Metoda McKenzie

Mechanical Diagnosis and Therapy (MDT) - metoda fizjoterapeutyczna, przeznaczona do badania, leczenia i profilaktyki bólów kręgosłupa. Zastosowanie metody zostało rozszerzone o stawy obwodowe.
 

W latach sześćdziesiątych został opracowany program badania i leczenia pacjentów, głównie z dolegliwościami lędźwiowego i szyjnego odcinka kręgosłupa. Zaburzenia ze strony kręgosłupa podzielono na trzy główne grupy, uwzględniając przyczynę i stopień zmian zwyrodnieniowych w jego obszarze i głównych stawów, tzw. zespoły:
 

  • zespół posturalny - dotyczy zaburzeń postawy ciała, a w związku z tym struktur tkankowo-stawowych, które nie są uszkodzone, a tylko nadwerężone statycznym przeciążeniem, powstające na skutek zmian przeciążeniowych, jak chociażby przebywanie długo w jednej pozycji statycznej.
  • zespół dysfunkcyjny - dotyczy statycznego przeciążenia obejmującego tkanki i struktury uszkodzone w jakiś sposób, np. wskutek pojawienia się  zrostów, przykurczów, zbliznowaceń, itp.,
  • zespół strukturalny - na którym głównie  koncentruje się metoda; ma związek ze strukturami znajdującymi się wewnątrz danego  segmentu kręgowego (krążek międzykręgowy, pierścień włóknisty) oraz zewnątrz segmentu (stawy międzywyrostkowe, zrosty okołokorzeniowe), Terapia dobierana jest na podstawie ustalenia w jakim mechanizmie powstała dana dysfunkcja.Autor metody opracował program postępowania leczniczego, gdzie techniki  wykonywane są przez terapeutę ,ale ważny jest także sam ruch pacjenta, ćwiczenia i autoterapia wykonywana w domu. W ćwiczeniach dominują pozycje niskie, głównie leżące. Ruchy czynne powtarzane są wielokrotnie w różnych płaszczyznach  w określonym kierunku, nie powodując jednocześnie dolegliwości bólowych. Dużą wagę przykłada się do profilaktyki schorzeń kręgosłupa przed kolejnymi urazami i przeciążeniami.
 

Metoda ta wyróżnia się wśród innych metod szczegółowym  wywiadem i badaniem klinicznym, co jest bardzo mocno podkreślane przez fizjoterapeutów i całe środowisko medyczne.

Umów wizytę

pn. - pt.: 8:00 - 15:00

Urologia:
E: rejestracja@akcemed.pl
T: 22 559 24 40

Rehabilitacja:

E: rehabilitacja@akcemed.pl
T: 600 218 157

Nasz adres

Akademickie Centrum Medyczne
ul. Bobrowiecka 9 (budynek B)
00-728 Warszawa

SPRAWDŹ DOJAZD

Dołącz do nas

Copyright © 2018 - Akademickie Centrum Medyczne w Warszawie.
 
facebook ACM
Akademickie Centrum Medyczne
Akademickie Centrum Medyczne
facebook ACM