owsianka
Fot.: Unsplash.com

Płatki owsiane to produkt spożywczy, który powinien znaleźć się w jadłospisie każdego z nas. Ten produkt zbożowy dostarcza mnóstwa wartości odżywczych, jest produktem lekkostrawnym, może być spożywany przez każdego z wyjątkiem osób uczulonych na gluten. Ponadto płatki owsiane dają sporo możliwości w kuchni – mogą być spożywane w wersji na słodko, ale i wytrawnej.

Płatki owsiane – moc składników odżywczych

płatki owsiane
Fot.: Unsplash.com

Kiedyś owsianka stanowiła tradycyjne śniadanie nie tylko dla najmłodszych, potem płatki owsiane nieco straciły na popularności. Na szczęście dziś znów wracają do łask. Płatki owsiane występują w formie płatków błyskawicznych, pełnoziarnistych, górskich… Które z nich wybrać? Płatki owsiane mogą różnić się stopniem obróbki – najmniej przetworzone są pełnoziarniste płatki owsiane, dobrym wyborem są także zwykłe płatki owsiane. Uzyskiwane są one na drodze zgniecenia ziaren owsa. Płatki owsiane górskie są dodatkowo rozdrobnione, zaś płatki owsiane błyskawiczne – poddane są hydratacji, czyli nawodnieniu. Prowadzi to do zmiękczenia ziarna, przez co gotowanie takich płatków owsianych trwa krócej. Płatki te mogą być nieco uboższe w składniki odżywcze.

Średnia kaloryczność płatków owsianych to około 380 kcal/ 100 g. Ponadto w płatkach znaleźć można około 7 g błonnika i 12 g białka. Płatki owsiane dostarczają ponadto sporych ilości witamin i minerałów:

  • witaminy E
  • witaminy B1
  • kwasu pantotenowego
  • selenu
  • magnezu

Owies to także flawonoidy o silnym działaniu antyutleniającym oraz rozpuszczalna frakcja błonnika – beta glukan. Spożywanie płatków owsianych dostarcza zatem cennych składników odżywczych, wspomaga trawienie, zapewnia uczucie sytości. Ponadto płatki owsiane normalizują poziom cholesterolu we krwi, łagodzą podrażnienia skóry i alergie, odgrywają niemałą rolę w profilaktyce miażdżycy. A dzięki zawartości kwasu oleinowego płatki owsiane mogą ograniczać rozwój komórek nowotworowych.

Jakie płatki owsiane wybrać?

Na sklepowych półkach znaleźć można wiele rodzajów płatków owsianych – pełnoziarniste, górskie, błyskawiczne. Czym się różnią? Płatki owsiane różnią się stopniem ich przetworzenia, a tym samym – składem. Płatki owsiane zwykłe (pełnoziarniste) są najmniej przetworzone, gdyż poddawane są jedynie zgniataniu obłuszczonego ziarna. Płatki górskie poddawane są dodatkowo procesowi rozdrabniania, dzięki czemu płatki są szybsze w przygotowaniu. Z kolei płatki górskie błyskawiczne poddawane są zmiękczającemu działaniu pary – takich płatków nie trzeba gotować, wystarczy zalać je gorącym mlekiem czy wodą.

Najsmaczniejsze przepisy z płatkami owsianymi w roli głównej

przepisy z płatkami owisanymi
Fot.: Unsplash.com

Płatki owsiane najczęściej kojarzą nam się z tradycyjną owsiankę. Można ją oczywiście modyfikować na wiele sposobów. Wystarczy zamienić mleko krowie na mleko roślinne, np. kokosowe czy migdałowe – to doskonała opcja dla wegan oraz osób z nietolerancją laktozy. Aby zwiększyć wartość odżywczą owsianki i spowolnić uwalnianie energii z węglowodanów, można dodać do owsianki łyżkę siemienia lnianego czy nasion chia, a także orzechów czy płatków migdałowych.

Spróbuj zapiekanej owsianki z jabłkiem i cynamonem – wystarczy ugotować na gęsto płatki owsiane na dowolnym mleku, a następnie wkroić jabłko i dodać cynamon. Całość zapiekana jest następnie w 15o stopniach przez 15 minut. Kolejna propozycja na słodko to owocowe smoothie z płatkami owsianymi – blenderujesz płatki owsiane z mlekiem, sokiem, dowolnymi owocami, nasionami i chia – i już możesz cieszyć się pożywnym i lekkostrawnym posiłkiem.

Płatki owsiane stanowią także pożywny dodatek do ciasteczek, a w formie zmielonej – także do naleśników, gofrów i wszelkich wypieków. Z powodzeniem można także spożywać płatki owsiane w formie wytrawnej. Wystarczy dodać je do jajecznicy, omletu; patki gotowane na wodzie wyśmienicie smakują z pomidorami, nasionami czarnuszki i olejem lnianym czy w wersji z awokado, jajkiem na twardo i szczypiorkiem. Każdy znajdzie bez problemu swoją wymarzoną wersję smakową – wystarczy poeksperymentować i na stałe włączyć płatki owsiane do codziennej diety.

Bibliografia:

Zdrojewicz Z., Wpływ spożywania płatków owsianych na organizm człowieka; Med Rodz 2017

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here