Kremy przeciwzmarszczkowe to jeden z najczęściej stosowanych sposobów na odmłodzenie skóry. Bogaty w związki aktywne kosmetyk odżywia skórę, ujędrnia ją i wygładza zmarszczki. Oczywiście – sam krem to nie wszystko, konieczne jest także stosowanie odpowiedniej diety czy unikanie ekspozycji na słońce. Tylko taka kompleksowa profilaktyka anti – aging przynosi pożądane efekty.
Spis treści
Kolagen – jeden z najcenniejszych składników kremów przeciwzmarszczkowych
Kolagen to jedno z najważniejszych białek ciała ludzkiego- stanowi niemal 30% całkowitej masy białka i 70% masy skóry. Włókna kolagenowe warunkują jędrność, elastyczność i wytrzymałość skóry. Obrót kolagenu zachodzi w organizmie przez całe życie- synteza równoważona jest degradacją; wraz z wiekiem następuje fizjologiczny spadek syntezy kolagenu, procesy degradacji przeważają więc nad jego produkcją. I to jest bezpośrednim powodem nieestetycznych, postępujących oznak starzenia- wiotczenia skóry, utraty jędrności oraz pojawienia się zmarszczek.
Aby zrównoważyć coraz wolniejszą syntezę kolagenu, warto sięgnąć po naturalny kolagen – cechuje go doskonała transdermalność, czyli wysokiego stopnia penetracja przez skórę. Sprzyja temu mała masa cząsteczkowa naturalnego kolagenu. Biologicznie aktywny kolagen powoduje widoczne ujędrnienie i uelastycznienie skóry, daje efekt liftingu na zwiotczałej skórze. Wygładza zmarszczki, redukuje „worki pod oczami”. Odbudowuje ochronny płaszcz skórny, co sprzyja zatrzymaniu w skórze właściwej odpowiedniej puli wody i dogłębnemu nawilżeniu.
Idealnie, gdy kremy na zmarszczki zawierające kolagen mają w swoim składzie także witaminę C. Witamina ta odgrywa kluczową rolę w procesie syntezy kolagenu, zatem pozwala na efektywne wykorzystanie kolagenu i odbudowę włókien kolagenowych skóry.
Jakich jeszcze składników szukać w kremach na zmarszczki?
Cennym składnikiem kremów dla cery dojrzałej jest retinol. Ta pochodna witaminy A aktywuje procesy różnicowania komórek naskórka, pobudza syntezę włókien kolagenu i elastyny, działa lekko złuszczająco. Efektem stosowania kremów z retinolem jest zwiększenie gęstości skóry, przywrócenie jej elastyczności oraz wygładzenie zmarszczek.
W kremach przeciwzmarszczkowych nie powinno zabraknąć witamin i składników mineralnych, takich jak witaminy z grupy B, witamina C, magnez czy wapń. Pobudzają one metabolizm skóry, chronią przed wolnymi rodnikami, wspomagają procesy regeneracyjne. Peptydy regenerujące pobudzają procesy odnowy komórkowej, a czynniki wzrostu aktywują namnażanie komórek skóry oraz syntezę włókien kolagenowych. Kwasy owocowe odpowiadają natomiast za delikatne złuszczanie skóry i rozjaśnienie i wygładzenie jej powierzchni.
W kosmetykach dla cery dojrzałej nie może zabraknąć filtrów UV – ochrona przeciwsłoneczna to konieczność. To właśnie działanie promieni słonecznych nasila procesy fotostarzenia skóry, czyli jej przesuszenia, powstawania zmarszczek i przebarwień.
Krem na zmarszczki to nie wszystko
Pielęgnacja skóry dojrzałej to nie tylko aplikacja kremu na zmarszczki. Aby móc jak najdłużej zachować młody wygląd, warto pamiętać o odżywianiu skóry od wewnątrz. W diecie nie może zabraknąć kwasów omega 3, białka, witaminy C, magnezu. Do jadłospisu warto włączyć jak najwięcej owoców i warzyw, orzechów, jaj, ryb i mięsa. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie nawodnienie organizmu – należy wypijać co najmniej 2 litry płynów dziennie. Warto wykonywać codzienną gimnastykę i masaże twarzy. W Internecie nie brakuje rozmaitych filmików instruktażowych. W warunkach domowych można wykonywać masaże wałkiem jadeitowym, a także nakłuwanie skóry derma rollerem. A w razie bardzo widocznych zmian na skórze – warto rozważyć wykonanie zabiegów medycyny estetycznej czy kosmetologii, takich jak mezoterapia, lasery, osocze bogatopłytkowe czy nici PDO.
Bibliografia:
Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej; Kosmetologia estetyczna, 6/ 2015