EN|PL|Change language:
Kontakt z nami:   T: +48 22 559 24 26   |   E: rejestracja@akcemed.pl
EN|PL|Change language:

Aktualności

Kiedy wykonać USG układu moczowego?
USG układu moczowego jest to badanie całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne, nie powoduje bólu. Jego bezpieczeństwo potwierdza USG u kobiet w ciąży w celu oceny rozwoju płodu. W dzisiejszych czasach, ze względu na łatwą dostępność i tani koszt jest bardzo często wykorzystywane przez lekarzy w diagnostyce.

W badaniu tym wykorzystywane są ultradźwięki. Metoda ta umożliwia wykrywanie już niewielkich zmian w narządach. Należy zaznaczyć, że nie istnieją przeciwwskazania do wykonania tego badania. Po badaniu ultrasonograficznym, nie występują również żadne powikłania.

Kiedy wykonać USG układu moczowego?

Jednym z podstawowych wskazań są objawy, które mogą sugerować chorobę układu moczowego. Należy tu wymienić np. ból w okolicy lędźwiowejoraz podejrzenie i dalszą diagnostykę kamicy układu moczowego (kamicy nerkowej, kamicy pęcherza moczowego) czy nadciśnienia nerkopochodnego.

Inne wskazania do USG układu moczowego to guz wyczuwalny palpacyjnie w okolicy nerkowej (diagnostyka nowotworów układu moczowego) czy problemy z oddawaniem moczu (utrudnione czy popuszczanie oddawanie moczu, nocne moczenie i inne). Badanie należy wykonać ponadto w przypadku podejrzenia choroby związanej z zajęciem układu moczowego przez bakterie czy w sytuacji zmian w wyglądzie moczu (kolor, zapach, konsystencja).

USG układu moczowego należy wykonać, kiedy mamy do czynienia z urazami jamy brzusznej różnego pochodzenia, a także w celu oceny tętnic nerkowych – USG dopplerowskie. Diagnostykę ultrasonograficzną tego typu przeprowadza się wreszcie, jeśli istnieje podejrzenie chorób prostaty oraz w celu oceny skuteczności leczenia zwężenia tętnicy nerkowej lub wewnątrznaczyniowej embolizacji.

USG układu moczowego wykonuje się także w celu kontroli po zabiegach (biopsji nerek, drenażu torbieli, ropnia i innych). Badanie wykorzystywane jest ponadto do oceny po przeszczepie nerki. Bywa, że lekarze w czasie diagnostyki ograniczają się jedynie do oceny pęcherza (USG pęcherza moczowego) lub nerek (USG nerek).

Jak przygotować się do badania USG układu moczowego?

Na dzień przed badaniem obowiązuje dieta lekkostrawna, nie wzdymająca, bez napojów gazowanych. Na 6 godzin przed badaniem w ogóle nie należy przyjmować posiłków, (napoje jak wyżej). Należy wstrzymać się z paleniem papierosów . W przeddzień badania zażyć środek przeciw wzdęciom, np. Espumisan 3x2 kapsułki lub Ceolat 2x2 tabletki, rano w dniu badania dodatkowo 3 kapsułki lub 2 tabletki Ceolat ( oczywiście jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań ze strony lekarza). W dniu badania na 1 godzinę przed badaniem wypić 1 litra niegazowanej wody. Należy powstrzymać się z oddawaniem moczu. Badanie wykonywane jest tylko z pełnym pęcherzem moczowym(dotyczy tylko i wyłącznie badania USG położniczego, w przypadku oceny narządów jamy brzusznej należy powstrzymać się od przyjmowania płynów). Pozwala to na prawidłową ocenę narządów przy wykorzystaniu "okna akustycznego", powstającego przez wypełnienie pęcherza, do określenia stanu narządów miednicy małej. Przed USG przezpochwowym należy oddać mocz. Natomiast USG w ciąży powyżej 11 tygodnia nie wymaga przygotowania.

Szczegółowe informacje dotyczące diagnostyki ultrasonograficznej są dostępne na stronie www.akcemed.pl oraz w rejestracji medycznej Przychodni Lekarskiej  pod numerem: 22 559-24-26, e-mail: rejestracja@akcemed.pl

05 października 2018
Aktualności, poliklinika
Powrót do poprzedniej strony

Rejestracja

Rejestracja:

 

  • poniedziałek: 12:00 – 20:00
  • wtorek: 7:00 - 20:00
  • środa: 12:00 – 20:00
  • czwartek: 7:00 – 20:00
  • piątek: 7:00 – 15:00

 

T: 22 559 24 26
E: rejestracja@akcemed.pl

Kontakt

Akademickie Centrum Medyczne
ul. Bobrowiecka 9 (budynek B)
00-728 Warszawa

SPRAWDŹ DOJAZD

Dołącz do nas

Copyright © 2018 - Akademickie Centrum Medyczne w Warszawie.
Wykonanie: www.jellinek.pl
facebook ACM
Akademickie Centrum Medyczne
Akademickie Centrum Medyczne
facebook ACM