EN|PL|Change language:
Kontakt z nami:   T: +48 22 559 24 26   |   E: rejestracja@akcemed.pl
EN|PL|Change language:

Zdrowie, czyli najpierw profilaktykaZnaczenie profilaktyki w ochronie zdrowia nie wynika wyłącznie z uniwersalnej zasady, że łatwiej zapobiegać, niż później prowadzić działania naprawcze, gdy negatywne zjawisko już się rozwinie. Każda forma działań mająca na celu zachęcenie pacjentów do zachowań prozdrowotnych jest niesamowicie ważna; rola profilaktyki jest nie do przecenienia.

W okresie wiosennym warto zadbać o swoje zdrowie ze szczególną troską i nie odkładać planowanych wizyt kontrolnych i specjalistycznych.

Dzięki systematycznym badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę jeszcze przed pojawieniem się objawów klinicznych. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że w prawie 90% nasze zdrowie zależy od nas samych, więc uczmy się i korzystajmy z różnych form programów profilaktycznych. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy jak ważne są te badania, jak często należy je wykonywać i w jaki sposób należy się do nich przygotować. Im większa będzie nasza świadomość i wiedza na ten temat, to my i nasze rodziny, a w końcu i całe społeczeństwo będziemy żyć zdrowo. Na szczęście, od pewnego czasu można zaobserwować rosnący trend poszukiwań dostępu i korzystania z nowoczesnych technik diagnozowania chorób, a szczególnie ich symptomów. Jednakże wiele osób, niestety, bagatelizuje pierwsze pojawiające się problemy zdrowotne i zgłaszają się do lekarzy, gdy choroba jest już rozwinięta. Pamiętajmy – zdrowy styl życia to nie tylko aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, czas na sen i rekreację, odpoczynek, umiejętność radzenia sobie ze stresem, ale również regularne wykonywanie badań, co pozwoli zapewnić optymalne zdrowie oraz minimalizować ryzyko zachorowania na choroby określane mianem społecznych. Badania profilaktyczne to naprawdę ważna, o ile nie najważniejsza metoda walki z chorobami. Wiedza na temat swojego stanu zdrowia pomoże wybrać właściwy, zdrowy tryb życia. Ponadto zmniejsza obawy przed chorobami, daje możliwość zapobiegania im lub też zareagowania we wczesnym okresie ich rozwoju. Nie można się tutaj zdawać na szczęście, świadomość swojego stanu zdrowia nie zmniejsza radości płynącej z życia, natomiast pomaga unikać sytuacji, które są zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia.

Niestety, wiele osób boryka się z problemami jamy ustnej, ale je bagatelizują. Nieleczona próchnica i choroby dziąseł prowadzą nie tylko do utraty zębów. Rujnują zdrowie – powodując bóle głowy i zatok, zwiększają ryzyko cukrzycy, problemów z nerkami czy stawami, a nawet zawału serca. Zaniedbana próchnica i choroby przyzębia stają się źródłem zakażenia dla całego organizmu. Bakterie wraz z krwią przenoszone są do odległych części ciała, mogąc wywołać stan zapalny o odległych od jamy ustnej miejscach, np. w obrębie płuc, stawów, nerwu wzrokowego, nerek, zapalenie mięśnia sercowego, wsierdzia, zastawek, a nawet zawał serca.

Dlatego niezwykle istotne jest, aby lekarze stomatolodzy patrzyli na pacjenta szerzej – nie zatrzymywali się jedynie na problemach z uzębieniem. Ważna jest współpraca z lekarzami o innych specjalnościach (m.in. z kardiologami). Takie podejście do problemów pacjenta prowadzi do skuteczniejszego leczenia chorób ogólnoustrojowych oraz ich efektywnego zapobiegania.

 Rak gruczołu krokowego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn w Polsce (po raku płuca). W Europie zachodniej plasuje się na pierwszym miejscu. Zazwyczaj rozwija się po 50 roku życia, a jego ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Obserwujemy sukcesywny wzrost zapadalności na tę chorobę w naszym kraju - rocznie rozpoznajemy ponad 9000 nowych przypadków.

Choroba ta bardzo długo nie daje dolegliwości bólowych, ani nie występują inne objawy. Rak początkowo rozwija się wewnątrz gruczołu a następnie nacieka sąsiadujące tkanki i daje przerzuty. Najczęściej do węzłów chłonnych oraz kości.

