Klasyczna diagnostyka raka gruczołu krokowego (prostaty/stercza)Diagnostyka raka prostaty jest oparta na wyniku badania gruczołu przez odbytnicę oraz ocenie stężenia badanego w surowicy krwi PSA (białka produkowanego przez komórki prostaty). Nieprawidłowości stwierdzone w jednym z tych testów są wskazaniem do wykonania biopsji gruczołu krokowego.

Klasyczna diagnostyka raka gruczołu krokowego wiąże się jednak z wieloma ograniczeniami. Należą do nich:
  • subiektywność badania palpacyjnego,
  • brak możliwości wyczucia ognisk nowotworu położonych w przedniej części stercza,
  • trudności w określeniu zakresu prawidłowych wartości  PSA, którego wzrost może się wiązać z  różnymi chorobami prostaty w tym niezłośliwymi  jak łagodny rozrost czy stany zapalne;
  • możliwość występowania raka nawet przy bardzo niskich wartościach PSA,
  • trudności w uwidocznieniu ognisk złośliwych w stosowanej do monitorowania biopsji ultrasonografii przezodbytniczej ( transrectal ultrasound, TRUS).

biopsja-sterczaBiorąc pod uwagę powyższe ograniczenia biopsja stercza pozostaje w większości przypadków tzw. biopsją systematyczną (mappingową) czyli "ślepym" poszukiwaniem  ognisk rozrostu złośliwego poprzez pobieranie wycinków (zwykle 10-12) z różnych miejsc gruczołu. 

Wiarygodność tak wykonanej biopsji pozostaje wątpliwa. Ocenia się, że pierwotna biopsja pomija około 21-47% raków stercza.  Wynik ujemny nie wyklucza obecności nowotworu, który mógł pozostać  pominięty pomiędzy miejscami pobrań. Opóźnia to rozpoczęcie leczenia i prowadzi do konieczności  przeprowadzenia ponownej biopsji.

Rozwiązaniem tego problemu jest identyfikacja raka stercza przed biopsją i zastąpienie biopsji systematycznej biopsją celowaną jak ma to miejsce w przypadku większości nowotworów. Postęp, który dokonał się w ostatnich latach w obrazowaniu metodą wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego umożliwił osiągnięcie tego celu i zrewolucjonizował postępowanie diagnostyczne w raku stercza.

Zobacz również:
 


 


 

Umów wizytę

pn. - pt.: 8:00 - 15:00

Urologia:
E: rejestracja@akcemed.pl
T: 22 559 24 40

Rehabilitacja:

E: rehabilitacja@akcemed.pl
T: 600 218 157

Nasz adres

Akademickie Centrum Medyczne
ul. Bobrowiecka 9 (budynek B)
00-728 Warszawa

SPRAWDŹ DOJAZD

Dołącz do nas

Copyright © 2018 - Akademickie Centrum Medyczne w Warszawie.
 
facebook ACM
Akademickie Centrum Medyczne
Akademickie Centrum Medyczne
facebook ACM