Zapalenie płuc Legionella
fot.: unsplash.com

Zapalenie oskrzeli u dziecka to jedna z najczęstszych infekcji dolnych dróg oddechowych. Zazwyczaj rozwija się na podłożu wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Zapalenie oskrzeli u dzieci może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci polega na stosowaniu leków działających objawowo – przeciwkaszlowych i przeciwgorączkowych.

Przyczyny zapalenia oskrzeli u dziecka

Przyczyny zapalenia oskrzeli
fot.: unsplash.com

Zapalenie oskrzeli to częste schorzenie u dzieci od najmłodszych lat życia. Pierwszy szczyt zachorowań przypada na okres do drugiego roku życia, a kolejny – w wieku szkolnym. O ile zapalenie oskrzeli zdarza się epizodycznie, raz czy dwa razy do roku – nie ma powodu do obaw. Jednak gdy choroba atakuje znacznie częściej, może to świadczyć o rozwoju nawrotowego lub przewlekłego zapalenia oskrzeli. Jeśli objawy w postaci kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny i problemami z oddychaniem występują minimum 4 razy w ciągu roku i każdy z epizodów trwa co najmniej 2 tygodnie – mowa o nawrotowym zapaleniu oskrzeli. Z kolei objawy występujące przez co najmniej 3 miesiące na przestrzeni dwóch lat wskazują na przewlekłe zapalenie oskrzeli. U dzieci w wieku przedszkolnym bardzo często diagnozuje się obturacyjne zapalenie oskrzeli Generowane jest ono zarówno działaniem wirusów, jak i zanieczyszczonego czy zimnego powietrza lub kontaktem z alergenami wziewnymi. Co powoduje zapalenie oskrzeli u dzieci?

Przyczyny zapalenia oskrzeli to przede wszystkim infekcje wirusowe, mogące powodować zwykłe przeziębienie. U dzieci jednak z racji obecnej przez kilka pierwszych lat życia niedojrzałości układu oddechowego, wirus grypy, rhinowirus czy adenowirus mogą powodować infekcje nie tylko górnych, ale także dolnych dróg oddechowych. Niedojrzałość układu oddechowego polega m. in. na zwiększonym wydzielaniu śluzu, węższym świetle dróg oddechowych oraz niedojrzałości immunologicznej układu oddechowego.

Poza niedojrzałością układu oddechowego u dzieci, czynnikami sprzyjającymi są: przebywanie w dużych skupiskach dzieci i niewietrzonych regularnie pomieszczeniach. Choroba przenosi się drogą kropelkową.

Zapalenie oskrzeli u dzieci – objawy

Infekcja rozpoczyna się zatem od kataru i nieżytu gardła, po czym pojawia się kaszel. Początkowo kaszel jest suchy, z czasem pojawia się kaszel mokry z odkrztuszaniem wydzieliny. Gdy małe dziecko nie odkrztusza wydzieliny, a połyka ja, mogą pojawić się bóle brzucha i wymioty. Może – ale nie musi – pojawić się gorączka, ponadto zapaleniu oskrzeli towarzyszą problemy z oddychaniem, łatwe męczenie się czy senność. Ile trwa zapalenie oskrzeli u dzieci? Osłabienie i objawy ogólne powinny minąć po 10 – 14 dniach, zaś kaszel może utrzymywać się nawet do kliku tygodni po wyleczeniu.

Zapalenie oskrzeli u dziecka – leczenie

Leczenie zapalenia oskrzeli
fot.: unsplash.com

Leczenie zapalenie oskrzeli polega na łagodzeniu objawów choroby, a zatem stosowane są leki przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe w kaszlu suchym oraz mukolityczne w kaszlu mokrym. Leki mukolityczne rozrzedzają gęstą wydzielinę oskrzelową, tym samym ułatwiając jej odkrztuszanie. Jest to kluczowe dla zapobieganiu nadkażeniom bakteryjnym i rozwoju zapalenia płuc. Bardzo ważnym elementem leczenia jest oklepywanie pleców dłonią, przyjmowanie dużych ilości płynów, wietrzenie pomieszczeń, nawilżanie powietrza i utrzymywanie w pomieszczeniu temperatury 18 stopni. Jak jeszcze można leczyć zapalenie oskrzeli u dzieci? Inhalacje ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny i rozszerzają drogi oddechowe. Nieleczone zapalenie oskrzeli może przejść we wspomnianą postać przewlekłą, prowadząc do postępującego zwężenia światła oskrzeli, rozdęcia płuc oraz zaburzenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe i  narastającą duszność. Może rozwinąć się zapalenie płuc.

Profilaktyka zapalenia oskrzeli u dziecka

Jak zapobiegać zapaleniu oskrzeli u dzieci? Przede wszystkim – konieczne jest dokładne leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Niedoleczone infekcje jamy nosowo – gardłowej mogą skutkować rozwojem zapalenia dolnych dróg oddechowych, w tym oskrzeli. Doskonałe efekty przynosi także hartowanie – przebywanie na świeży, rześkim powietrzu oraz unikanie przebywania w przegrzewanych pomieszczeniach.

Bibliografia:

Chang A., Protracted bacterial bronchitis is a precursor for bronchiectasis in children: myth or maxim?; Breathe, Sep, 2019

Choroby wewnętrzne. Kompedium Medycyny Wewnętrznej pod red. A . Szczeklika; Medycyna Praktyczna 2010

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here