zakwaszenie organizmu
Fot.: Unsplash.com

Terminem często słyszanym w kontekście zdrowia organizmu, jest zakwaszenie organizmu. Czy rola zakwaszenia jest demonizowana, czy rzeczywiście jest się czego bać? Zaburzenie równowagi kwasowo – zasadowej prowadzi do pogorszenia samopoczucia, a także pojawienia się wielu uciążliwych dolegliwości. Ponieważ za wystąpienie zakwaszenia organizmu odpowiada zazwyczaj niezdrowy styl życia, wystarczy wprowadzić kilka modyfikacji, aby przywrócić równowagę kwasowo – zasadową.

Czym jest zakwaszenie organizmu?

objawy zakwaszenia
Fot.:Unsplash.com

Każda komórka naszego organizmu wymaga wąskiego zakresu pH, w którym zachowane są jej funkcje fizjologiczne; są to wartości 7, 35- 7, 45. Nasz organizm posiada szereg układów buforowych stojących na straży właściwego stężenia jonów wodorowych. Poza mechanizmami wewnątrzkomórkowymi (hemoglobinowym i białczanowym), na straży odpowiedniego pH stoją płuca (regulacja oddechowa) i nerki; o znaczącej roli nerek najlepiej świadczy szeroki zakres pH moczu (znaczny potencjał buforujący). Skrajne wartości pH, z niekorzystnymi implikacjami zdrowotnymi, to zakwaszenie poniżej 6, 8 i alkalizacja powyżej 7, 8. Takie stany, określane jako kwasica lub zasadowica, wpływają na pracę układu oddechowego czy nerek, a w konsekwencji- stan zdrowia całego organizmu.

Przyczyny zakwaszenia organizmu

Jakie czynniki środowiskowe mają kluczowe znaczenia dla zaburzania równowagi kwasowo- zasadowej organizmu? Najważniejszym czynnikiem jest dieta, obfitująca w kwasotwórcze produkty. Także stres, brak ruchu czy wręcz przeciwnie- bardzo intensywna aktywność fizyczna, mogą naruszyć delikatną równowagę pH. Jakie produkty żywnościowe w największym stopniu przyczyniają się do zakwaszenia ustroju? Produktami wybitnie kwasotwórczymi są mięsa i wędliny, cukier, biała mąka i ryż, sery żółte, kawa i herbata. Należy także uważać na jaja, ryby i orzeszki ziemne. Niebezpieczne nie jest okazyjne spożywanie tych produktów, ale stałe włączenie ich do diety w dużych ilościach.

Co dzieje się z zakwaszonym organizmem?

Zakwaszenie organizmu wpływa negatywnie na jego funkcjonowanie. Następuje zubożenie kości w wapń i większe ryzyko rozwoju osteoporozy, oraz zanik tkanki mięśniowej. Nadmierne obciążenie nerek skutkuje rozwojem kamicy nerkowej. Zaburzenia gospodarki węglowodanowej sprzyjają rozwojowi cukrzycy, a zakwaszenie płynu śródkomórkowego to doskonałe środowisko dla rozwoju komórek nowotworowych. Zakwaszenie to także bóle i zwyrodnienia stawów, tendencja do rozwoju nadciśnienia, zwiększona podatność na infekcje (bakteryjne i grzybicze) oraz choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Objawom charakterystycznym dla wymienionych jednostek chorobowych towarzyszy chroniczne zmęczenie, skłonność do nadwagi, przewlekłe bóle głowy i zły stan skóry, włosów i paznokci. Aby zdiagnozować zakwaszenie, nie trzeba polegać tylko i wyłącznie na stwierdzeniu obecności wymienionych objawów. Bardzo skuteczną, wymierną metodą jest wykonanie całodobowego bilansu pH moczu. Przy pomocy pasków pH (do kupienia w każdej aptece), należy zbadań pH moczu po przebudzeniu, a następnie kilkukrotnie w ciągu dnia w odstępach czasowych. Zanotowane pomiary przedstawiamy w formie graficznej- krzywa o  rozkładzie liniowym świadczy o zakwaszeniu, a krzywa zygzakowata- o fizjologicznych, prawidłowych wahaniach pH w ciągu dnia. Gdy zyskasz pewność, ze Twój organizm jest zakwaszony, zrób wszystko, by przywrócić mu równowagę. Jak to zrobić?

Sposoby na zakwaszenie organizmu

dieta zasadotwórcza
Fot.: Unsplash.com

Najbardziej oczywistym postępowaniem jest zmiana nawyków żywieniowych- produkty kwasotwórcze powinny stanowić 20%, zaś pozostałe 80%- produkty zasadowe: warzywa, owoce, rośliny strączkowe. Niezbędne jest picie dużych ilości wody źródlanej, najlepiej z cytryną oraz herbatek ziołowych. Włącz do diety oleje roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza olej kokosowy. I jeszcze jedno- wszelkimi sposobami walcz ze stresem – wydzielany podczas stresu kortyzol sieje spustoszenie w równowadze metabolicznej ustroju. Te wysiłki warto wspomóc profesjonalnymi suplementami, z kompleksowo skomponowanym składem witamin oraz mikro- i makroelementów. Preparaty tego typu pomagają wyeliminować zbędne produkty przemiany materii, a duża zawartość takich minerałów jak wapń, magnez, sód i potas o właściwościach alkalizujących, wspomaga walkę z zakwaszeniem.

Bibliografia:

Gryzińska – Onifade H., Kompleksowe odkwaszanie organizmu; Wydawnictwo Vital 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here