Wątroba, jak wspomagać jej pracę? Zioła, leki i tabletki na wątrobę

0
212

Wątroba to bardzo ważny organ w naszym organizmie Pełni wiele funkcji jak m.in. detoksykacja, czyli oczyszczanie organizmu z wszelkich trucizn i toksyn. Jest też magazynem dla cukrów oraz tłuszczy, a także niektórych witamin (A, D i B12). W wątrobie wytwarza się także żółć, która jest niezbędna do trawienia tłuszczy obecnych w pokarmie. Ze względu na tak wiele funkcji, jakie pełni ten narząd, niekiedy może być nadmiernie obciążony, zwłaszcza jeśli stosujemy nieprawidłową dietę, używki lub duże ilości leków. Może dojść do uszkodzenia funkcji wątroby, co w początkowym stadium nie daje właściwie żadnych objawów Jak dbać o wątrobę i wspomagać jej pracę, jakie tabletki na wątrobę lub zioła warto stosować?

Wątroba — organ o dużych zdolnościach regeneracyjnych

Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka a jej właściwości szerzej są opisane tutaj https://www.aptekagalen.pl/watroba ,gdzie znajdziecie więcej informacji o tym organie, jej masa może wynosić nawet 2 kilogramy. Komórki wątroby, hepatocyty, mają zdolność do regeneracji po zadziałaniu czynników uszkadzających. (może to być np. alkohol, a także niektóre wirusy oraz leki). Zdolności te są jednak ograniczone, a proces jest powolny.

Najczęstszą chorobą wątroby, która dotyka przede wszystkim osoby otyłe, a także te, które chorują na cukrzycę typu II, jest niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

W wyniku tej choroby dochodzi do zwiększonego odkładania tłuszczu w komórkach wątroby. Przez lata może nie dawać żadnych objawów, jednak powoli prowadzi do upośledzenia funkcji tego narządu. Najczęstsze objawy, jakie mogą świadczyć o uszkodzeniu wątroby to:

  • ból w prawym nadbrzuszu,
  • częste wzdęcia,
  • osłabienie,
  • zmniejszony apetyt i niekiedy spadek masy ciała,
  • żółtaczka.

Jakie zioła wspomagają pracę wątroby?

Zioła na wątrobę, wspomagają jej pracę, są znane i stosowane od lat. Dostępne są zarówno w postaci ziół do zaparzania, jak również jako ziołowe tabletki na wątrobę.

Zioła, które najczęściej stosuje się na wątrobę to m.in.:

  • Ostropest plamisty — surowcem leczniczym są nasiona ostropestu, z których cenne właściwości dla wątroby wykazują związki zwane flawonolignanami. Mają one działanie antyoksydacyjne, ograniczają procesy starzenia, a także działają ochronnie na wątrobę (chronią ją przed toksynami takimi jak alkohol lub np. toksyny wytwarzane przez grzyby). Ostropest dostępny jest w formie całych nasion lub mielonych ziaren, a także w tabletkach.
  • Karczoch zwyczajny działa żółciopędne, a także żółciotwórcze, dzięki czemu wspomaga funkcje wątroby. Dodatkowo preparaty na bazie karczocha pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu.
  • Korzeń czarnej rzepy — wspomaga produkcję żółci, korzystnie działa także na regenerację wątroby (np. w przypadku nadmiernego spożycia alkoholu). Czarna rzepa wspiera również funkcje całego układu pokarmowego, stymulując wydzielanie soków trawiennych.
  • Kurkuma — to znana od wieków przyprawa, która w ostatnich latach coraz częściej występuje w preparatach na wątrobę. Dzięki  obecności kurkuminy, działa żółciopędne i żółciotwórcze, a także pobudza procesy trawienne. Ma również właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe.

Co jeszcze na wątrobę? Leki na wątrobę bez recepty

W aptekach dostępne są leki na wątrobę bez recepty, które wspomagają jej pracę i regenerację. Nie tylko osoby, które nadużywają alkoholu, powinny stosować preparaty regenerujące wątrobę. Dotyczy to także tych, którzy przyjmują dużo leków, które mogą działać obciążające na wątrobę i powodować jej uszkodzenie.

Leki na wątrobę najczęściej w składzie zawierają fosfolipidy sojowe. Fosfolipidy pozyskuje się z nasion soi. Związki te mają zdolność wbudowywania się w błony biologiczne, zwiększają ich płynność i stymulują transport przez błony. Mają one tzw. działanie stabilizująco na błony hepatocytów.

Fosfolipidy sojowe mają również korzystne działanie redukujące poziom złego cholesterolu. – przyczyniają się do wzrostu jego rozpuszczalności i dzięki temu zapobiegają jego odkładaniu. Oprócz tego dostępne są również tabletki na wątrobę opierające się na ziołowym składzie, witaminach z grupy B.

Dieta przyjazna wątrobie

W staraniu o zachowanie zdrowej i sprawnej wątroby nie wolno zapomnieć o dobrych nawykach żywieniowych. Należy do nich przede wszystkim spożywanie regularnych oraz zdrowych posiłków.

Dieta powinna być lekkostrawna, pozbawiona nadmiernej ilości szkodliwych tłuszczy, a także bogata w warzywa i owoce. Osoby, u których pojawiły się już dolegliwości związane z chorą wątrobą, powinny zasięgnąć porady dietetyka w celu ustalenia indywidualnych zaleceń żywieniowych. Wykluczenie używek przede wszystkim alkoholu, to także ważny krok w kierunku zdrowej wątroby. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here