Czy wiesz, że nawet jedna na 88 osób może mieć autyzm? Okazuje się, że autyzm wciąż nie jest powszechnie diagnozowany, chociaż dziś specjaliści wiedzą o nim już znacznie więcej, niż jeszcze 30 lat temu. Sporo osób nie jest poddawanych odpowiedniej terapii, wielu bagatelizuje też typowe dla autyzmu objawy i unika wizyty u psychologa. Sprawdź, jakie są przyczyny autyzmu i jak rozpoznać spektrum autyzmu?
Jak powstaje autyzm?
Przyczyny występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu są liczne, a sami naukowcy nie są jeszcze w stanie wskazać jednego czynnika, który by za nie odpowiadał. Szacuje się, że autyzm może być dziedziczony i występuje częściej u dzieci, których rodzice są starsi. Często pojawia się również w wyniku określonych mutacji genetycznych. Wpływ na powstawanie tego typu zaburzeń mają też infekcje wirusowe czy niektóre leki przyjmowane przez matkę w czasie ciąży.
Jak rozpoznać autyzm?
Im wcześniej zaburzenia ze spektrum autyzmu zostaną zdiagnozowane, tym lepsze mogą być efekty podjętej terapii. Okazuje się, że terapie są najskuteczniejsze, jeśli prowadzone są od dzieciństwa. Autyzm z powodzeniem można rozpoznać już w wieku przedszkolnym.
Objawy autyzmu mogą być różne, mogą być łagodne lub nasilone. Pojawiają się też pojedynczo lub zespołowo, dlatego w niektórych przypadkach tak trudno postawić jednoznaczną diagnozę. Do najczęstszych objawów autyzmu i symptomów, które w szczególności powinny zaniepokoić opiekunów dziecka zalicza się:
- brak kontaktu wzrokowego z dzieckiem,
- brak gaworzenia w okresie niemowlęcym,
- brak reakcji na imię oraz dźwięki,
- trudność w wyrażaniu emocji,
- wycofanie społeczne, które może być mylone z introwertyzmem,
- brak koncentracji i skupienia,
- niemożność podtrzymywania rozmowy,
- brak kontaktu z rówieśnikami,
- problemy w zdobywaniu nowych umiejętności,
- problemy w nauce,
- problemy z mową.
Czy autyzm da się wyleczyć?
Chociaż autyzm nazywany jest chorobą, tak naprawdę jest zaburzeniem rozwoju mózgu, który prowadzi do upośledzenia w zakresie relacji z otoczeniem. Autyzmu nie da się wyleczyć, natomiast szybka diagnostyka i natychmiast podjęta terapia pozwala osobie dotkniętej autyzmem lepiej funkcjonować w swoim środowisku. Osoby autystyczne mogą się rozwijać, nabywać umiejętności, uczyć się utrzymywania relacji z rówieśnikami, odpowiednio reagować na bodźce. Terapia pozwala im cieszyć się życiem, tak jak osobom neurotypowym.
Choć dorośli z autyzmem nie lubią zmian, czasem nie odczuwają empatii, mają problemy z wyrażaniem emocji oraz uczuć, nie musi im przeszkadzać to w sprawnym funkcjonowaniu, pracy czy w prowadzeniu życia rodzinnego.