olejki eteryczne
Fot.: Unsplash.com

Olejki eteryczne to 100% naturalne wyciągi z roślin, wykazujące szereg cennych właściwości. Olejki te wykorzystywane są w aromaterapii, czyli gałęzi medycyny naturalnej znanej od tysięcy lat. Olejki eteryczne wyróżniają się przede wszystkim właściwościami aseptycznymi, przeciwbólowymi, mogą pobudzać lub relaksować. Aby aromaterapia była skuteczna, należy sięgać wyłącznie po naturalne olejki eteryczne, a nie ich syntetyczne odpowiedniki.

Czym są olejki eteryczne?

aromaterapia
Fot.: Unsplash.com

Olejki eteryczne to ciekłe, lotne substancje pozyskiwane z różnych części rośliny – kwiatów, łodyg, korzeni, owoców czy nasion. Ich cechą charakterystyczną jest występowanie intensywnego zapachu. Olejki eteryczne zawierają mnóstwo związków aktywnych, nadających olejkowi charakterystycznych właściwości.

Olejki pozyskiwane są rozmaitymi technikami, a najczęściej stosowana jest destylacja z parą wodną lub hydrodestylacja. Olejki eteryczne wykorzystywane są przez człowieka już od ponad 6000 lat, a najważniejsze właściwości olejków eterycznych to:

  • właściwości antyseptyczne, polegające na zwalczaniu wirusów, bakterii Gram dodatnich i Gram ujemnych, a także grzybów; co najważniejsze – olejki eteryczne mogą być skuteczne także w przypadku szczepów bakterii odpornych na antybiotyki; takie właściwości olejków wynikają z wysokiej zawartości eugenolu oraz fenoli
  • właściwości rozkurczowe, polegające na zmniejszeniu napięcia mięśniówki gładkiej przewodu pokarmowego
  • działanie wykrztuśne, czyli ułatwiające usuwanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych
  • działanie uspokajające i nasenne
  • działanie pobudzające i wspomagające koncentrację
  • działanie przeciwbólowe
  • działanie redukujące stres.

Jak rozpoznać prawdziwy olejek eteryczny?

Wiele osób błędnie sądzi, że najważniejszą cechą olejku eterycznego jest jego charakterystyczny aromat – dlatego tak dużą popularnością cieszą się syntetyczne olejki eteryczne o intensywnym zapachu. Jednak tego typu produkty nie mają nic wspólnego z naturalnymi olejkami – poza aromatem. A przecież unikatowe działanie olejku wynika z zawartości licznych związków aktywnych, które tworzą unikalną kompozycję. Olejek eteryczny pozyskiwany z danej rośliny zawiera pełen komplet substancji czynnych, wykazujących synergistyczne działanie, czyli wzmacniających swoje unikatowe właściwości.

Naturalny olejek eteryczny kosztuje znacznie więcej niż syntetyczny odpowiednik i tylko taki produkt może być wykorzystany w aromaterapii. Z kolei olejki syntetyczne znajdują zastosowanie jedynie jako „odświeżacze powietrza”.

Prawdziwy olejek eteryczny powinien posiadać na buteleczce takie informacje jak dokładna nazwa łacińska rośliny, kraj pochodzenia olejku, sposób jego pozyskania, datę ważności oraz certyfikaty. Naturalny olejek powinien być przechowywany w buteleczce z ciemnego szkła.

Rodzaje olejków eterycznych

Najczęściej stosowane w aromaterapii olejki to:

  • olejek różany o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, łagodzącym stres i ułatwiającym zasypianie
  • olejek lawendowy słynący z właściwości uspokajających, nasennych, redukujących bóle mięśni i stawów, a także łagodzących stany zapalne skóry
  • olejek pomarańczowy wspomagający zasypianie i pomagający osobom dotkniętym stanami depresyjnymi
  • olejek goździkowy o silnym działaniu antybakteryjnym
  • olejek sosnowy wspomagający koncentrację i wpływający korzystnie na działanie układu oddechowego.

Jak stosować olejki eteryczne?

jak stosować olejki eteryczne
Fot.: Unsplash.com

Istnieje kilka możliwości zastosowania olejków eterycznych w medycynie alternatywnej. Jedną z nich jest aplikowanie olejku bezpośrednio na skórę, w celu złagodzenia zmian skórnych, takich jak otarcia, owrzodzenia czy infekcje. W tym celu wykonywane są kompresy – kilka kropli olejku należy dodać do miski wody i przygotowywać okłady. Olejki mogą być także aplikowane na skórze w celu wykonania masażu łagodzącego napięcie i bolesność mięśni czy redukującego cellulit.

Olejki eteryczne mogą być wykorzystane do inhalacji – zakrapia się je wtedy do kominków aromatycznych, a także do miski zawierającej 2 szklanki gorącej wody oraz kilka kropli olejku. Tak stosowany olejek umożliwia leczenie infekcji dróg oddechowych, a także wykazuje działanie relaksujące i uspokajające. U osób narażonych na stres i cierpiących na bezsenność sprawdzają się kąpiele z kilkoma kroplami olejku eterycznego.

Bibliografia:

W. Brud I. Konopacka, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii; 2008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here