EN|PL|Change language:
Kontakt z nami:   T: +48 22 559 24 26   |   E: rejestracja@akcemed.pl
EN|PL|Change language:

Aktualności

Nietrzymanie moczu - problem, który można wyleczyć

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to niezwykle uciążliwa dolegliwość, która drastycznie obniża jakość życia. Występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W starszym wieku wynika głównie z osłabienia mięśni dna miednicy, które odpowiadają za kontrolowanie pracy pęcherza.

Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym nietrzymaniu moczu jest u kobiet przejście naturalnego porodu, który najczęściej przyczynia się do osłabienia tychże mięśni. U panów inkontynencja może natomiast łączyć się z problemami w obrębie prostaty. Ten  problem może także wynikać z zapalenia pęcherza lub kamicy nerkowej.

Rodzaje i rozpoznanie inkontynencji

Rodzajów inkontynencji wymienia się kilka. Może być wysiłkowa, kiedy nietrzymanie pojawia się przy wysiłku, jakim jest np. kichnięcie, uprawianie sportu, podnoszenie ciężkich przedmiotów. Inkontynencja parcia to stałe parcie na pęcherz, nawet jeśli nie jest on przepełniony. Poza tym, występuje też odruchowe nietrzymanie moczu i inkontynencja mieszana. Bez względu jednak na przyczynę i rodzaj, pewnym jest, że z tym krępującym problemem należy walczyć. Zakres postępowania zależy od konkretnej diagnozy. By ją postawić, należy wybrać się lekarza rodzinnego, który skieruje do ginekologa lub urologa. Wiele daje sam wywiad lekarski i badanie moczu, jednak konieczne mogą okazać się badanie urodynamiczne, USG układu moczowego i rodnego.

Leczenie inkontynencji

Leczenie inkontynencji może przyjmować postać leczenia operacyjnego lub zachowawczego nieoperacyjnego. W pierwszym przypadku korzysta się z rozmaitych technik. Zaleca się ćwiczenia mięśni dna miednicy, przepisuje leki na unormowanie napięcia pęcherza moczowego, a także stosuje się ćwiczenia z użyciem impulsu elektrycznego. W przypadku inkontynencji wywołanej problemami hormonalnymi, pomóc może terapia hormonalna. Leczenie operacyjne różni się u kobiet i mężczyzn. U pań przeprowadza się zwykle plastykę pochwy, ewentualnie cewki moczowej. U panów operacja obejmuje resekcję gruczołu krokowego, która w zależności od stopnia problemu, może być częściowa lub całkowita.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Podstawowym sposobem radzenia sobie z nietrzymaniem moczu każdego typu jest używania specjalistycznych wkładek lub pieluch. Można bez problemu nabyć je w sklepach medycznych i aptekach. W przypadku osób poważnie chorujących, można nawet starać się o ich refundację. Cierpiąc na nietrzymanie moczu, warto też zmienić dietę na tę, która ogranicza potrzeby korzystania z toalety. Przede wszystkim, powinna ona zapewniać dobre trawienie i pomagać w uniknięciu zaparć oraz wzdęć, które uciskają na pęcherz. W zależności od tego, jaki jest stopień nasilenia nietrzymania moczu, zastosowane mogą być różne metody terapeutyczne. Leczenie uwzględnia trening mięśni dna miednicy często z zastosowaniem specjalnych urządzeń, które pozwalają na dokładną i systematyczną kontrolę skuteczności ćwiczeń.

Szczegółowe informacje dotyczące diagnostyki urologicznej są dostępne na stronie www.akcemed.pl oraz w rejestracji medycznej Przychodni Lekarskiej  pod numerem: 22 559-24-26, e-mail: rejestracja@akcemed.pl

06 grudnia 2018
Aktualności, poliklinika
Powrót do poprzedniej strony

Rejestracja

Rejestracja:

 

  • poniedziałek: 12:00 – 20:00
  • wtorek: 7:00 - 20:00
  • środa: 12:00 – 20:00
  • czwartek: 7:00 – 20:00
  • piątek: 7:00 – 15:00

 

T: 22 559 24 26
E: rejestracja@akcemed.pl

Kontakt

Akademickie Centrum Medyczne
ul. Bobrowiecka 9 (budynek B)
00-728 Warszawa

SPRAWDŹ DOJAZD

Dołącz do nas

Copyright © 2018 - Akademickie Centrum Medyczne w Warszawie.
Wykonanie: www.jellinek.pl
facebook ACM
Akademickie Centrum Medyczne
Akademickie Centrum Medyczne
facebook ACM