rak nerki
Fot.: Unsplash.com

Nowotwory nerki należą do rzadkości i rozwijają się przede wszystkim u osób w średnim i podeszłym wieku. Przyczyną raka nerki może być uwarunkowanie genetyczne, a także oddziaływanie takich czynników jak palenie papierosów, nadużywanie leków przeciwbólowych, wysokie spożycie alkoholu oraz nadmiar białka zwierzęcego w diecie.

Czym jest rak nerki?

diagnostyka raka nerki
Fot.: Unsplash.com

Rak nerki to nowotwór łagodny lub złośliwy rozwijający się na podłożu nabłonka kanalików nerkowych lub podścieliska. Rak nerki może się także rozwinąć z nabłonka przejściowego dróg moczowych. Rak nerki stanowi zaledwie kilka % wszystkich diagnozowanych nowotworów i częściej występuje u mężczyzn. Przez długi czas może rozwijać się bez wystąpienia żadnych objawów.

Nowotworem nerek rozwijającym się wyłącznie u dzieci jest nerczak złośliwy, który może mieć charakter wrodzony lub nabyty.

Przyczyny raka nerki

Za rozwój raka nerki odpowiadają czynniki genetyczne, hormonalne i środowiskowe. Genetyczne postacie raka nerki to:

 • zespół von Hippel – Lindau, w przebiegu którego w efekcie mutacji genu VHL zwiększa się ryzyko występowania raka nerki, nadnerczy trzustki czy siatkówki
 • wrodzony rak brodawkowaty nerki, związany z mutacją genu MET
 • wrodzona mięśniakowatość gładkomórkowa i rak nerkowokomórkowy, wynikający z mutacji genu FH
 • zespół Birta, Hogga i Dube’ go, wynikający z mutacji genu BHD

Z kolei czynniki środowiskowe zwiększające ryzyko rozwoju raka nerki to przede wszystkim nadwaga, nadciśnienie, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów, długotrwała ekspozycja na azbest. Inne czynniki ryzyka to nadmiar białka zwierzęcego w diecie oraz przewlekłe przyjmowanie leków przeciwbólowych.

Objawy raka nerki

Jak w przypadku większości nowotworów, rak nerki w początkowym stadium może nie dawać żadnych objawów. Tylko niewielki odsetek nowotworów diagnozowanych jest we wczesnym stadium – zazwyczaj ma to miejsce podczas wykonywania badań kontrolnych. Większość nowotworów nerki rozpoznawana jest dość późno, gdy pojawiają się objawy kliniczne. A symptomy towarzyszące nowotworowi nerki mogą mieć postać:

 • bólu w okolicy lędźwiowej
 • gorączki
 • osłabienia
 • utraty apetytu i spadku masy ciała
 • obecności krwi w moczu
 • niedokrwistości
 • nadmierna potliwość występująca nocą
 • obrzęki nóg
 • spadek ilości wydalanego moczu

W zaawansowanym stadium raka nerki pojawiają się także objawy związane z obecnością przerzutów nowotworowych – bóle kości, duszności, złamania kości, kaszel czy objawy neurologiczne.

Jak rozpoznać rak nerki?

Diagnostyka raka nerki to przede wszystkim badania obrazowe, takie jak USG nerki, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Wskazane może być wykonanie angiografii nerek. Po zlokalizowaniu guza nerki konieczne jest wykonanie biopsji i badania histopatologicznego. Pomocniczo wykonuje się takie badania laboratoryjne jak badanie ogólne moczu, morfologia krwi, poziom kreatyniny.

Leczenie raka nerki i rokowania

leczenie raka nerek
Fot.: Unsplash.com

Podstawą leczenia raka nerki jest zabieg operacyjny, podczas którego usuwana jest zmiana nowotworowa lub cała nerka. Zabieg częściowej nefrektomii polega na częściowym wycięciu fragmentu nerki z guzem. Resekcja klinowa polega na wyłuszczeniu guza, a radykalna nefrektomia stosowana jest w przypadku nowotworu złośliwego i polega na usunięciu nerki wraz z nadnerczem, a nawet górnym odcinkiem moczowodu.

Obecnie coraz częściej wykorzystywana jest immunoterapia, polegająca na stosowaniu takich leków jak inhibitory receptorowych kinaz tyrozynowych, inhibitory kinazy serynowo – treoninowej oraz przeciwciała monoklonalne anty – VEGF. W raku nerki nie jest stosowana radioterapia ani chemioterapia.

Rokowanie w raku nerki zależy od stadium zaawansowania choroby. Przy I stopniu zaawansowania pięcioletnie przeżycie wynosi 80 – 90%, a w IV stopniu zaawansowania przeżycie to spada do zaledwie 5%.

Bibliografia:

Olszewski W., Rak nerki – patomorfologia i uwarunkowania genetyczne; Onkologia w Praktyce Klinicznej, tom 3, 2007

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here