motywacja do odchudzania
Fot.: Unsplash.com

Wiele osób pragnie zrzucić nadmiarowe kilogramy, uzyskać wymarzoną sylwetkę oraz móc cieszyć się doskonałym zdrowiem. Co zatem stoi na przeszkodzie? Zazwyczaj brak motywacji i trudność w wytrwaniu na dłuższą metę w swoich postanowieniach. Zaczyna się całkiem dobrze – regularne treningi sprawiają dużo radości, nie ma problemu z przestrzeganiem odpowiedniej diety. Aż nagle – zaczynamy sięgać po niezdrowe przekąski, jemy więcej, niż powinniśmy, a zamiast na treningu wolimy spędzić czas na kanapie. Warto przyjrzeć się dokładniej czynnikom, które przyczyniają się do utraty motywacji. Jeśli dobrze je poznamy, łatwiej będzie je wyeliminować.

Dlaczego niektórym tak trudno jest schudnąć?

motywacja do treningu
Fot.: Unsplash.com

Odchudzanie to długotrwały proces, a na jego powodzenie składa się wiele czynników. Wydawać mogłoby się, że o odchudzaniu wiemy już wszystko – deficyt kaloryczny, odpowiednie proporcje makroskładników, regularne treningi… Jednak wiedza dotycząca tego, jak schudnąć to jedno, a wytrwanie w swoich postanowieniach – to drugie. Należy spojrzeć na odchudzanie jak na długi proces, składający się z mniejszych etapów. Nie uda się schudnąć z tydzień, nie uda się z dnia na dzień zmienić nawyków żywieniowych, na pewno zdarzy się ominąć trening lub zjeść coś, co nie jest uwzględnione w jadłospisie. Ale to nie koniec świata. Należy dać sobie prawo do błędów i nie porzucać odchudzania, gdy tylko raz podwinie się noga.

Nie rozpamiętuj swoich doświadczeń związanych z dietami w przeszłości. Pewnie każda osoba, która ma za sobą próby odchudzania, mogą znaleźć przykłady sytuacji, w których w przeszłości czuła się zdemotywowana dietą i szybko odzyskała utracone kilogramy. Ale nie oznacza to, że tym razem jest to gwarantowane. Negatywne myślenie prawie na pewno spowoduje, że się poddasz. Zamiast tego zostaw za sobą przeszłe niepowodzenia dietetyczne i skup się na sukcesie, który jest przed Tobą.

Ciesz się każdym sukcesem

Zacznij od przypomnienia sobie, o ile lepiej i zdrowiej już się czujesz. Następnie spójrz na stare zdjęcia kiedy Twoja waga była większa. Zauważalne zmiany w wyglądzie stanowią najlepszą motywację, a jednocześnie – pomagają kontrolować efekty kuracji odchudzającej jeszcze lepiej niż pomiary wagi. Warto mieć zawsze na widoku swoje „archiwalne” zdjęcie i spoglądać na nie w chwilach zwątpienia. Uświadomienie sobie, jak długa droga jest już za Tobą, ułatwi podtrzymać w sobie motywację, by nie zmarnować już osiągniętych efektów.

Nagradzaj się za każdy sukces – a to, co uznasz za ten sukces zależy tylko od Ciebie. Dla jednej osoby będzie to utrata 10 kg, dla innej – wytrzymanie tygodnia bez słodyczy, Nagrodą niech nie będzie cheat meal czy drink – idź na masaż, kup sobie ujędrniający kosmetyk do ciała, zainwestuj w ubranie w mniejszym rozmiarze.

Prowadź dzienniczek żywieniowy

dzienniczek żywieniowy
Fot.: Unsplash.com

Ludzie, którzy regularnie zapisują wszystko, co jedzą i piją, na ogół skuteczniej chudną i utrzymują osiągniętą wagę. Powód: dzienniczek żywieniowy pomaga im skupić się na każdym kęsie i kontrolować podjadanie. To doskonały sposób na to, aby uświadomić sobie, jak wiele kalorii można przyjąć mimochodem, sięgając po szklankę słodzonego napoju czy batonik. Po kilku tygodniach lub miesiącach diety, wielu z nas przyzwyczaja się do diety i zaczyna sobie folgować. W rezultacie zbyt łatwo jest stopniowo zwiększać rozmiary porcji, wracać do smakołyków i powielać stare, złe nawyki, takie jak pominięcie śniadania czy podjadanie.

Zrób bilans zysków i strat

Jeśli Twoja motywacja do odchudzania się zmniejsza, wyciągnij długopis i kartkę papieru i spróbuj zsumować takie dane jak: waga, wygląd sylwetki, to, co jesz i czego nie jesz, poczucie winy z powodu braku ćwiczeń, to jak wyglądasz w swoich ubraniach, jak zmienił się stan Twojego zdrowia. Zapewne znajdziesz ogromną różnicę w wielu parametrach – i trudno o lepszą motywację do kontynuowania diety i treningu. Zapytaj siebie, czy naprawdę chcesz spędzić kolejny miesiąc tracąc tyle cennych godzin na negatywnym myśleniu o swojej wadze, nawykach żywieniowych i ruchowych. Kiedy myślisz pozytywnie, na ogół czujesz się szczęśliwszy z rezultatu, który już został wypracowany i podtrzymujesz wysoki poziom motywacji.

Bibliografia:

Kłósek P., Motywacja pacjentów do utraty masy ciała podczas kuracji odchudzającej; Forum Zaburzeń Metabolicznych 2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here