tlenoterapia
Fot.: Pexels.com

Tlenoterapia to metoda lecznicza polegająca na zwiększeniu ilości tlenu obecnego we wdychanym powietrzu. Taka forma leczenia znajduje zastosowanie w schorzeniach cechujących się niedotlenieniem tkanek. Tlenoterapia może być stosowana zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych.

Czym jest tlenoterapia?

wskazania do tlenoterapii
Fot.: Pexels.com

Tlen jest niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Już po kilku minutach braku dostępności tlenu mózg przestaje funkcjonować prawidłowo i pojawiają się poważne objawy niedotlenienia. W sytuacji dłuższego braku tlenu może dojść do śmierci. Tlenoterapia ma na celu dostarczenie tlenu w stanach niedotlenienia tkanek. Taki stan może mieć charakter ostry i wówczas celem tlenoterapii jest podtrzymanie funkcji życiowych. Możliwe jest także występowanie przewlekłego niedotlenienia.

Tlenoterapia czynna to forma terapii stosowana u osób z zatrzymaniem oddechu lub niewydolnością oddechową. Z kolei bierna tlenoterapia znajduje zastosowanie u osób, które oddychają samodzielnie, ale wskazane jest dostarczenie tlenu (zapalenie płuc, zawał serca). Odmianą tlenoterapii jest tlenoterapia hiperbaryczna, podczas której pacjent przebywa w specjalnej komorze hiperbarycznej. Ciśnienie w takiej komorze może nawet 3 – krotnie przekraczać wartości ciśnienia atmosferycznego, co pomaga pokonać barierę w przenikaniu tlenu do komórek.

Wskazania do stosowania tlenoterapii

Tlen jest rzadko wskazywany z jakiegokolwiek innego powodu niż niedotlenienie tkanek. Tlen może być podawany w wysokim lub niskim stężeniu we wszystkich warunkach związanych z niedotlenieniem. Niedotlenienie występuje często w chorobach takich jak zakażenie dolnych dróg oddechowych, niedrożność górnych dróg oddechowych, ciężka astma, typowe stany niedotlenienia noworodków, takie jak asfiksja urodzeniowa i zespół niewydolności oddechowej, posocznica, niewydolność serca, zatrzymanie akcji serca, uraz, zatrucie tlenkiem węgla oraz nagłe wypadki położnicze i okołooperacyjne.

Inne wskazania obejmują:

  • zwiększoną pracę mięśnia sercowego
  • nadciśnienie płucne
  • bezdech senny
  • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc
  • natlenienie pooperacyjne, zwłaszcza w operacjach brzucha i klatki piersiowej
  • niedokrwistości
  • otyłość
  • mukowiscydozę
  • oparzenia termiczne.

W jaki sposób przebiega tlenoterapia?

Tlenoterapia czynna wymaga stosowania masek krtaniowych lub intubacji. Z kolei tlenoterapia bierna wymaga korzystania z masek krtaniowych. Maski te mają opcję regulowania przepływu tlenu. Z kolei wąsy tlenowe to przewody umieszczane w otworach nosowych i stosowane u tych pacjentów, którzy wykazują nieco mniejsze zapotrzebowanie na tlen.

na czym polega tlenoterapia
Fot.: Pexels.com

Tlenoterapia stosowana jest wyłącznie wtedy, gdy wykazany jest stan hipoksji, czyli niedotlenienie organizmu. Stężenie tlenu powinno być dopasowane do rodzaju problemy zdrowotnego, a po każdej zmianie stężenia tlenu należy monitorować saturację, czyli stopień wysycenia krwinek czerwonych tlenem. Podawany powinien być wyłącznie tlen z atestem medycznym, ogrzany do temperatury ciała i o 100% wilgotności. W szpitalu tlen podawany jest bezpośrednio w butli, natomiast podczas tlenoterapii domowej źródłem tlenu jest specjalistyczny koncentrator tlenu.

Skutki uboczne tlenoterapii i przeciwwskazania

Oddychanie 100% tlenem wpływa negatywnie na organizm – prowadzi do uszkodzenia płuc, ich obrzęku, pojawienia się kwasicy oraz drgawek. Dlatego należy stosować stężenia tlenu nie przekraczające 40 – 50%.

Tlenoterapia nie jest zalecana kobietom w ciąży, chorym na padaczkę, zaćmę, rozsiane nowotwory, przebyte operacje klatki piersiowej. Przeciwwskazaniem do tlenoterapii jest także rozedma płuc, poważne urazy płuc czy posiadanie rozrusznika serca.

Bibliografia:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here