Masaż to jedna z najstarszych dziedzin leczniczych, którego historia sięga Starożytności. W Chinach i Indiach masaż był podstawową metodą leczenia rozmaitych dolegliwości, a udokumentowane wzmianki o leczniczych właściwościach masażu pojawiają się już w pismach Hipokratesa. Masaż to zatem coś więcej niż tylko zabieg umożliwiający zrelaksowanie po ciężkim dniu.
Spis treści
Rodzaje masażu

Masaż to procedura polegająca na ugniataniu, głaskaniu i rozcieraniu skóry. Na całym świecie istnieje ponad 250 rozmaitych odmian masażu. Oto niektóre z nich:
- masaż szwedzki ma na celu poprawę krążenia, ukojenie mięśni i poprawę relaksu; wykorzystuje pięć głównych technik; głaskanie i ślizganie, ugniatanie, pocieranie, stukanie oraz wibracje; masaż szwedzki to ten, który uważany jest za „typowy” masaż; ta forma masażu pomaga stymulować skórę i układ nerwowy oraz ćwiczy więzadła i ścięgna, aby utrzymać je w giętkiej
- głęboki masaż tkanek wykorzystuje powolne uderzenia i ciśnienie, aby pomóc złagodzić i uwolnić napięcie głęboko w mięśniach; powszechnie stosowany w leczeniu przewlekłych bólów i napięć w szyi, plecach i ramionach, głęboki masaż tkanek jest intensywnym i skutecznym rodzajem terapii;
- masaż naprawczy może być skuteczny w zapobieganiu i leczeniu urazów mięśni i bólu; powszechnie stosowany w leczeniu bólu pleców, masaż ten wykorzystuje techniki stymulacji głębokich tkanek aby pomóc usunąć blokady i uszkodzone komórki w organizmie; pomaga to skrócić czas rekonwalescencji po urazie i usprawnić procesy regeneracyjne
- masaż sportowy ma na celu zapobieganie i leczenie urazów, które mogą wystąpić w wyniku ćwiczeń; masażyści sportowi będą korzystać z szeregu głębokich, intensywnych technik, aby przywrócić mobilność zranionego mięśnia; można zastosować techniki rozciągania, kompresji, tonowania i reakcji punktu wyzwalania, podobne do tych charakterystycznych dla akupresury
- indyjski masaż głowy koncentruje się na głowie, szyi i ramionach; korzystanie z wielu technik o różnej sile nacisku pozwala wykonać głęboki masaż, który ma na celu pobudzenia procesów samoleczenia i przywrócenia równowagi w organizmie.
Techniki masażu leczniczego
Masaż leczniczy to technika oddziałująca na organizm w sposób lokalny i centralny. Miejscowe działanie masażu leczniczego wynika z pobudzenia syntezy krwi i limfy. Z kolei działanie centralne wynika ze stymulowania układu nerwowego. Masaż usprawnia usuwanie martwych komórek naskórka, poprawa krążenie krwi ulepszając dotlenienie komórek, dotlenia mięśnie i przyspiesza usuwanie z nich szkodliwych metabolitów, poprawia elastyczność więzadeł i ścięgien, działa pobudzająco lub stymulująco na układ nerwowy.
W masażu leczniczym wykorzystać można następujące techniki:
- rozcieranie
- ugniatanie
- głaskanie
- wałkowanie
- wibracje
- wyciskanie
- oklepywanie.
Zastosowanie masażu leczniczego

Masaż leczniczy umożliwia łagodzenie wielu dolegliwości, w tym dolegliwości bólowych o rozmaitym podłożu. Masaż może być wykonywany w celu wspomagania rekonwalescencji po urazach w obrębie układu ruchu – skręceniach, zwichnięciach, złamaniach; masaż jest skuteczny także w przykurczach mięśni, naciągnięciu mięśni, przeciążeniu układu ruchu. Wskazaniem do masażu leczniczego może być ponadto pobudzenie gojenia się blizn i zapobieganie ich kurczeniu się i twardnieniu, aktywowanie ciała w przebiegu niedowładów i porażeń. To ponadto idealne rozwiązanie u osób dotkniętych nerwicą i narażonych na przewlekły stres.
Przeciwwskazania do masażu leczniczego
Nie każda osoba może poddać się zabiegowi masażu. Najważniejsze przeciwwskazania dotyczą występowania na skórze urazów, stanów zapalnych czy infekcji. Kolejnymi przeciwwskazaniami są owrzodzenia skóry, żylaki podudzi i ud, tendencja do krwawień, schorzenia dermatologiczne (łuszczyca, egzema, wypryski). Masaż nie powinien być wykonywany we wczesnym okresie po złamaniach czy zwichnięciach. Wykonanie zabiegu nie jest wskazane u osób cierpiących na nowotwory, tętniaki, choroby zakaźne, a także wady serca.
Bibliografia:
Magiera L., Klasyczny masaż leczniczy; Wydawnictwo Bio – Styl, 2007