EN|PL|Change language:
Kontakt z nami:   T: +48 22 559 24 26   |   E: rejestracja@akcemed.pl
EN|PL|Change language:

Aktualności

Gdzie i dlaczego badać przyczyny bezsenności?
Bezsenność jest zaburzeniem snu. Powoduje, że po nieprzespanej nocy wstajemy zmęczeni i niewyspani, co powoduje negatywne w skutki dla naszego zdrowia.
W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) zaburzenia snu dzieli się na nieorganiczne i organiczne, czyli niezwiązane lub związane z chorobami układu nerwowego lub somatycznymi. Z praktycznego punktu widzenia najbardziej przydatny jest jednak podział bezsenności ze względu na czas trwania objawów.

Bezsenność przygodna (o czasie trwania do kilku dni) i bezsenność krótkotrwała (o czasie trwania do 4 tygodni) są najczęściej powodowane reakcją na stres (np. problemy zawodowe, szkolne, rodzinne) lub zmianą tryby życia (np. przeprowadzka, podróż ze zmianą stref czasu). Bezsenność krótkotrwałą mogą wywołać również choroby somatyczne, na przykład infekcje, choroby przebiegające z bólem.

Bezsenność przewlekła, czyli trwająca powyżej miesiąca, najczęściej jest związana z zaburzeniami psychicznymi (szczególne depresją i zaburzeniami lękowymi), przewlekłymi chorobami somatycznymi (np. zaburzeniami hormonalnymi, przewlekłymi stanami zapalnymi np. reumatoidalnymi, przewlekłymi zespołami bólowymi, chorobami neurologicznymi i narządu ruchu, które uniemożliwiają aktywność fizyczną w ciąg dnia) oraz uzależnieniami na przykład od alkoholu.

Bezsenność przygodna i bezsenność krótkotrwała na szczęście nie ma poważnych przyczyn i ze względu na krótki czas trwania nie odbija się na naszym zdrowiu w sposób istotny. Większej uwagi, natomiast wymaga bezsenność przewlekła. Ze względu na przewlekły czas trwania i swoje przyczyny może mieć szkodliwy wpływ na organizm i powodować powstawanie nowych schorzeń na wskutek wycieczenia organizmu.
W sytuacji kiedy nie możemy spać w nocy (cierpimy na bezsenność) nie powinniśmy tego lekceważyć i powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego w celu ustalenia jej przyczyn. Lekarz rodzinny przeprowadzi szczegółowy wywiad i przeprowadzi badania. W przypadku gdy diagnozowana jest bezsenność przygodna lub bezsenność krótkotrwała najczęściej wystarczy wyleczyć przeziębienie lub poradzić sobie z sytuacją stresową a w przypadku zmiany miejsca zamieszkania przetrwać okres adaptacyjny by bezsenność ustąpiła.

W przypadku gdy diagnozą jest bezsenność przewlekła wymaga ona głębszej diagnostyki u lekarza specjalisty, który przeprowadzi dodatkowe badania. Jednym z takich badań jest badanie polisomnograficzne (polisomnografia).
Polisomnografia to badanie, które pozwala na wykrycie zaburzeń snu. Na badanie polisomnograficzne składają się cztery podstawowe badania, takie jak:
 
  • elektroencefalografia (EEG)- na głowie pacjenta zostają umieszczone elektrody w celu oceny bioelektrycznej czynności mózgu
  • elektrokardiografia (EKG)- na klatce piersiowej pacjenta zostają umieszczone elektrody w celu oceny aktywności elektryczną serca
  • elektrookulografia (EOG) - przy oczach pacjenta zostają umieszczone elektrody w celu zbadania zmian prądów czynnościowych powstających podczas ruchów gałki ocznej i po działaniu błysków świetlnych
  • elektromiografia (EMG)- na ciele pacjenta zostają umieszczone elektrody w celu oceny funkcji mięśni i nerwów
 
Poza tym w okolicy ust Pacjenta umieszcza się mikrofon, czujnik temperatury i przepływu powietrza. Na kostce umieszcza się czujnik ruchów kończyn, na palcu ręki pulsoksymetr, a na brzuchu i klatce piersiowej tzw. pasy oddechowe, które rejestrują ruchy tych części ciała. Poza tym konieczny jest także czujnik położenia ciała. Zarówno czujniki, jak i elektrody zostaną zamontowane w taki sposób, że nie krępują zbytnio ruchów. Jeśli pacjent będzie musiał pójść w nocy do toalety, nie będzie miał z tym problemu - wystarczy odłączyć elektrody od aparatury.

W celu umówienia się na konsultację u neurologa i diagnostykę zaburzeń snu skontaktuj się z rejestracją medyczną Przychodni Lekarskiej Akademickiego Centrum Medycznego pod numerem telefonu: 22 559 24 26 lub e-mail rejestracja@akcemed.pl.
24 kwietnia 2019
Aktualności, poliklinika
Powrót do poprzedniej strony

Rejestracja

Rejestracja:

 

  • poniedziałek: 12:00 – 20:00
  • wtorek: 7:00 - 20:00
  • środa: 12:00 – 20:00
  • czwartek: 7:00 – 20:00
  • piątek: 7:00 – 15:00

 

T: 22 559 24 26
E: rejestracja@akcemed.pl

Kontakt

Akademickie Centrum Medyczne
ul. Bobrowiecka 9 (budynek B)
00-728 Warszawa

SPRAWDŹ DOJAZD

Dołącz do nas

Copyright © 2018 - Akademickie Centrum Medyczne w Warszawie.
Wykonanie: www.jellinek.pl
facebook ACM
Akademickie Centrum Medyczne
Akademickie Centrum Medyczne
facebook ACM