Nadmierne spożywanie alkoholu to jeden z najmniej zdrowych nawyków, który negatywnie wpływa na zdrowie. O ile okazyjne wypicie lampki wina nie powinno zaszkodzić, o tyle codzienne sięganie po alkohol w poważny sposób zaburza funkcjonowanie organizmu i może prowadzić do uzależnienia.
Spis treści
Co się dzieje, gdy wypijesz alkohol?
W niższych dawkach alkohol może działać stymulująco, wywołując uczucie euforii i gadatliwość, ale jednorazowe wypicie zbyt dużej ilości alkoholu może doprowadzić do senności, depresji oddechowej, śpiączki lub nawet śmierci. Alkohol ma wpływ na każdy narząd w organizmie, a efekty te zależą od przyrostu stężenia alkoholu we krwi w określonym czasie. Po spożyciu alkohol jest szybko wchłonięty do krwi (20% przez żołądek i 80% przez jelito cienkie), z pierwszymi efektami odczuwanymi w ciągu 5 do 10 minut po wypiciu. Zwykle szczytowy poziom alkoholu we krwi występuje po 30 do 90 minut. Alkohol metabolizowany jest przede wszystkim przez wątrobę, w znacznie mniejszym stopniu wydalany jest przez płuca czy nerki.
Wpływ alkoholu na zdrowie
Przewlekłe nadużywanie alkoholu może powodować nieprawidłowości we krwi, co prowadzi do anemii i obniżenia płytek krwi. Ponadto chroniczne spożywanie alkoholu zaburza funkcjonowanie układu odpornościowego. Alkohol może uszkadzać miąższ wątroby i prowadzić do jej stłuszczenia, może także prowadzić do ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki. Spożywanie alkoholu przekłada się na większe ryzyko rozwoju raka piersi, wątroby, jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku.
Przewlekłe spożywanie dużych ilości alkoholu może uszkodzić mózg i nerwy na różne sposoby. Pewne uszkodzenie mózgu, od łagodnego do ciężkiego występuje w około połowie przypadków przewlekłego spożywania alkoholu. Może to być wynikiem niedobór tiaminy (witaminy B1), wtórnego do spożywania alkoholu i ograniczenia wchłaniania witaminy B1. Niedobór tiaminy może powodować ostre, ciężkie, zagrażające życiu zaburzenie zwane encefalopatią Wernickego. Przewlekłe używanie alkoholu również może spowodować uszkodzenie móżdżku – części mózgu odpowiedzialnego za równowagę i koordynację, co prowadzi do niestabilności i problemów z chodzeniem. Może również uszkadzać nerwy obwodowe w organizmie, co prowadzi do bólu, osłabienia, drętwienia i niezdolność do wyczuwania dotyku. W rzadkich przypadkach może dojść do uszkadzania określonych ośrodków w mózgu, prowadząc do utraty funkcji umysłowych, niezdolności do chodzenia i śmierci oraz może prowadzić do rozwoju epilepsji. Wykazano związek między spożywaniem alkoholu a udarem, gdzie występuje nagły paraliż, utrata czucia lub niezdolność do mówienia z powodu przerwania dopływu krwi do mózgu.
Detoks alkoholowy – na czym polega?
Detoks alkoholowy najczęściej przeprowadzany jest u osób w zaawansowanej fazie choroby alkoholowej, w przypadku których niemożliwe jest samodzielne odstawienie alkoholu. Dotyczy to każdej osoby nadużywającej alkoholu, u której próba przerwania picia wiąże się w wystąpieniem objawów zespołu abstynencyjnego. Detoks stanowi wówczas metodę na usunięcie skumulowanych w organizmie toksyn, przywrócenie równowagi wodno – elektrolitowej, pokonanie głodu alkoholowego i zespołu abstynencyjnego, a wreszcie – przygotowanie do kompleksowej terapii antyalkoholowej. Należy podkreślić, że samo odtrucie alkoholowe nie wyleczy z nałogu, ale jest etapem niezbędnym do przeprowadzenia właściwej terapii uzależnień.
Samodzielne podejmowanie prób zerwania z nałogiem bardzo często kończą się niepowodzeniem. Kluczowe znaczenie ma obecność tzw. zespołu abstynencyjnego, czyli szerokiego spektrum poważnych dolegliwości związanych z przerwą w przyjmowaniu alkoholu. Pomimo silnej woli, mało która osoba uzależniona jest w stanie samodzielnie, bez profesjonalnej pomocy uporać się z zespołem abstynencyjnym. Towarzyszące mu objawy mają bowiem bardzo uciążliwy charakter, a co więcej – może dojść do rozwoju poważnych zaburzeń zdrowotnych. Z tego względu konieczne jest przeprowadzenie detoksu w specjalistycznym ośrodku, w którym stale monitorowany jest stan zdrowia osoby poddawanej detoksowi.
Odtrucie alkoholowe można przeprowadzać wyłącznie pod czujnym okiem specjalistów. Nie ma możliwości, aby przeprowadzić detoks alkoholowy w warunkach domowych. Takie pojęcie używane jest niekiedy potocznie przez osoby okazyjnie doświadczające kaca, które sięgają po preparaty umożliwiające poprawę samopoczucia. Właściwy detoks alkoholowy u osób z zaawansowanym nałogiem może być realizowany wyłącznie w specjalistycznych placówkach. W warunkach klinicznych, pod czujnym okiem lekarzy i personelu pielęgniarskiego możliwe jest stałe monitorowanie stanu zdrowia pacjenta i optymalizacja terapii odtruwającej.
Odtrucie alkoholowe to proces wymagający zazwyczaj kilku – kilkunastu dni. Punktem wyjścia do przeprowadzenia detoksu alkoholowego jest szczegółowa diagnostyka pacjenta, obejmująca określenie stopnia zaawansowania choroby alkoholowej, a także ogólnego stanu zdrowia. Oceniany jest m. in. poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, a także kompleksowe analizy krwi i moczu; w razie potrzeby wykonywane są bardziej specjalistyczne badania diagnostyczne.
W kolejnych etapach detoksu specjaliści koncentrują się na usunięciu z organizmu toksyn, które kumulują się w organizmie w efekcie spożywania alkoholu i jego metabolizowania. Ważne jest także nawadnianie organizmu oraz uzupełnienie deficytów elektrolitów, witamin i składników mineralnych. Najczęściej podawane są następujące związki: potas, magnez, witaminy z grupy B. Stosowane są także środki farmakologiczne – przeciwbólowe, uspokajające i nasenne. W razie potrzeby stosowane są także leki obniżające ciśnienie krwi, regulujące rytm serca, leki przeciwdrgawkowe. Wszystko to umożliwia przywrócenie równowagi metabolicznej organizmu, a także złagodzenie objawów odstawiennych.
Bibliografia:
Anderson P., The impact of alcohol on health