Zimowe kontuzje i urazy - o czym musisz pamiętać?
Zima to czas białego szaleństwa. Aby realnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się niebezpiecznych sytuacji, w wyniku których może dojść do kontuzji lub urazu, pasjonaci narciarstwa, snowboardu i łyżwiarstwa powinni zawsze pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do sezonu.
Jak ustrzec się złamania nogi, zwichnięcia stawu, urazu kręgosłupa lub innych kontuzji? Dowiedz się też, w jaki sposób szybko rozpocząć specjalistyczne leczenie, gdy zdarzy się jednak nieszczęście.
 
 
Jak ustrzec się kontuzji lub urazu podczas uprawiania sportów zimowych?
 
Sporty zimowe to niezła frajda zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Aby czerpać z nich prawdziwą radość i satysfakcję bez bólu, stłuczeń, urazów oraz kontuzji, warto przygotować się do zimowego wyjazdu.
 
Oto 6 porad, o których warto pamiętać:
 
  1. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej. Chociaż urlop bądź obóz trwają zazwyczaj tylko kilkanaście dni, to warto zadbać wcześniej o ogólną kondycję ciała. Systematyczne ćwiczenia pomagają uniknąć przeciążeń stawów i mięśni, a dodatkowo wzmacniają ciało oraz poprawiają koordynację ruchową i równowagę.
  2. Postaw na rozruch. Wiele urazów jest wynikiem niedostatecznej rozgrzewki, dlatego w przed rozpoczęciem aktywności zrób np. kilka przysiadów, skłonów, potruchtaj. Nie zapomnij też o ćwiczeniach na górne partie ciała.
  3. Wyposaż się w profesjonalny sprzęt. Sporty zimowe uprawia się w wyjątkowych warunkach, dlatego, aby zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo, należy zadbać o specjalistyczny sprzęt, który zapewni ciepło, a także zminimalizuje ryzyko kontuzji i urazów.
  4. Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Wiele niebezpiecznych sytuacji na stoku lub lodowisku jest wynikiem braku umiejętności, nieuwagi lub brawury, dlatego zawsze warto dopasować wyzwania do: sił, warunków pogodowych oraz sytuacji.
  5. Noś zabezpieczenia. Zaliczają się do nich m.in. kaski, ochraniacze na kolana i łokcie, które pomagają zmniejszyć dolegliwości lub całkowicie zapobiec urazom.
  6. Zregeneruj się. Po aktywnym dniu, warto dać ciału odpocząć np. poprzez delikatne ruchy w basenie. Skuteczny może okazać się także masaż, sauna lub krótki spacer.
 
Gdy jednak dojdzie do urazu lub kontuzji…
 
Sporty zimowe zaliczane są do bezpiecznych aktywności sportowych. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że na stoku lub lodowisku nie wszyscy posiadają tak samo zaawansowane umiejętności i wiedzę, dlatego zdarzają się wypadki lub kontuzje. Brak wprawy, nieuwaga, brawura i wiele innych kwestii przyczynia się do urazów kończyn dolnych (uraz stawu skokowego, kolanowego) i górnych (stawu barkowego, nadgarstka) oraz rzadziej urazu kręgosłupa, miednicy, głowy, różnorakich stłuczeń, a także w wyjątkowo groźnych sytuacjach – nawet kalectwa.
 
 
Jak szybko i skutecznie zapewnić najlepszą opiekę medyczną?
 
Obrzęk i ból nie mijają? Zastanawiasz się, co zrobić w tej sytuacji? Gdy dojdzie do kontuzji lub urazu, konieczna jest interwencja medyczna. Niestety, odwiedzając dyżur urazowy, bardzo często okazuje się, że nie obejdzie się bez unieruchomienie w gipsie, operacji oraz po leczeniu doraźnym – przywracania ruchomości poprzez rehabilitację. 

Szukasz doświadczonego ortopedy? W Akademickim Centrum Medycznym opiekujemy się wszystkimi osobami, które potrzebują profesjonalnej opieki lekarskiej.
W leczeniu wykorzystujemy nowoczesne badania diagnostyczne, efektywne i bezpieczne metody rehabilitacji.
Zapraszamy do skorzystania z konsultacji u naszego ortopedy!

Szczegółowe informacje dotyczące oferowanych przez ACM usług są dostępne na stronie  www.akcemed.pl oraz w rejestracji medycznej Przychodni Lekarskiej pod numerem: 22 559 24 26, e-mail:  rejestracja@akcemed.pl
13 listopada 2019
Powrót do poprzedniej strony

Umów wizytę

pn. - pt.: 8:00 - 15:00

Urologia:
E: rejestracja@akcemed.pl
T: 22 559 24 40

Rehabilitacja:

E: rehabilitacja@akcemed.pl
T: 600 218 157

Nasz adres

Akademickie Centrum Medyczne
ul. Bobrowiecka 9 (budynek B)
00-728 Warszawa

SPRAWDŹ DOJAZD

Dołącz do nas

Copyright © 2018 - Akademickie Centrum Medyczne w Warszawie.
 
facebook ACM
Akademickie Centrum Medyczne
Akademickie Centrum Medyczne
facebook ACM