Diagnostyka raka gruczołu krokowego opiera się na badaniu we krwi białka wytwarzanego przez prostatę - PSA. W przypadku wystąpienia choroby nowotworowej stężenie PSA rośnie. Drugim ważnym badaniem jest badanie przez odbytnicę. Pozwala ono w wielu przypadkach wyczuć zmiany gruczołu.
Badaniem obrazowym opisującym ogniska raka prostaty, ich umiejscowienie oraz potencjalną złośliwość jest wieloparametryczny rezonans magnetyczny (mpMRI).

Potwierdzenie rozpoznania daje badanie histopatologiczne tkanki pobranej z prostaty podczas przezodbytniczej biopsji. Na tej podstawie można rozpocząć leczenie. Sukces terapii zależy w dużej mierze od wczesnego wykrycia raka.

Dlatego warto po 50 roku życia odwiedzić urologa w celu wykonania badania profilaktycznego. Szanowni Panowie, wytwórzcie w sobie nawyk regularnego badania i dołączcie do świadomych i zdrowych mężczyzn, pokonujących obawy, wstyd i własne słabości. Badanie prostaty to badanie jak każde inne, a może zadecydować o dalszym życiu w zdrowiu i pełnej sprawności.

Jak podstępną chorobą jest miażdżyca, świadczy nie tylko odsetek osób chorych, ale również zastraszająca fala zachorowań ludzi młodych. Warto zwrócić uwagę na przyczyny powstawania zmian miażdżycowych. Jedną z nich jest siedzący tryb życia. Wielogodzinne unieruchomienie przy biurku, czy też długotrwałe przebywanie w jednej pozycji uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi. Nawet jeśli nasz styl życia nie sprzyja uprawianiu sportu, warto pomyśleć choćby o małej, codziennej dawce ruchu, jak półgodzinny spacer, jazda na rowerze, czy zwykłe, relaksujące ćwiczenia. Ruch fizyczny nie tylko utrzyma nasze mięśnie w dobrej formie, ale stanowi wielką wartość dla kości, ponieważ zwiększa ich gęstość, co zapobiega m.in. złamaniom i urazom. Dla krążenia ruch jest zbawienny, a w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, w tym miażdżycy, wciąż bywa niedoceniany.

Druga z przyczyn również związana jest z trybem życia, to między innymi palenie papierosów, nadwaga oraz stres. Nie istnieje jednorazowe badanie, które mogłoby miażdżycę potwierdzić. Jednak za pomocą badania USG można stwierdzić poziom zmian pogrubienia i poszerzenia ścian naczyń krwionośnych na skutek przyrostu tzw. blaszki miażdżycowej. Jej przyrost, który uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi jest widoczny na monitorze. Niezwykle ważne jest wykonanie badania USG z przystawką Dopplera, dzięki któremu lekarz może łatwo zdiagnozować i stwierdzić ewentualne nieprawidłowości w przepływie krwi przez naczynia, a także sprawność zastawek żylnych. Badanie USG jest proste i nieinwazyjne, całkowicie bezbolesne, warto wykonać je, aby wykluczyć ryzyko skomplikowanego schorzenia i poważnych problemów w przyszłości, jak udar lub zawał serca. Warto wiedzieć, że ryzyko zagrożenia tą chorobą cywilizacyjną można ocenić wykonując badanie tomografii komputerowej. Dzięki tej metodzie lekarz może precyzyjnie ocenić stan naszych tętnic.

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Nie ulega chyba wątpliwości, że to dzięki niemu mamy możliwość oglądania świata, możemy podziwiać wiele pięknych rzeczy, dzięki niemu dostrzegamy kształty, kolory, uśmiechamy się, przeżywamy szczęśliwe chwile. Wzrok pozwala nam z łatwością wykonywać wiele czynności podczas codziennego życia. Jednak niestety nie każdy się nim może cieszyć, jedni mają lepszy wzrok drudzy gorszy, jednak są też tacy, którzy są go pozbawieni, jednak ich wewnętrzna siła i pomoc specjalistów daje im możliwość przetrwania i cieszenia się życiem pomimo braku tak ważnego zmysłu.

