łożysko przodujące
Fot.: Pexels.com

Łożysko przodujące to poważne powikłanie ciąży, które polega na nieprawidłowej lokalizacji łożyska. W przebiegu tego zaburzenia łożysko umiejscowione jest bardzo blisko wewnętrznego ujścia szyjki macicy. Łożysko przodujące można zdiagnozować w badaniu USG, a jednym z najczęstszych objawów jest krwawienie z dróg rodnych. Łożysko przodujące może stanowić zagrożenie ciąży; w przebiegu tego schorzenia wskazane jest wykonanie cesarskiego cięcia.

Czym jest łożysko przodujące?

Łożysko to przejściowy narząd płodowy, powstający w okresie ciąży. Rozwija się zarówno z tkanek matki, jak i płodu. Rolą łożyska jest pośredniczenie między organizmem matki i dziecka, a także umożliwienie płodowi odżywiania i oddychania. Łożysko rozwija się w pełni około 18 – 20 tygodnia ciąży, z jednej strony wnikając w śluzówkę macicy i łącząc się z jej naczyniami krwionośnymi, a drugiej – tworząc pępowinę. Prawidłową lokalizacją łożyska jest górna część jamy macicy. Jeśli łożysko umiejscowione jest blisko ujścia szyjki macicy – wówczas mówimy o łożysku przodującym.

Rodzaje łożyska przodującego

objawy łożyska przodującego
Fot.: Pexels.com

Łożysko przodujące może być z różnoraki sposób zlokalizowane względem ujścia szyjki macicy – brzeżnie, bocznie, całkowicie lub częściowo zasłaniać ujście. O dokładnej lokalizacji łożyska można dowiedzieć się dzięki badaniu USG. Możliwe są następujące rodzaje łożyska przodującego:

  • łożysko całkowicie przodujące, pokrywające całe wewnętrznej ujście szyjki macicy; tego typu położenie łożyska wiąże się z największym ryzykiem wystąpienia powikłań
  • łożysko częściowo przodujące, gdy łożysko zakrywa tylko część ujścia wewnętrznego szyjki macicy
  • łożysko przodujące brzeżnie, gdy łożysko styka się z wewnętrznym ujściem szyjki macicy
  • łożysko przodujące bocznie, gdy łożysko zlokalizowane jest w dolnej części macicy, ale nie dochodzi do wewnętrznego ujścia szyjki macicy.

Objawy łożyska przodującego

Łożysko przodujące może dawać szereg objawów. Jednym z nich jest krwawienie z dróg rodnych, które może pojawić się około 34 tygodnia ciąży. Takiemu niewielkiemu krwawieniu zazwyczaj nie towarzyszy ból podbrzusza, mogą współwystępować natomiast skurcze macicy. Gdy kobieta ciężarna zauważy krwawienie z dróg rodnych, powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Poza charakterystyczną lokalizacją łożyska widoczną w badaniu USG, zauważyć można ponadto nietypowe ułożenie płodu – poprzeczne, ukośne czy podłużne pośladkowe.

Czym grozi łożysko przodujące?

Łożysko przodujące stanowi stan zagrożenia ciąży, ale nie oznacza to, że zawsze prowadzi do wystąpienia poważnych powikłań. Obecnie możliwa jest bowiem wczesna diagnostyka łożyska przodującego oraz podtrzymanie ciąży. Możliwe powikłania związane z łożyskiem przodującym to m. in.:

  • immunizacja matki, gdy podczas krwawienia do krwiobiegu kobiety mogą dostać się krwinki płodu; dochodzi wówczas do syntezy przeciwciał skierowanych przeciwko krwinkom płodu
  • niedokrwistość u płodu
  • ograniczenie wzrostu płodu
  • naczynia przodujące, czyli naczynia płodu przebiegające w błonach płodowych nad ujściem wewnętrznym szyjki macicy
  • łożysko przyrośnięte, zbyt mocno połączone z macicą i wymagające usunięcia całej macicy.

Leczenie łożyska przodującego

łożysko przodujące powikłania
Fot.: Pexels.com

Postępowanie w przypadku łożyska przodującego jest różne w poszczególnych trymestrach ciąży. Na pewno kobieta ciężarna musi się oszczędzać, konieczna może być rezygnacja z pracy zawodowej. Wymagana może być dłuższa obserwacja w szpitalu, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Niekiedy stosowane są leki ograniczające czynność skurczową macicy. Gdy dziecko nie jest jeszcze w pełni dojrzałe, podawane są glikokortykosteroidy mające przyspieszyć dojrzewanie płuc. Jeśli dziecko stanie się zdolne do samodzielnego przeżycia, wykonywane jest cesarskie cięcie.

Bibliografia:

Johnston T. i in., Łożysko przodujące, łożysko przodujące przyrośnięte i naczynia przodujące: rozpoznanie i postępowanie; Ginekologia po dyplomie, 2011

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here