnie z obowiązującymi obecnie zaleceniami osoby dorosłe powinny stale przyjmować  250 mg EPA/DHA / dobę. Kobiety w ciąży 100 -200 mg więcej. W prewencji chorób serca i naczyń krwionośnych zaleca się 500 mg/dobę. Praktycznie każdy z nas o ile nie jada codziennie ryb, powinien wspomagać się preparatem zawierającym kwasy omega 3.  

Kwasy te są bardzo ważne dla kobiet w ciąży i dla małych dzieci. W Polsce zalecane jest podawanie suplementów omega 3 wszystkim kobietom w ciąży oraz dzieciom od 6 tygodnia życia  do ukończenia 7 lat. 

Najlepsza omega 3 na rynku

Firmy farmaceutyczne oferują bardzo wiele preparatów. Zarówno w kapsułkach, tabletkach, jak i w klasycznej formie oleju. Trzeba zdecydować, w jakiej formie chcemy przyjmować preparat. Warto wiedzieć, że kapsułki najlepiej chronią wrażliwe kwasy omega 3. W tej postaci DHA najdłużej zachowuje swe właściwości.   

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania suplementów ? 

Po pierwsze na skład. Z reguły bazą są oleje pozyskiwane z tłustych ryb. Powinny być pobierane z małych ryb, bo one krótko żyją i nie kumulują aż tak dużo metali ciężkich, jak duże ryby. Ponadto powinny pochodzić z certyfikowanych łowisk z zimnych mórz półkuli północnej. Rybi olej szybko jełczeje, dlatego od momentu połowu do pozyskania oleju nie powinno upłynąć więcej niż 36 godzin. Im jaśniejszy olej, tym jakość i przyswajalność wyższa. W naturze kwasy omega 3 występują w postaci nieskoncentrowanych trójglicerydów (TG). Są wtedy najlepiej przyswajalne. Estry etylowe (EE) mają zdecydowanie gorsze właściwości.

Dla wegan czy wegetarian optymalnym wyborem będą preparaty na bazie wyciągów z alg czy roślin oleistych.

Suplementy zawierające kwasy omega 3 muszą posiadać certyfikat o zgodności produktu ze standardami. To bardzo ważne. 

Godne polecenia w świetle powyższych uwag są preparaty znanych marek takie jak Olimp GOLD omega 3, PROMAKER Omega 3 czy JARROW EPA DHA Ballance.

Więcej o tym, jakie wybrać kwasy omega 3 znajdziemy np. tutaj: https://swiatsupli.pl/blog/dha-omega-3-a-moze-omega-3-6-9-jakie-wybrac-na-co-zwracac-uwage/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here