Jest masa czynników, przez które wzrok staje się słabszy. Czy to na skutek wrodzonych wad, czy wad nabytych, aż po zwykle starzenie się. Dlatego powinniśmy zadbać o nasz wzrok, aby jak najdłużej cieszyć się możliwością patrzenia. Nie zdając sobie sprawy, jak ciężko pracują nasze oczy, nie dajemy im odpocząć, a - jak się okazuje - wystarczy wykonać parę prostych ćwiczeń, aby cieszyć się lepszym wzrokiem.

W Przychodni Lekarskiej Akademickiego Centrum Medycznego oferujemy szeroki wachlarz konsultacji lekarskich. Nasi specjaliści specjaliści dołożą wszelkich starań, aby w sposób fachowy i wyczerpujący udzielić odpowiedzi na pytania i wątpliwości pacjentów. Gwarantujemy komfort i indywidualne podejście do Państwa problemu, przy krótkim okresie oczekiwania na wizytę do wybranego specjalisty. Przychodnię Lekarską Akademickiego Centrum Medycznego tworzą poradnie specjalistyczne świadczące usługi z zakresu neurologii z pracownią zaburzeń pamięci, urologii z pracownią USG i biopsji fuzyjnej prostaty, ortopedii, kardiologii z diagnostyką kardiologiczną, chorób wewnętrznych i medycyny pracy, okulistyki, stomatologii, psychologii i badań laboratoryjnych. Dla zapewnienia kompleksowości usług pacjentom Przychodni Lekarskiej służy swoim zapleczem Zakład Diagnostyki Wczesnego Wykrywania Chorób z pracowniami: rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, USG i RTG, EMG, PW, EEG, Biofeedback wyposażone w najnowocześniejszej klasy sprzęt i aparaty diagnostyczne. Placówka specjalizuje się szczególnie w nowoczesnej diagnostyce schorzeń neurologicznych, zwłaszcza chorób neurodegeneracyjnych, w diagnostyce i leczeniu schorzeń reumatycznych, schorzeń narządu ruchu oraz diagnostyką i leczeniem urologicznym z naciskiem na urologię onkologiczną, ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki raka gruczołu krokowego (biopsja gruczołu krokowego w oparciu o softwareową fuzję obrazów MRI i TRUS). Miejsce placówki na mapie Warszawy i Polski jest dość szczególne, z racji kompleksowej działalności na tle potrzeb w skali kraju – to jedno z kilku zaledwie miejsc, gdzie mogą szukać pomocy chorzy na stwardnienie rozsiane, którym zapewniamy diagnostykę, monitorowanie przebiegu choroby, leczenie wszystkimi dostępnymi metodami włączając w to proces rehabilitacji medycznej i techniki psychologiczne, a także kompleksową pomoc dla pacjentów w przystosowaniu się do zmieniających się warunków życiowych i zawodowych. Warto podkreślić rolę zespołu opiekunów i psycholeczenia SM, wśród nich znajdują się psycholodzy, neuropsycholodzy, terapeuci zajęciowi i logopedzi. Budowanie trwałej relacji z pacjentem i jego rodziną, opartej na zaufaniu i bezpieczeństwie to jeden z priorytetów Akademickiego Centrum Medycznego. O poziomie tego zaufania z pewnością świadczy rosnąca wciąż liczba osób, które korzystają lub już skorzystały z usług naszej placówki.

Szczegółowe informacje dotyczące oferowanych przez ACM usług są dostępne na stronie www.akcemed.pl oraz w rejestracji medycznej Przychodni Lekarskiej pod numerem: 22 559 24 26, e-mail: rejestracja@akcemed.pl
 

Rejestracja

Rejestracja:

 

  • poniedziałek: 12:00 – 20:00
  • wtorek: 7:00 - 20:00
  • środa: 12:00 – 20:00
  • czwartek: 7:00 – 20:00
  • piątek: 7:00 – 15:00

 

T: 22 559 24 26
E: rejestracja@akcemed.pl

Kontakt

Akademickie Centrum Medyczne
ul. Bobrowiecka 9 (budynek B)
00-728 Warszawa

SPRAWDŹ DOJAZD

Dołącz do nas

Copyright © 2018 - Akademickie Centrum Medyczne w Warszawie.
Wykonanie: www.jellinek.pl
facebook ACM
Akademickie Centrum Medyczne
Akademickie Centrum Medyczne
facebook ACM