EN|PL|Change language:
Kontakt z nami:   T: +48 22 559 24 26   |   E: rejestracja@akcemed.pl
EN|PL|Change language:

Aktualności

Czy aktywność fizyczna pomaga uniknąć raka prostaty?
Regularnie podejmowany wysiłek fizyczny może przedłużyć życie mężczyznom chorującym na raka prostaty. Takie wnioski płyną z badania, którego wyniki opublikowano w Journal of Clinical Oncology. Testy przeprowadzono przez naukowców z University of California w San Francisco.

Regularnie podejmowany wysiłek fizyczny może przedłużyć życie mężczyznom chorującym na raka prostaty. Takie wnioski płyną z badania, którego wyniki opublikowano w Journal of Clinical Oncology. Testy przeprowadzono przez naukowców z University of California w San Francisco.

 

Uczeni przez osiemnaście lat zbierali dane dotyczące 2705 mężczyzn biorących udział w badaniu Health Professionals Follow-Up Study, u których zdiagnozowano raka prostaty. Pacjenci rejestrowali, ile czasu każdy z nich spędził poddając się jakiejś aktywności fizycznej, takiej jak praca i uprawianie sportu na świeżym powietrzu włączając tu m. in. spacery, bieganie, pływanie, jazdę na rowerze itp.

 

Okazało się, że mężczyźni codziennie podejmujący jakąś formę treningu mają większe szanse na uniknięcie rozwoju choroby. Styl życia okazuje się mieć nie tylko pozytywny efekt prewencyjny, ale i przydaje korzyści osobom, które już zachorowały.

 

Wyniki badania wykazały, że mężczyźni nie musieli ćwiczyć na poziomie sportowców, aby uzyskać prozdrowotny skutek Już umiarkowane ćwiczenia miały wpływ na dłuższe życie pacjentów. Intensywniejsze treningi jednak przyniosły bardziej znaczące efekty. Mężczyźni, którzy maszerowali przez 90 minut lub więcej tygodniowo, mieli o 46 procent niższe ryzyko śmierci z powodu raka prostaty niż panowie, którzy wolnym tempem chodzili krócej niż 90 minut tygodniowo.

 

Intensywna aktywność fizyczna - zdefiniowana jako treningi trwające ponad trzy godziny tygodniowo - wiązała się z redukcją zgonów z powodu raka prostaty. Pacjenci, którzy chodzili, jeździli na rowerze czy też podejmowali jakąkolwiek inną formę ćwiczeń przez ponad trzy godziny w tygodniu, mieli o 61 procent niższe ryzyko śmierci na raka prostaty niż mężczyźni, którzy ćwiczyli krócej niż godzinę w tygodniu. Najniższe prawdopodobieństwo śmierci z powodu raka prostaty zanotowano u panów, którzy byli aktywni fizycznie zarówno przed, jak i po diagnozie.

 

Choroba ta bardzo długo nie daje dolegliwości bólowych, ani nie występują inne objawy.

 

Rak początkowo rozwija się wewnątrz gruczołu a następnie nacieka sąsiadujące tkanki i daje przerzuty. Najczęściej do węzłów chłonnych oraz kości.

 

Diagnostyka raka gruczołu krokowego opiera się na badaniu we krwi białka wytwarzanego przez prostatę - PSA. W przypadku wystąpienia choroby nowotworowej stężenie PSA rośnie.

 

Drugim ważnym badaniem jest badanie chorego przez odbytnicę. Pozwala ono w wielu przypadkach wyczuć zmiany gruczołu.

 

Badaniem obrazowym opisującym ogniska raka prostaty, ich umiejscowienie oraz potencjalną złośliwość jest wieloparametryczny rezonans magnetyczny (mpMRI).

 

Potwierdzenie rozpoznania daje badanie histopatologiczne tkanki pobranej z prostaty podczas przezodbytniczej biopsji fuzyjnej prostaty. Na tej podstawie można rozpocząć leczenie. Obecnie dostępny jest cały szereg metod leczenia tej choroby (leczenie ogniskowe, operacyjne, radioterapia, hormonoterapia, chemioterapia). Wybór metody leczenia zależy od zaawansowania choroby, stanu zdrowia chorego, jego wieku oraz preferencji. Sukces terapii zależy w dużej mierze od wczesnego wykrycia raka.

 

Dlatego warto odwiedzić urologa w celu wykonania badania profilaktycznego.

 

Szczegółowe informacje dotyczące diagnostyki urologicznej są dostępne na stronie www.akcemed.pl oraz w rejestracji medycznej Przychodni Lekarskiej  pod numerem: 22 559-24-26, e-mail: rejestracja@akcemed.pl

14 listopada 2018
Aktualności, poliklinika
Powrót do poprzedniej strony

Rejestracja

Rejestracja:

 

  • poniedziałek: 12:00 – 20:00
  • wtorek: 7:00 - 20:00
  • środa: 12:00 – 20:00
  • czwartek: 7:00 – 20:00
  • piątek: 7:00 – 15:00

 

T: 22 559 24 26
E: rejestracja@akcemed.pl

Kontakt

Akademickie Centrum Medyczne
ul. Bobrowiecka 9 (budynek B)
00-728 Warszawa

SPRAWDŹ DOJAZD

Dołącz do nas

Copyright © 2018 - Akademickie Centrum Medyczne w Warszawie.
Wykonanie: www.jellinek.pl
facebook ACM
Akademickie Centrum Medyczne
Akademickie Centrum Medyczne
facebook ACM