Badanie rezonansem magnetycznym jest całkowicie bezpieczne, jednak ze względu na wykorzystywanie podczas badania pola magnetycznego istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania badania. Są to:
- rozrusznik serca - rezonans może zakłócić działanie rozrusznika, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta,
- neurostymulatory,
- implant ślimakowy,
- niektóre zastawki serca – przed wykonaniem badania należy dostarczyć pełną dokumentację dotyczącą zastawek w celu sprawdzenia, czy badanie może zostać przeprowadzone,
- klipsy metalowe na tętniakach mózgu,
- możliwość występowania metalowych odłamków w ciele – szczególną uwagę powinny zwrócić osoby pracujące w szkodliwych warunkach, u których mogą występować np. opiłki żelaza (szczególnie okolice oczodołów),
- metaliczne implanty ortopedyczne – sztuczne stawy, stabilizatory, śruby, druty; są one względnym przeciwwskazaniem do wykonania badania.
Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania MRI, jednak konieczne jest wcześniejsze poinformowanie lekarza o tym fakcie.
Przeciwwskazaniem nie jest także posiadanie:
- implantów soczewek,
- wkładek domacicznych – należy sprawdzić czy posiadana wkładka nie jest wykonana ze stali.
- stentach w naczyniach wieńcowych – w tym przypadku badanie można wykonać po upływie 8 tygodni od wszczepienia stentu,
- klipsy hemostatyczne,
- implanty dentystyczne, mostki, wypełnienia – implanty te mogą zniekształcić obraz w okolicy występowania.
Mimo iż badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne dla pacjenta, należy się do niego odpowiednio przygotować. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych kroków, jakie należy wykonać przed badaniem. Zalecamy jednak wcześniejszy kontakt z ośrodkiem wykonującym badaniem w celu poznania szczegółowej procedury.
- Zaleca się wykonanie badania na czczo – z uwagi na możliwość podania środka kontrastowego zaleca się, aby na ok. 6 godzin przed badaniem nie spożywać pokarmów oraz na ok. 3 godziny przed badaniem nie spożywać napojów, jednakże nie jest to warunek bezwzględny do wykonania badania. Przed badaniem nie należy także palić papierosów.
- Przed wejściem do pomieszczenia z aparatem należy zdjąć biżuterię, zegarek, wyjąć wszystkie metalowe przedmioty (np. klucze), a także telefon komórkowy, karty bankomatowe, ponieważ mogą one ulec rozmagnesowaniu – silne pole magnetyczne może spowodować zniszczenie przedmiotów, a obraz z badania może zostać zaburzony.
- Kobiety powinny przed badaniem zmyć makijaż – w kosmetykach do makijażu mogą się znajdować drobinki metali, które powodują duże zaburzenia obrazu.
Przed badaniem należy poinformować o:
- wszelkich metalowych przedmiotach umieszczonych w ciele – np.metalowe zastawki serca, płytki ortopedyczne,
- klaustrofobii, jeśli taka występuje u pacjenta,
- posiadaniu rozruszniku serca, metalowych klipsów na tętniaku mózgu,
- posiadaniu alergii lub wcześniejszym wystąpieniu reakcji na podanie środka kontrastowego,
- skłonności do krwawień,
- stosowaniu dożylnych środków kontrastowych,
- ciąży.
Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony pracowni rezonansu
www.rezonans-magnetyczny.info