chlamydioza

Infekcje i choroby intymne to dla wielu osób temat tabu. Nie oznacza to jednak, że w naszym społeczeństwie ich nie ma. Wręcz przeciwnie, zdarzają się często, zwłaszcza osobom, które doświadczają przygodnych kontaktów seksualnych. Dlatego warto już zawczasu poznać te choroby, by lepiej się przed nimi chronić i podjąć odpowiednio szybkie leczenie, gdy będzie konieczne.

Chlamydioza – co to za choroba?

Chlamydioza należy do chorób intymnych, przenoszonych drogą płciową. Jest przenoszona przede wszystkim w trakcie kontaktów seksualnych, ale może zostać też przekazana dziecku przez matkę podczas porodu.

Podobnie jak większość chorób przenoszonych drogą płciową, chlamydiozy można uniknąć poprzez stosowanie właściwych zabezpieczeń (prezerwatyw) oraz unikanie przygodnych kontaktów seksualnych.

Jakie objawy ma chlamydioza?

Chlamydioza to choroba, która może przebiegać bezobjawowo – następuje tak w około 50% przypadków, dlatego bardzo łatwo ją przegapić. Jednak objawy, jeśli już wystąpią, często pojawiają się dopiero po około tygodniu od zakażenia. Należą do nich:

  • dyskomfort w trakcie oddawania moczu (ból i pieczenie);
  • nieustające uczucie parcia na pęcherz;
  • zmiany skórne, przede wszystkim wysypki grudkowo-krostkowe;
  • u mężczyzn pojawia się zapalenie jąder i/lub najądrzy, z towarzyszącym bólem i białą wydzieliną z prącia;
  • u kobiet mogą pojawiać się krwawienia międzymiesiączkowe, ropna wydzielina z cewki moczowej;
  • w poważniejszych przypadkach u kobiet pojawia się zapalenie przydatków, które może prowadzić do zwłóknienia jajowodów i bezpłodności;
  • dodatkowo mogą pojawiać się objawy ze strony odbytu, gardła czy spojówek.

Diagnoza i leczenie

Wystąpienie objawów wymienionych powyżej niestety nie wystarcza do jednoznacznego rozpoznania chlamydiozy, ponieważ wiele innych chorób przenoszonych drogą płciową posiada podobny przebieg. Dlatego w celu postawienia pełnej diagnozy konieczne jest wykonanie testu na obecność bakterii chlamydia. Test wykonuje się z pobranego materiału, np. wymazu z cewki moczowej albo pochwy.

Po potwierdzeniu, że zakażenie nastąpiło w wyniku rozwoju bakterii chlamydia leczenie podejmowane jest z wykorzystaniem antybiotyków. W pierwszej kolejności powinny być wykonane również testy na to, na jaki rodzaj antybiotyku dany szczep bakterii będzie wrażliwy. Zazwyczaj stosuje się leki doustne, takie jak azytromycyna, doksycyklina, erytromycyna, klindamycyna albo ryfampicyna.

Warto przy tym podkreślić, iż w trakcie leczenia, aż do całkowitego usunięcia zakażenia, nie należy podejmować kontaktów seksualnych, aby nie rozprzestrzeniać choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here