stawy sportowców
Fot.: Unsplash.com

Wiele osób przyjmuje suplementy w celu wspierania zdrowia stawów. Niektórzy biorą je w celu złagodzenia obecnego bólu stawów, podczas gdy inni biorą je profilaktycznie, aby zapobiec rozwojowi bólu. Większość suplementów na stawy działa na drodze zmniejszenia stanu zapalnego lub odbudowy chrząstki w stawach. Chrząstka może zużywać się w czasie, co prowadzi do zapalenia kości i stawów. Jest to bardzo częste źródło bólu i niepełnosprawności.

Wskazania do stosowanie suplementów na stawy

jak dbać o stawy
Fot.: Pexels.com

Zmiany zwyrodnieniowe stawów dotykają coraz większej liczby osób i dotyczą nie tylko osób w podeszłym wieku – diagnozowane są u coraz młodszych osób. Przyczynami są przeciążenia stawów, nadwaga, palenie papierosów, siedzący tryb życia, czynniki zawodowe, a także współwystępowanie niektórych chorób. Po suplement na stawy może w zasadzie sięgać każda osoba, która pragnie kompleksowo zadbać o stawy i ograniczyć ryzyko rozwoju zmian zwyrodnieniowych stawów. Mowa np. osobach pracujących fizycznie lub wręcz przeciwnie – prowadzących siedzący tryb życia. Zarówno powtarzalne wykonywanie określonych ruchów, jak i brak aktywności fizycznej wpływają negatywnie na chrząstkę stawową. O suplementacji wspomagającej stawy powinny pomyśleć także osoby, w rodzinie których występują choroby stawów. Grupą szczególnie zainteresowaną suplementami na stawy są na pewno sportowcy. Regularne treningi, zwłaszcza bardzo intensywne mogą sprzyjać powstawaniu urazów stawowych oraz zmian zwyrodnieniowych.

Suplementy na stawy przydadzą się tym osobom, które doświadczyły rozmaitych urazów stawów lub zaobserwowały u siebie następujące objawy mogące świadczyć o obecności zmian zwyrodnieniowych:

  • ból stawów
  • obrzęk i zaczerwienienie stawu
  • ograniczenie ruchomości stawów
  • „przeskakiwanie” stawu

Po suplementy tego typu mogą sięgać także osoby z nadmierną masą ciała, które są bardziej narażone na nadmierne przeciążenie stawów.

Glukozamina na stawy

Glukozamina jest naturalnym związkiem występującym w chrząstce. Dostępna w suplementach glukozamina jest zbierana ze skorupek skorupiaków lub pozyskiwana w laboratorium. Istnieje kilka form glukozaminy, w tym siarczan glukozaminy, chlorowodorek glukozaminy i N-acetylo-glukozamina.

Badania nad stosowanie glukozaminy wskazują na korzyści w przypadku zapalenia stawów. Doustne stosowanie siarczanu glukozaminy może zapewnić ulgę w bólu dla osób z zapaleniem kości i stawów kolanowych. Niektóre badania pokazują, że może również spowolnić zwyrodnienia stawu kolanowego związanego z zapaleniem kości i stawów. Ponadto doustne stosowanie chlorowodorku glukozaminy może zmniejszyć ból związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Chondroityna na stawy

Chondroityna  jest najliczniejszą glikozaminoglikanem w chrząstce i przyczynia się do odporności chrząstki. Chondroityna jest również ważne w blokowaniu enzymów, które mogą zniszczyć chrząstki.

Suplementy siarczanu chondroityny mają na celu zwiększenie właściwości amortyzujących wstrząsy chrząstki i zapobieganie dalszemu rozpadowi chrząstki. Robią to, pomagając komórkom chrząstki zatrzymać wodę, a w przypadku stosowania z glukozaminą, może nawet pomóc odwrócić utratę chrząstki stawowej.

Kurkuma i inne składniki suplementów na stawy

suplementy na stawy
Fot.: Unsplash.com

Kurkuma jest jednym z najbardziej popularnych suplementów w leczeniu bólu, w tym bólu stawów spowodowanego przez zapalenie kości i stawów. Działanie uśmierzające ból są przypisane do związku chemicznego w kurkumie o nazwie kurkumina. Kurkumina wydaje się mieć działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. MSM, czyli siarka organiczna (metylosulfonylometan) to związek wchodzący w skład licznych enzymów, aminokwasów siarkowych, kolagenu. Pobudzając syntezę kolagenu, MSM wspomaga regenerację chrząstki stawowej i wzmacnia ją. Także witamina C uczestniczy w syntezie kolagenu, a także neutralizuje wolne rodniki. Natomiast kwasy omega 3 wykazują działanie przeciwzapalne, mogą łagodzić dolegliwości bólowe i ograniczyć stres oksydacyjny.

Bibliografia:

Jańczyk A., Sawczuk M., Wybrane suplementy diety w stosowane w chorobie zwyrodnieniowej stawów; Farmacja Współczesna, 2017

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here