kremy do rąk
Fot.: Unsplash.com

Dłonie to nasza wizytówka – zadbane dłonie wyglądają estetycznie; wygląd dłoni zależy przede wszystkim od tego, jak o nie dbamy. Codzienna pielęgnacja dłoni i paznokci sprowadza się zarówno do stosowania kremów do rąk, ale także – do unikania czynników mogących szkodzić skórze i paznokciom.

Najzdrowsze nawyki dla pięknych dłoni

zadbane dłonie
Fot.: Unsplash.com

Jeśli chodzi o dbanie o dłonie, priorytetem jest noszenie rękawiczek ochronnych podczas wielu domowych czynności. Woda, zwłaszcza gorąca woda, także detergenty w środkach czystości mogą pozbawić skórę naturalnej warstwy lipidowej, pozostawiając ręce i paznokcie suche i spierzchnięte. Narażenie na działanie substancji chemicznych w niektórych środkach czyszczących może powodować kontaktowe zapalenie skóry, które jest reakcją skórną powodującą zaczerwienienie, swędzenie i suchość. Noszenie pary gumowych rękawiczek z bawełną podczas czyszczenia minimalizuje kontakt zarówno z wodą, jak i chemikaliami, utrzymując ręce osłonięte podczas pracy. A to minimalizuje ryzyko przesuszenia i podrażnienia skóry.

Bardzo ważna jest także ochrona dłoni przed promieniowaniem UV. Każdy z nas dba, aby twarz była nawilżona i chroniona przed słońcem, ale co ze skórą dłoni? Ona także jest narażone na uszkodzenia słoneczne, które mogą powodować zmarszczki i przebarwienia. Skóra na dłoniach w taki sam sposób jak skóra na twarzy jest narażona na negatywny wpływ promieniowania słonecznego i może znacznie szybciej się starzeć. Ważne jest, aby chronić dłonie każdego dnia. Zawsze należy stosować ochronę przeciwsłoneczną. Należy pamiętać, aby stosować filtr przeciwsłoneczny 15 minut przed wyjściem na zewnątrz i ponownie zastosować w razie potrzeby (co dwie godziny lub wcześniej, jeśli skóra dłoni narażona jest na działanie wody lub nadmiernego pocenia).

Codzienna pielęgnacja skóry dłoni – kremy do rąk i domowe receptury

W drogeriach znaleźć można wiele kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji dłoni – kremy, maski, olejki. Niektóry kremy mają typowe działanie nawilżające i odżywcze, ale także bardziej specjalistyczne preparaty. Pomagają one złagodzić podrażnienie i silne przesuszenie dłoni, działają na skórę odmładzająco, mają właściwości rozjaśniające. Równie skuteczne okazują się być domowe receptury. Oto kilka propozycji na domowe kosmetyki do rąk:

  • maskę odżywczą można przygotować z żółtka i 3 łyżek ciepłej oliwy; maskę należy nałożyć na skórę dłoni, po czym zmyć po 20 minutach
  • receptura łatwego w przygotowaniu kremu do rąk prezentuje się następująco: wystarczy połączyć 2 łyżki oleju kokosowego, łyżkę masła kakaowego oraz łyżeczkę olejku migdałowego
  • krem do rąk o działaniu regeneracyjnym może przyrządzić z 3 łyżek olejku ze słodkich migdałów, 3 łyżek żelu z aloesu, 2 łyżek wosku pszczelego, 2 łyżek masła kakaowego, a także 6 kropli witaminy E
  • peeling do rąk można wykonać mieszając łyżkę oliwy z oliwek, łyżkę cukru i odrobinę zmielonych migdałów; taki kosmetyk należy wcierać przez kilka minut w skórę dłoni, a następnie dokładnie zmyć
  • doskonałe efekty przynosi kuracja parafinowa na dłonie; należy rozpuścić kawałek parafiny w kąpieli wodnej, a następnie zanurzyć na chwile dłonie w ciepłej mieszance; należy wyjąć dłonie, poczekać, aby parafina zastygła i znów zanurzyć ręce w parafinie; kolejnym krokiem jest zabezpieczenie dłoni foliowymi rękawiczkami i pozostawienie na 15 minut; potem wystarczy rozkruszyć parafinę.

A jak zadbać o paznokcie?

mocne paznokcie
Fot.: Unsplash.com

W celu zapewnienia nienagannego wyglądu paznokci i wzmocnienia ich płytki, konieczna jest codzienna ich pielęgnacja. Należy pamiętać o regularnym, dokładnym zmywaniu lakieru do paznokci, unikać częstego piłowania paznokci metalowym pilniczkiem. Warto codziennie wmasowywać w płytkę paznokcia i skórki zawartość kapsułki z witaminami A i E. Inna domowa receptura to moczenie paznokci w parafinie, roztworze żelatyny czy oliwie z oliwek z sokiem z cytryny.

Bibliografia:

Bender S., Pielęgnacja ciała; Medpharm, 2011

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here