Zdrowa tarczyca

Tarczyca to bardzo ważny gruczoł wydzielania wewnętrznego, jeden z centralnych punktów układu hormonalnego u człowieka. Hormony wydzielane przez tarczycę mają istotny udział w procesach przemiany materii.

Jeżeli odczuwasz długotrwałe zmęczenie, senność, masz trudności z koncentracją, zauważasz nadmierną nerwowość, rozdrażnienie lub nieuzasadnione wahania wagi, warto rozważyć wykonanie badań tarczycy.

Badania tarczycy – jakie wybrać?

Badania tarczycy obejmują oznaczenia  różnych hormonów. Najbardziej podstawowym badaniem jest oznaczenie TSH – hormonu tyreotropowego produkowanego przez przysadkę mózgową. Badanie TSH pozwala na wykrycie zaburzeń czynności tarczycy, również bezobjawowych. Wynik powinien być skonsultowany z lekarzem.

Diagnostyka chorób tarczycy zawsze wymaga wykonania kilku badań. ALAB laboratoria oferuje gotowe pakiety badań, które ułatwiają postawienie prawidłowej diagnozy.

  • PAKIET TARCZYCOWY (TSH, FT3, FT4) – zawiera badania najbardziej podstawowych hormonów i jest odpowiedni dla osób, które są zdrowe i chcą profilaktycznie zadbać o swój stan zdrowia. Będzie odpowiedni również dla osób, które po raz pierwszy badają tarczycę. Objawy, które mogą wskazywać na nadczynność, to: utrata masy ciała, wzmożony głód i pragnienie, zaburzenia cyklu miesiączkowego, nerwowość. Z kolei symptomy charakterystyczne dla  niedoczynności tarczycy to między innymi: przyrost masy ciała, brak apetytu, senność,sucha skóra, osłabione włosy i paznokcie, zaparcia, zaburzenia cyklu miesiączkowego.
  • PAKIET TARCZYCOWY ROZSZERZONY (TSH, FT3, FT4, ATPO, ATG, TRAB) – obejmuje szerszy zakres badań ukierunkowanych na wykrycie choroby Hashimoto lub choroby Gravesa-Basedowa. Są to choroby autoimmunologiczne, w przebiegu których organizm wytwarza przeciwciała atakujące własną tarczycę. Choroba Hashimoto występuje kilkakrotnie częściej u kobiet. Hashimoto we wczesnym  stadium może nie dawać jednoznacznych objawów. Często pacjenci zgłaszają się z dolegliwościami pozornie niezwiązanymi z tarczycą.
  • PAKIET TARCZYCOWY KOMPLEKSOWY (TSH, FT3, FT4, ATPO, ATG, TRAB, selen, jod w moczu) – zawiera szczegółowe badania dodatkowo wzbogacone o badanie poziomu jodu w moczu i selenu w surowicy, które są istotne dla kompleksowej oceny funkcji tarczycy i postawienia ewentualnej diagnozy.
  • PAKIET PRZESIEWOWY I DLA KOBIET W CIĄŻY (TSH, FT4) – pakiet badań dla osób, które nie odczuwają żadnych objawów sugerujących nieprawidłowości w działaniu tarczycy, ale znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka jej chorób (krewni pierwszego stopnia z chorobami tarczycy; pacjenci powyżej 50. roku życia; pacjenci chorujący na cukrzycę, celiakię lub choroby reumatologiczne, pacjenci cierpiący na zaburzenia odżywiania, kobiety w okresie pierwszego roku po porodzie).

Jak przygotować się do badań?

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to konieczność wykonywania badań tarczycy na czczo (przed przyjęciem leków) i w godzinach porannych. Poziom hormonów zmienia się w organizmie w ciągu doby, dlatego – aby umożliwić prawidłową interpretację badan i postawienie rzetelnej diagnozy – wartości referencyjne są ustalone według poziomu występującego rano.

Korzystając z pakietu z badaniem jodu, pamiętaj, aby przynieść ze sobą pojemnik z próbką moczu.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości i pytania dotyczące badań, odpowiedzi szukaj na stronie ALAB laboratoria.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here