Jak przygotować się do biopsji prostaty?Biopsja prostaty należy do badań inwazyjnych, ponieważ narusza ciągłość ściany odbytnicy. W związku z tym wymaga właściwego przygotowania:
  1. Na 2 godziny przed biopsją przyjęcia leku o działaniu przeciwbakteryjnym. Najczęściej stosujemy antybiotyk z grupy fluorochinolonów (Ciprofloksacyna, Levofloksacyna), który przyjmuje się na 2 godziny przed biopsją (np. biopsja o godzinie 15.00, przyjęcie 1 tabletki antybiotyku o godzinie 13.00).
  2. Inne leki. Pacjenci normalnie przyjmują wszystkie własne leki, za wyjątkiem leków obniżających krzepliwość krwi (Clopidogrel, Ticlopidyna, Acenokumarol, Warfin, Pradaxa, Xarelto). Leki obniżające krzepliwość krwi są obecnie bardzo często używane m.in. w zaburzeniach rytmu i chorobie wieńcowej serca oraz innych chorobach naczyniowych. Pacjenci leczeni tymi lekami są zobowiązani do bezwzględnego poinformowania o tym urologa wykonującego biopsję oraz konsultacji z lekarzem, który te leki zalecił w celu ustalenia możliwości ich odstawienia lub odpowiednio wczesnej zamiany na heparyny drobnocząsteczkowe podawane w postaci zastrzyków podskórnych ( np. Clexane, Fraxiparyna). Niedopełnienie tego może spowodować wystąpienie poważnych powikłań po biopsji.
  3. Leki przeciwbólowe. W Akademickim Centrum Medycznym wszystkie biopsje wykonywane są w znieczuleniu nasiękowym pęczków naczyniowo-nerwowych zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. Zażywanie dodatkowych leków przeciwbólowych nie jest konieczne.
  4. Posiłki. Nie ma potrzeby pozostawania na czczo. Zalecane jest spożycie lekkiego śniadania oraz wypicie zwykłej ilości płynów.
  5. Wypróżnienie – zalecane w dniu biopsji.
   

 

Umów wizytę

pn. - pt.: 8:00 - 15:00

Urologia:
E: rejestracja@akcemed.pl
T: 22 559 24 40

Rehabilitacja:

E: rehabilitacja@akcemed.pl
T: 600 218 157

Nasz adres

Akademickie Centrum Medyczne
ul. Bobrowiecka 9 (budynek B)
00-728 Warszawa

SPRAWDŹ DOJAZD

Dołącz do nas

Copyright © 2018 - Akademickie Centrum Medyczne w Warszawie.
 
facebook ACM
Akademickie Centrum Medyczne
Akademickie Centrum Medyczne
facebook ACM