Biopsja gruczołu krokowego pod nadzorem rezonansu magnetycznegoPostęp w diagnostyce raka stercza metodą wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (magnetic resonance imaging - MRI) spowodował w 2015 roku zmianę zaleceń Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. Rekomenduje się aby każda powtórna biopsja gruczołu krokowego przeprowadzana była w oparciu o badanie MRI i stwierdzone w nim nieprawidłowości. Wraz z rozwojem metody i poprawą uwarunkowań ekonomicznych należy się spodziewać , że również biopsje pierwszorazowe będą wykonywane w ten sposób.

Jak zatem wykorzystać  postęp w obrazowaniu  raka gruczołu krokowego metodą MRI?

Istnieją trzy możliwości:
 1. Biopsja pod bezpośrednim nadzorem rezonansu magnetycznego.
  Ze względu na budowę aparatury jest technicznie bardzo skomplikowana, przez to czasochłonna i droga. Niedostępna w większości szpitali.
   
 2. Fuzja umysłowa (cognitive fusion).
  Przebieg procedury jest podobny do klasycznej biopsji stercza. Operator znając lokalizację guzów w MRI próbuje odnaleźć  ją w trakcie przezodbytniczego badania usg  (TRUS). Tego typu postępowanie nie wymaga dodatkowej aparatury ani treningu i prawdopodobnie zwiększa dokładność biopsji. Nadal jednak istnieje ryzyko błędu ludzkiego w ekstrapolacji  danych z rezonansu do obrazu usg, tym większe im mniejsze są wymiary podejrzanej zmiany.
   
 3. Fuzja obrazów wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i ultrasonografii przezodbytniczej (TRUS) w czasie rzeczywistym przy pomocy specjalnego oprogramowania (fuzja software’owa).

  Tego typu biopsja wymaga użycia dodatkowego sprzętu i treningu operatora. Umożliwia jednak znacznie dokładniejsze pobranie niż biopsja pod kontrolą TRUS oraz jest mniej skomplikowana niż biopsja pod bezpośrednim nadzorem rezonansu magnetycznego. W metodzie tej wykonany z wyprzedzeniem rezonans magnetyczny, z zaznaczonym przez radiologa „celem” jest wprowadzany do komputera aparatu usg lub połączonej z nim stacji diagnostycznej. Dochodzi do wytworzenia trójwymiarowego obrazu gruczołu krokowego w MRI, który następnie nałożony jest na obraz TRUS w czasie rzeczywistym. Operator odnajduje zaznaczony w MRI „cel” w obrazie USG i wykonuje biopsję celowaną.

  Obecnie istnieje kilkanaście urządzeń umożliwiających fuzję obrazów. Większość z nich to tzw. systemy sztywne. Wyposażone są w czujniki montowane na sondzie USG, które zakładają brak ruchu pacjenta i gruczołu krokowego co może zmniejszać precyzję nałożenia obrazów. Najbardziej obiecującymi są aparaty do fuzji elastycznej śledzące sam gruczoł krokowy, niezależne od wyżej wymienionych czynników.  Dokładność fuzji z udziałem systemów elastycznych jest bardzo wysoka, z błędem nie przekraczającym 1 mm.
   
  biopsja-fuzja-gruczołu-krokowego
  Akademickie Centrum Medyczne ma przyjemność poinformować Państwa, że w najbliższym czasie rozpocznie wykonywanie biopsji gruczołu krokowego w oparciu o softwareową fuzją obrazów MRI i TRUS przy udziale unikalnego, elastycznego systemu Trinty francuskiej firmy Koelis. Szczegółowych informacji udziela Rejestracja  ACM pod numerem telefonu:  22 559 24 26.

Zobacz również:
 


 


Umów wizytę

pn. - pt.: 8:00 - 15:00

Urologia:
E: rejestracja@akcemed.pl
T: 22 559 24 40

Rehabilitacja:

E: rehabilitacja@akcemed.pl
T: 600 218 157

Nasz adres

Akademickie Centrum Medyczne
ul. Bobrowiecka 9 (budynek B)
00-728 Warszawa

SPRAWDŹ DOJAZD

Dołącz do nas

Copyright © 2018 - Akademickie Centrum Medyczne w Warszawie.
 
facebook ACM
Akademickie Centrum Medyczne
Akademickie Centrum Medyczne
facebook ACM