Co to jest tomografia komputerowa?
Tomografia komputerowa (TK) to rodzaj badania z użyciem promieni rentgenowskich, w którym - dzięki opracowaniu komputerowemu - można uzyskać bardzo dokładne obrazy narządów wewnętrznych.

Zwykle pacjentowi podaje się dożylnie środek kontrastowy, dzięki czemu badanie jest jeszcze bardziej precyzyjne.

Tomografia komputerowa to rodzaj badania obrazowego wykorzystującego promieniowanie rentgenowskie. Jednak w przeciwieństwie do klasycznego RTG, umożliwia też obrazowanie tkanek miękkich. Dzięki temu, prócz kości uzyskuje się obraz płuc, serca, narządów jamy brzusznej oraz mięśni.

Jest to metoda o bardzo wysokiej rozdzielczości przestrzennej, pozwalająca na zobrazowanie drobnych szczegółów, zwłaszcza, gdy podczas badania, pacjent otrzyma dożylnie środek kontrastowy.

W związku z tym, że tomografia doskonale obrazuje struktury kostne, jest pierwszą metodą stosowaną w diagnostyce urazów czaszkowo-mózgowych, urazów kręgosłupa, czy skomplikowanych urazów kości.
Poza urazami, tomografia precyzyjnie obrazuje wszelkiego rodzaju patologie nowotworowe, śródczaszkowe lub w obrębie jamy brzusznej. Znacznie lepiej niż rezonans magnetyczny wykrywa np. nowotwory płuc. Z podaniem środka kontrastowego pozwala na ocenę komór serca, tętnic wieńcowych.

Tomografia komputerowa nie jest obojętna dla zdrowia. Mimo rozwoju technologii, dawka promieniowania X jest dużo wyższa niż w przypadku konwencjonalnych badań radiologicznych jak np. RTG. Należy pamiętać, że człowiek stale jest narażony na promieniowanie jonizujące, np. w trakcie lotu samolotem, gdy narażeni jesteśmy na promieniowanie kosmiczne.

Tomografię komputerową wykonuje się wyłącznie na zlecenie lekarza. W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej ACM znajdują się następujące pracownie diagnostyki obrazowej:
 


Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty badań diagnostycznych. Po wakacjach warto zadbać o swoje zdrowie i nie odkładać planowanych wizyt kontrolnych i specjalistycznych.

Urządzenia, którymi dysponujemy gwarantują Państwu dostęp do badań diagnostycznych na najwyższym poziomie. Zapewniamy profesjonalne i  bezpieczne badania w komfortowych warunkach a opisy wykonują radiolodzy o dużym doświadczeniu zawodowym.

Szczegółowe informacje dotyczące diagnostyki obrazowej są dostępne na stronie  www.akcemed.pl oraz w rejestracji medycznej Przychodni Lekarskiej  pod numerem: 22 559-24-26, e-mail:  rejestracja@akcemed.pl
 
02 września 2019
Aktualności, poliklinika
Powrót do poprzedniej strony

Umów wizytę

pn. - pt.: 8:00 - 15:00

Urologia:
E: rejestracja@akcemed.pl
T: 22 559 24 40

Rehabilitacja:

E: rehabilitacja@akcemed.pl
T: 600 218 157

Nasz adres

Akademickie Centrum Medyczne
ul. Bobrowiecka 9 (budynek B)
00-728 Warszawa

SPRAWDŹ DOJAZD

Dołącz do nas

Copyright © 2018 - Akademickie Centrum Medyczne w Warszawie.
 
facebook ACM
Akademickie Centrum Medyczne
Akademickie Centrum Medyczne
facebook ACM