maseczki na SARS CoV 2
Fot.: Unsplash.com

Maseczki ochronne zasłaniająca usta i nos uznawane są za jeden z filarów profilaktyki zakażenia wirusem SARS – CoV – 2. Noszenie maseczki jest zatem konieczne w przestrzeni publicznej. Nasuwa się oczywiste pytanie – jaka maseczka sprawdzi się najlepiej? I w jaki sposób użytkować maseczkę, aby skutecznie chroniła przed zakażeniem?

Dlaczego noszenie maseczek jest konieczne?

jaką maseczkę wybrać
Fot.: Unsplash.com

Maski ochronne pomagają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, który powoduje COVID-19. Jeśli jesteś zakażony koronawirusem i o tym nie wiesz, gdyż przechodzisz infekcję bezobjawowo –  maska jest bardzo dobra w zapobieganiu rozprzestrzeniania się kropelek oddechowych. Maska może być również skuteczna w zapobieganiu przedostaniu się zarazków do nosa i jamy ustnej, które pochodzą z kropelek oddechowych innej osoby.

Niektórzy ludzie, którzy mają COVID-19 i występują u nich jedynie łagodne objawy, mogą rozprzestrzeniać koronawirusa na innych. Takie osoby podejrzewają u siebie np. alergię, przeziębienie lub grypę. Wówczas maseczka może zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa na inne osoby. Noszenie maski jest szczególnie ważne, aby chronić te osoby, którzy mają czynniki ryzyka poważnych konsekwencji COVID-19. Należą do nich osoby w wieku powyżej 65 lat i osoby z chorobami serca, cukrzycą, otyłością, przewlekłą chorobą płuc, problemami z odpornością lub rakiem.

Rodzaje maseczek ochronnych

Podstawowy podział maseczek ochronny to ten uwzględniający maseczki jednorazowe oraz wielokrotnego użytku. Inny podział dotyczy maseczek profesjonalnych oraz tych uszytych ze zwykłych materiałów. Jednymi z najczęściej stosowanych maseczek ochronnych są jednorazowe maseczki chirurgiczne, oznaczane w następujący sposób:

  • typ I – filtrują 95% patogenów w powietrzu
  • typ II – filtrują 98% patogenów w powietrzu
  • typ IR – filtrują 95% patogenów, dodatkowo odporne na przesiąkanie, więcej niż 120 mm/Hg
  • typ IIR – filtrują 98% patogenów, dodatkowo odporne na przesiąkanie, więcej niż 120 mm/Hg

Maseczki przeciwpyłowe N95 chronią przed przenikaniem pyłów i cząstek unoszących się w powietrzu. Z kolei półmaski ochronne przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne oznaczane są symbolami FFP1, FFP2 oraz FFP3:

  • FFP I – filtrują 80% cząstek unoszących się w powietrzu
  • FFP II – filtrują 95% cząstek unoszących się w powietrzu
  • FFP III – filtrują 99% cząstek unoszących się w powietrzu

Maseczki szyte z rozmaitych materiałów są bardzo często stosowane w celu zapobiegania zakażeniu SARS – CoV – 2. Nie są to maseczki profesjonalne, ale mimo to mogą zapewniać wystarczającą ochronę – najistotniejsze jest to, aby używać ich w odpowiedni sposób.

Jaka maseczka jest najlepsza?

Poszukać należy maski wykonanej z co najmniej dwóch warstw tkaniny. Materiał powinien zapewniać łatwe oddychanie. Maseczka powinna zakryć nos i usta bez odstawania od twarzy. Maska powinna mieć pętle na ucho lub sznureczki do wiązania, dzięki czemu można ją regulować. Dla osób, które noszą okulary, idealne są maski z wygiętym obramowaniem u góry, dzięki czemu można uformować maskę tak, aby pasowała do mostka nosa; zapobiega to zaparowaniu okularów. Profesjonalne maski powinny być zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia opiekujących się pacjentami na pierwszej linii frontu. Dla osób nie narażonych zawodowo na kontakt z zakażonymi wystarczą maseczki uszyte z bawełny, bawełny z jedwabiem, bawełny z flanelą czy bawełny z szyfonem.

Jak nosić maseczkę ochronną?

jak nosić maseczkę
Fot.: Unsplash.com

Maska powinna zakryć twarz od mostka nosa do okolicy pod brodą. Powinna być luźna, ale wystarczająco przylegać do twarzy, aby pozostać na miejscu. Upewnij się, że możesz porozmawiać nosząc maseczkę i że cię nie irytuje, więc nie masz ochoty jej dotknąć i stale poprawiać. To może ograniczyć jej skuteczność lub narazić na niebezpieczeństwo dotknięcia twarzy. W przypadku maseczki jednorazowej należy ją wyrzucić po powrocie do domu. Natomiast maseczka wielokrotnego użytku powinna być uprana po każdym użyciu w temperaturze 60 stopni. Nie wolno używanej maseczki wkładać luzem do kieszeni czy torebki – można ją umieścić w jednorazowym woreczku foliowym.

Bibliografia:

Masks use in a context of COVID – 19; WHO 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here