Zakład Pielęnacyjno- Opiekuńczy
EN|PL|Change language:
Kontakt z nami:   T: +48 22 559 24 26   |   E: rejestracja@akcemed.pl
EN|PL|Change language:

Plomby amalgamatowe - czy są bezpieczne dla zdrowia?

Od wielu lat w mediach przewijają się doniesienia, że plomby amalgamatowe mogą szkodzić zdrowiu Pacjentów. Na poparcie tych informacji przytacza się skład plomb amalgamatowych, w którym widnieje rtęć - substancja niebezpieczna dla zdrowia. Mimo to, amalgamat jest wciąż stosowany w niektórych gabinetach dentystycznych. Dlaczego tak jest i czy plomby amalgamatowe naprawdę szkodzą?
Plomby amalgamatowe (tzw. srebrne plomby) powstają z połączenia srebra, cyny, miedzi, cynku i rtęci w odpowiednich proporcjach. To właśnie ostatni składnik amalgamatu - rtęć - wywołuje kontrowersje. Od wielu lat prowadzone są naukowe badania, sprawdzające wpływ amalgamatu na ludzki organizm. Wyniki tych badań nie jednak dają jednoznacznej odpowiedzi. Naukowcy dzielą się na zwolenników i przeciwników stosowania plomb amalgamatowych. Plomby amalgamatowe stosowane są rzadko, jednak tylko te są refundowane z NFZ.

Plomby amalgamatowe - czy są bezpieczne?

Przytaczając temat plomb amalgamatowych, warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje tego typu wypełnień. Pierwsze z nich to plomby z amalgamatu z fazą gamma 2, czyli wypełnienia starej generacji, które wykazały uwalnianie rtęci i są szkodliwe dla zdrowia. Drugie natomiast to plomby z nowoczesnego amalgamatu, wolne od fazy gamma 2 - ten typ plomb amalgamatowych nie uwalnia rtęci do organizmu, więc tym samym nie zagraża zdrowiu. W Polsce zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w ramach NFZ stosowany jest tylko amalgamat wolny od fazy gamma 2.

Czy warto decydować się na plomby amalgamatowe?

Mimo tego, że wypełnienia amalgamatowe cechują się większą wytrzymałością, niż wypełnienia światłoutwardzalne (kompozytowe, białe), pacjenci często rezygnują z zakładania ich na zęby. Dlaczego?
Wady plomb amalgamatowych: 
  • Możliwość powstania szczeliny między tkankami zęba a wypełnieniem - spowodowane tym, że amalgamat nie łączy się ze szkliwem i zębiną. Powstanie szczelin może doprowadzić do przenikania bakterii pod wypełnienie, a co za tym idzie do powstawania próchnicy.
  • Możliwość powstania przebarwienia zęba (niskie prawdopodobieństwo).
  • Nieestetyczny wygląd - plomby amalgamatowe w przeciwieństwie do światłoutwardzalnych są widoczne na zębach. Z czasem czernieją, co wygląda bardzo nieestetycznie.
Niewątpliwą (i chyba jedyną) zaletą plomb amalgamatowych jest fakt, iż są one refundowane przez NFZ. Jeśli jednak Pacjent ma możliwość zdecydowania się na plombę światłoutwardzalną, to warto by skorzystał z tej możliwości. Wymiana plomb amalgamatowych wymaga przestrzegania specjalnych procedur, dlatego gdy przyjdzie taka konieczność, zapewniamy naszych Pacjentów, iż w naszej Poradni Stomatologicznej usuwanie amalgamatu odbędzie się zgodnie z obowiązującymi procedurami. Należy jednak pamiętać, że wchłanianie rtęci do organizmu zwiększa się w momencie usuwania amalgamatu, dlatego tak ważne jest wybranie Poradni Stomatologicznej, która stosuje bezpieczną procedurę, która pozwala zminimalizować ryzyko wchłonięcia rtęci podczas zabiegu.
 
W Poradni Stomatologicznej ACM z dniem 1 lipca 2018 roku, zgodnie z regulacjami Rady UE  nie  stosujemy amalgamatu u kobiet ciężarnych i karmiących piersią a także u dzieci poniżej 15 r.ż.
 

Nasi stomatolodzy zamiast amalgamatu (w ramach NFZ) stosują klasyczny mikrohybrydowy materiał kompozytowy, przeznaczony do wypełniania wszystkich klas ubytków, zarówno w zębach bocznych jak i w zębach przednich. Materiał (kompozyt) od początku stał się standardem w dziedzinie trwałości, doskonałej odporności mechanicznej i wyjątkowych właściwości estetycznych. Wyniki badań klinicznych oraz obserwacje lekarzy potwierdzają, że nawet po 20 latach wypełnienia z materiału wyglądają doskonale. W wielu badaniach naukowych materiał traktowany jest jako wzór, z którym porównuje się inne materiały kompozytowe. 

Rejestracja

Rejestracja:
od poniedziałku do czwartku w godz. 7:00 -20:00
piątek w godz. 7:00 -18:00

T: 22 559 24 26
E: rejestracja@akcemed.pl

Kontakt

Akademickie Centrum Medyczne
ul. Bobrowiecka 9 (budynek B)
00-728 Warszawa

SPRAWDŹ DOJAZD

Dołącz do nas

Copyright © 2018 - Akademickie Centrum Medyczne w Warszawie.
Wykonanie: www.jellinek.pl
facebook ACM
Akademickie Centrum Medyczne
Akademickie Centrum Medyczne
facebook ACM