TRX
Fot.: Pexels.com

TRX to system nieelastycznych taśm do ćwiczeń, wymyślonych na potrzeby amerykańskich żołnierzy, którzy potrzebowali efektywnych ćwiczeń, które można wykonać w dowolnym miejscu. Podwieszane, wytrzymałe taśmy można zamontować w domu i w plenerze, co umożliwia wykonanie kompleksowego treningu całego ciała. Ćwiczenia poprawiają koordynację ruchową i równowagę, wzmacniają wszystkie grupy mięśni, pozwalają wypracować siłę i wytrzymałość.

Na czym polegają ćwiczenia z taśmami TRX?

trening z TRX
Fot.: Unsplash.com

Taśmy TRX to taśmy wykonane z wytrzymałego, nieelastycznego materiału, umożliwiające wykonanie oryginalnego treningu. Trening wykonywany może być w rozmaitych pozycjach, a punktem wspólnym jest podwieszenie określonych części ciała na taśmach TRX. Taki trening z obciążeniem własnego ciała nie wiąże się z obciążeniem kręgosłupa i stawów, dzięki czemu mogą go wykonywać nawet osoby starsze czy po urazach.

Taśmy TRX można wykorzystać do treningu na siłowni, w domu, w parku – wszędzie tam, gdzie można podwiesić taśmy. Taśmy są bardzo lekkie, łatwe do spakowania, można mieć je zawsze przy sobie. W zależności od tego, jakie ćwiczenia są wykonywane, istnieje możliwość szybkiego dopasowania długości pasów.

Trening z taśmami TRX pozwala na wykonanie wszechstronnego treningu – pokonując siłę grawitacji, osoba ćwicząca dźwiga swoje ciało. Jednocześnie konieczna jest stabilizacja sylwetki – a to aktywuje wiele grup mięśniowych i czyni trening bardzo efektywnym.

Zalety ćwiczeń na taśmie TRX

TRX, czyli Total Body Resistance Exercise, to rewolucyjna metoda treningu, która wykorzystuje masę ciała i grawitację w celu budowania siły, równowagi, koordynacji, elastyczności, stabilności tułowia i stawów. Niezależnie od tego, czy chcesz budować siłę, spalać tłuszcz, poprawiać wytrzymałość czy elastyczność, taśmy TRX mogą być używane do osiągnięcia dowolnego celu fitness. Po prostu wykorzystując swoją masę ciała do wykonywania setek ćwiczeń, otrzymujesz trening całego ciała, jednocześnie pracując nad wzmocnieniem core – mięśni brzucha, bioder i miednicy. A ponieważ pracujesz z jednym narzędziem treningowym, możesz zminimalizować czas treningu, przełączając się z jednego ćwiczenia na następne w ciągu kilku sekund.

Posiadanie mocnego core oznacza więcej niż posiadanie widocznego sześciopaku. Jeśli chcesz się poruszać, czuć i wyglądać lepiej – zacznij od wzmocnienia mięśni core. Dlatego każdy ruch wykonywany na TRX wymaga, aby usztywnić i ustabilizować mięśnie tułowia – dzięki temu można wykorzystać własną masę ciała jako obciążenie. Ćwiczenia TRX wykorzystują funkcjonalne ruchy, które pomagają zwiększyć ogólną kondycję tułowia.

Ponieważ możesz po prostu dostosować pozycję ciała, aby dodać lub zmniejszyć opór, masz kontrolę nad tym, jak bardzo wymagający jest trening – co czyni go idealnym sprzętem do ćwiczeń w domu dla osób na wszystkich poziomach sprawności.

Jak ćwiczyć z taśmami TRX?

ćwiczenia z TRX
Fot.: Unsplash.com

TRX umożliwia wykonanie ogromnej ilości ćwiczeń. Oto przykłady niektórych z nich:

  • pompki, które wykonujemy zahaczając stopy o strzemiona taśm TRX; wykonując pompki w takiej pozycji aktywujemy wszystkie mięśnie ciała, w tym mięśnie tułowia oraz nóg – a ćwiczenie staje się dużo bardziej efektywne
  • deska TRX, gdzie pozycją wyjściową jest taka sama jak ta podczas wykonywania pompek; stopy zawieszone są w strzemionach TRX, tułów wyprostowany i napięty, ciało oparte na wyprostowanych rękach; podstawowe ćwiczenie polega na utrzymywaniu takiej pozycji ciała, a modyfikacje mogą dotyczyć np. przyciągania nóg zgiętych w kolanach do tułowia, czy przechodzenia z podporu na dłoniach do podporu na łokcie
  • przysiady, wykonywane w taki sposób, że ćwiczący trzyma się taśm TRX wyprostowanymi rękami tak, aby taśmy były napięte; w takiej pozycji należy wykonywać przysiady; w taki sam sposób można wykonywać wykroki w tył naprzemiennie jedną i drugą nogą

Ćwicząc na TRX należy pamiętać, aby nigdy nie trenować na śliskiej powierzchni. Należy ponadto zadbać, aby taśmy były stabilnie przymocowane. Układając plan treningowy należy uwzględnić czas na regenerację – można trenować np. co  drugi dzień.

Bibliografia:

TRX Power Core Workout

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here