przepuklina
Fot.: Unsplash.com

Przepuklina traktowana jest często jako defekt kosmetyczny. To błąd! W rzeczywistości przepuklina to poważna komplikacja, o potencjalnych poważnych powikłaniach zdrowotnych. W jaki sposób dochodzi do rozwoju przepukliny brzusznej czy przepukliny kręgosłupa i na czym polega leczenie?

Przepuklina kręgosłupa

przepuklina kręgosłupa
Fot.: Unsplash.com

Mianem przepukliny kręgosłupa określa się wypadnięcie dysku, możliwe w każdym odcinku kręgosłupa, choć zdecydowana większość przypadków dotyczy lokalizacji lędźwiowej. Rzadziej dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa, a sporadycznie – piersiowego. Dysk to chrzęstna struktura chroniąca kręgi przed stałymi przeciążeniami. Poddawanie ich stałemu naciskowi powoduje wysuszenie dysku i jego pękniecie. Ostatecznie dochodzi do wysunięcia dysku z jego fizjologicznego położenia oraz do ucisku nerwów. Najczęściej takie zmiany dotyczą odcinka lędźwiowego kręgosłupa, rzadziej odcinka szyjnego lub piersiowego. Przepuklina kręgosłupa objawia się bólem kręgosłupa, promieniującym do kończyn oraz mrowieniem i zaburzeniami czucia rąk i nóg. Ponadto przepuklina odcinka szyjnego może powodować bóle i zawroty głowy.

Przemieszczony dysk uciska na nerwy, dając charakterystyczne objawy bólowe:

– przepuklina odcinka lędźwiowego objawia się bólem w krzyżu promieniującym na nogi i biodra, rwą kulszową, mrowieniem nóg i zaburzeniami czucia

– przepuklina odcinka szyjnego zazwyczaj daje o sobie znać bólem i sztywnością szyi, mrowieniem w rękach oraz bólami i zawrotami głowy

– przepuklina odcinka piersiowego manifestuje się bólami promieniującymi do żeber

Leczenie przepukliny kręgosłupa  w pierwszej kolejności sprowadza się do ograniczenia ruchomości kręgosłupa i bardzo spokojnego trybu życia w celu odciążenia dysku. Doraźnie stosowane są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W dalszym etapie leczenia zalecana jest fizjoterapia. Gdy wspomniane leczenie nie przynosi poprawy stanu zdrowia pacjenta, jedynym wyjściem jest zabieg chirurgiczny o charakterze odbarczającym lub stabilizującym.

Czym jest przepuklina brzucha?

Powłoki brzuszne utrzymują w fizjologicznym położeniu wszystkie narządy jamy brzusznej. W przypadku działania wzmożonych sił ciśnienia, generowanego kaszlem, parciem na mocz, wypróżnianiem się czy śmiechem, mięśnie brzucha napinają się. Gdy tego typu przeciążenia stale działają na powłoki brzuszne, ulegają one osłabieniu i przerwaniu, co prowadzi do powstania przepukliny. Zawartość jamy brzusznej, a zwłaszcza jelita tworzą wybrzuszenie, czyli worek przepuklinowy.

Przepuklina pępkowa najczęściej dotyka małe dzieci, u których przepuklina jest wadą wrodzoną. Powstaje na skutek niepełnego zamknięcia pierścienia pępkowego. Objawia się zgrubieniem w okolicy pępka. U dorosłych przepuklina pępkowa powstaje na skutek działania rozmaitych czynników. Kto jest szczególnie narażony na powstanie przepukliny? Najważniejszym czynnikiem ryzyka jest nadwaga, osłabiająca tkankę łączną jam brzucha. Ponadto powstaniu przepukliny sprzyjają:

– częsty kaszel

– zaparcia

– problemy z oddaniem moczu (przerost prostaty)

– ciąża i poród

– dźwiganie ciężarów

Co robić podczas ataku przepukliny? Po zauważeniu miękkiego wybrzuszenia w okolicy pachwiny czy pępka, należy położyć się z nogami zgiętymi w kolanach. Taka pozycja sprzyja rozluźnieniu mięśni brzucha i złagodzeniu dolegliwości bólowych. Niekiedy jelita mogą samoistnie cofnąć się w głąb jamy ustnej, ale to może stwierdzić jedynie lekarz. Przy nawracających objawach jedynym wyjściem jest zabieg operacyjny.

Przepuklina pachwinowa

przepuklina pachwinowa
fot.: Unsplash.com

Przepuklina pachwinowa, podobnie jak przepuklina pępkowa, jest konsekwencją przerwania ciągłości lub osłabienia powłok brzusznych. Uchyłek otrzewnej wraz z jelitami wysuwa się w okolice pachwiny. Czynnikami sprzyjającymi powstaniu przepukliny pachwinowej jest ciąża, intensywny wysiłek fizyczny, uraz czy poród. Początkowo przepuklina pachwinowa manifestuje się nieznacznym bólem podczas śmiechu czy kaszlu, z czasem uwypukla się miękki guzek. Leczenie obejmuje zabieg chirurgiczny. Zarówno w przypadku przepukliny pachwinowej oraz pępkowej należy zwrócić szczególną uwagę na stwardnienie guzka, silny ból z wymiotami oraz problemy z wypróżnieniem. Wymienione objawy mogą świadczyć o uwięźnięciu przepukliny i martwicy jelit, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

Bibliografia:

Hernias: overview; InformedHealth.org, 2016

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here