Zakład Pielęnacyjno- Opiekuńczy
EN|PL|Change language:
Kontakt z nami:   T: +48 22 559 24 26   |   E: rejestracja@akcemed.pl
EN|PL|Change language:

BADANIE CZYNNOŚCIOWE MÓZGU (fMRI)

REZONANS MAGNETYCZNY 3 TESLA
  • BADANIE CZYNNOŚCIOWE MÓZGU (fMRI) - 2350 zł
 

Co to jest badanie fMRI?
 

Badanie fMRI jest to metoda obrazowego badania aktywności mózgu przy zastosowaniu rezonansu magnetycznego, polega na rejestrowaniu czynności komórek nerwowych dzięki wykorzystaniu elektrycznych impulsów pracy mózgu i faktu, że atomy komórek ciała ludzkiego posiadają właściwości elektromagnetyczne.  Badanie umożliwia  identyfikację ośrodków neuronalnych odpowiedzialnych za ruch kończyn, ośrodek mowy, czucia, obszar widzenia czy pamięć i uczenie się i następnie zarejestrowanie efektów czynności poznawczych (jak mówienie, zapamiętywanie, powtarzanie, odpowiedzi na proste pytania, itp.) z różnych obszarów mózgu, a następnie skanowanie aktywności pracy mózgu w postaci przetworzonego sygnału BOLD – jest to pomiar efektu , a sygnał odbierany jest dzięki wzrostowi przepływu i utlenowania aktywnych obszarów mózgu. fMRI dokonuje pomiaru hemoglobiny we krwi, białka, które odpowiada za dostarczanie tlenu. Hemoglobina reaguje na dostarczane podczas badania pole magnetyczne, dzięki czemu widoczne są aktywne, używające więcej tlenu obszary mózgu oraz te, które pozostają nieaktywne. Dzięki sygnałowi BOLD powstaje tzw. utlenowana mapa mózgu - mapa aktywności neuronów, widoczna na ekranie komputera podczas badania fMRI, zostaje zapisana za na płycie CD.
 

Kiedy wykonuje się funkcjonalny rezonans magnetyczny mózgu?
 

Badanie fMRI wykonywane jest w celu zdiagnozowania schorzeń neurologicznych, przy zaburzeniach pracy ośrodków mowy, ruchu, itd., przy podejrzeniu lub stwierdzeniu nowotworu mózgu, pozwala ocenić wielkość i rodzaj  guza, a także poziom  jego zmian w stosunku do neuronalnych ośrodków odpowiedzialnych za czynności danego obszaru mózgu, pozwala przed ew. zabiegiem neurochirurgicznym na zminimalizowanie jego następstw (dzięki mapowaniu obszarów zagrożonych). Badanie pozwala na diagnozę chorób mózgu takich jak  choroba Alzheimera czy stwardnienie rozsiane.
 

Czy badanie fMRI jest bezpieczne?
 

fMRI należy do grupy bezpiecznych badań bezinwazyjnych, a pole magnetyczne stosowane podczas przebiegu nie jest szkodliwe dla zdrowia.
 

Przeciwskazania do wykonania fMRI:
 

  • klaustofobia
  • ciąża
  • obecność metalowych elementów w organizmie, np. rozrusznik serca, implanty, śruby w kościach


Jak się przygotować do badania metodą fMRI?
 

Przed wykonaniem badania rezonansem magnetycznym metodą fMRI warto wiedzieć kilka podstawowych faktów. Czas trwania badania fMRI to około 60 do 90 minut, w pozycji leżącej, pacjent powinien przebywać w nieruchomej pozycji, aby nie zakłócać przebiegu badania. Po zajęciu wygodnej pozycji leżącej pacjent wsuwany jest do obszernej tuby – tunelu skanera, którego wnętrze jest oświetlone i posiada wentylację. Zaleca się luźne ubranie z naturalnych włókien, nie powinno ono zawierać żadnych elementów metalowych, jak sprzączki, spinki, klamry, itp. Nie można mieć na sobie żadnej biżuterii, np. metalowych spinek we włosach, nie należy używać również w dniu badania fMRI  lakieru do włosów, nie stosować kosmetyków do makijażu (warto wiedzieć, że niektóre kosmetyki, np. cienie do powiek zawierają cząsteczki metali). Pacjent w trakcie wykonywania badania jest obserwowany przez kamery, ma kontakt z asystentem-technikiem za pośrednictwem mikrofonu, słucha poleceń i wykonuje je zgodnie z instrukcją, np. odpowiada na pytania, ogląda prezentowane slajdy, powtarza, liczy, itp. Pewną niedogodność badania fMRI stanowi specyficzny odgłos rezonansu, dla wyeliminowania go nakłada się ochronne słuchawki lub zatyczki.

Rejestracja

Rejestracja:
od poniedziałku do czwartku w godz. 7:00 -20:00
piątek w godz. 7:00 -18:00

T: 22 559 24 26
E: rejestracja@akcemed.pl

Kontakt

Akademickie Centrum Medyczne
ul. Bobrowiecka 9 (budynek B)
00-728 Warszawa

SPRAWDŹ DOJAZD

Dołącz do nas

Copyright © 2018 - Akademickie Centrum Medyczne w Warszawie.
Wykonanie: www.jellinek.pl
facebook ACM
Akademickie Centrum Medyczne
Akademickie Centrum Medyczne
facebook ACM