EN|PL|Change language:
Kontakt z nami:   T: +48 22 559 24 26   |   E: rejestracja@akcemed.pl
EN|PL|Change language:

Aktualności

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego
Biopsja fuzyjna prostaty to system pobierania wycinków z miejsc, które w  rezonansie magnetycznym (MRI) zostały ocenione jako podejrzane. Elastyczny system nakładania obrazu działa jak "GPS", który naprowadza urologa wykonującego USG prostaty na ogniska nowotworowe.

 

AKCEMED - LEKARZE UROLODZY
dr Stanisław Szempliński i dr Andrzej Lewicki
lekarze urolodzy w ACM
Ten sposób komputerowego odwzorowania obrazu MRI podczas badania USG daje prawie 100% skuteczność trafiania w wyznaczony cel.
 

 

Obecnie istnieje kilkanaście urządzeń umożliwiających fuzję obrazów. Większość z nich to tzw. systemy sztywne. Wyposażone są w czujniki montowane na sondzie USG, które zakładają brak ruchu pacjenta i gruczołu krokowego co może zmniejszać precyzję nałożenia obrazów. Najbardziej obiecującymi są aparaty do fuzji elastycznej śledzące sam gruczoł krokowy, niezależne od wyżej wymienionych czynników. 


Dokładność fuzji z udziałem systemów elastycznych jest bardzo wysoka, z błędem nie przekraczającym 1 mm.
 

Aby potwierdzić obecność komórek nowotworowych w gruczole krokowym mężczyzn, u których rośnie stężenie PSA lub u których stwierdzono nieprawidłowości w badaniu prostaty palcem przez odbytnicę. Leczenie raka można rozpocząć dopiero po potwierdzeniu histopatologicznym jego obecności.
 

Biopsja polega na pobraniu, przy użyciu odpowiedniej igły, niewielkiej ilości tkanki do badania mikroskopowego. Jest to jedyny sposób, który może potwierdzić obecność nowotworu w obrębie prostaty. Klasyczna biopsja prostaty wiąże się z wieloma ograniczeniami. Głównym z nich jest "poruszanie się po omacku". Około 70% ognisk nowotworowych nie jest widocznych w USG. Typowa biopsja prostaty pozostaje więc w większości przypadków  "ślepym" poszukiwaniem ognisk rozrostu złośliwego poprzez pobieranie wycinków (zwykle 10-12) z różnych miejsc gruczołu. Wiarygodność tak wykonanej biopsji pozostaje wątpliwa. Ocenia się, że pierwotna biopsja pomija około 21-47% raków prostaty.
 

Rozwiązaniem tego problemu jest możliwość zastąpienia biopsji systematycznej biopsją celowaną, poprzez wcześniejszą identyfikację raka badaniem rezonansu magnetycznego, który dokładnie określa położenie nowotworu w obrębie prostaty. Technika umożliwiająca nałożenie obrazów rezonansu magnetycznego na badanie usg w czasie rzeczywistym nosi nazwę fuzji obrazów. Najnowsze systemy wykorzystujące tzw. fuzję elastyczną,  osiągają bardzo wysoką dokładność nałożenia obrazów z błędem nieprzekraczającym 1 mm. Sam przebieg procedury jest z punktu widzenia pacjenta bardzo zbliżony do biopsji klasycznej. Pozwala jednak na nieporównywalnie precyzyjniejsze pobranie materiału z obszarów podejrzanych o raka, jednocześnie redukując liczbę "ślepych" wycinków.
 

W 2015 r. Europejskie Towarzystwo Urologiczne zmieniło wytyczne dotyczące sposobu przeprowadzenia biopsji prostaty. Rekomenduje się, aby każda powtórna biopsja gruczołu krokowego przeprowadzana była w oparciu o badanie rezonansu magnetycznego i stwierdzone w nim nieprawidłowości. Wraz z rozwojem metody i poprawą uwarunkowań ekonomicznych należy się spodziewać, że również biopsje pierwszorazowe będą wykonywane w ten sposób.
 

Mamy przyjemność poinformować Państwa, że w Akademickim Centrum Medycznym od listopada 2016 roku można wykonywać biopsję gruczołu krokowego w oparciu o softwareową fuzję obrazów MRI i TRUS przy udziale unikalnego, elastycznego systemu Trinty francuskiej firmy Koelis.

Zapraszamy zarówno pacjentów z już wykonanym wieloparametrycznym rezonansem magnetycznym stercza, jak i tych u których to badanie należy dopiero wykonać, szczególnie mężczyzn, u których utrzymują się wskazania kliniczne do biopsji stercza, w szczególności zaś:
 

  • po negatywnej biopsji stercza z utrzymującym się podejrzeniem raka gruczołu krokowego,
  • pacjentów przed wdrożeniem bacznego nadzoru (AS),
  • pacjentów planowanych do leczenia miejscowego (NanoKnife, HIFU).


Za prawidłową diagnozę odpowiadają nasi lekarze specjaliści. To pracownicy warszawskich uczelni medycznych. Ich doświadczenie, umiejętności i wciąż aktualizowana wiedza w połączeniu z najnowocześniejszą techniką, czyni rozpoznanie trafnym i umożliwia pacjentom szansę na szybki powrót do zdrowia.


Gwarantujemy profesjonalne i  bezpieczne badania w komfortowych warunkach, bez okresu oczekiwania na badanie.


Szczegółowe informacje dotyczące biopsji fuzyjnej są dostępne tutaj oraz w rejestracji medycznej Przychodni Lekarskiej pod numerem: 22 559-24-26

26 czerwca 2017
Powrót do poprzedniej strony

Rejestracja

Rejestracja:

 

  • poniedziałek: 12:00 – 20:00
  • wtorek: 7:00 - 20:00
  • środa: 12:00 – 20:00
  • czwartek: 7:00 – 20:00
  • piątek: 7:00 – 15:00

 

T: 22 559 24 26
E: rejestracja@akcemed.pl

Kontakt

Akademickie Centrum Medyczne
ul. Bobrowiecka 9 (budynek B)
00-728 Warszawa

SPRAWDŹ DOJAZD

Dołącz do nas

Copyright © 2018 - Akademickie Centrum Medyczne w Warszawie.
Wykonanie: www.jellinek.pl
facebook ACM
Akademickie Centrum Medyczne
Akademickie Centrum Medyczne
facebook ACM