koronarografia
Fot.: Pexels.com

Koronarografia jest nowoczesną i najbardziej niezawodną metodą diagnozowania patologii naczyń serca i choroby niedokrwiennej serca. Badanie jest zlecane przez kardiologa lub kardiochirurga w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego. Zwężenie tętnic wieńcowych  wywołuje dławicę piersiową i zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego. Ponadto koronarografia jest stosowana w diagnostyce wrodzonej patologii naczyń serca. Wyniki koronarografii pomogą lekarzowi określić wielkość i stopień uszkodzenia naczyń krwionośnych i opracować optymalną taktykę leczenia.

Czym jest koronarografia?

badanie serca
Fot.: Pexels.com

Koronarografia to inwazyjne badanie pozwalające ocenić drożność naczyń wieńcowych unaczyniających mięsień sercowy. Jest to rodzaj swoistego „prześwietlenia” naczyń wieńcowych, uzyskiwanego dzięki wprowadzeniu kontrastu do naczyń krwionośnych i wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich.

Główne wskazania do tego badania to:

  • choroba niedokrwienna serca
  • długotrwałe leczenie zachowawcze dusznicy bolesnej, które nie przyniosło pożądanego rezultatu
  • stan po zawale serca
  • diagnostyka w ramach przygotowań do kardiochirurgii.

Koronarografia może wykryć uszkodzenie tętnic serca, aparatu zastawkowego, chorób aorty. Koronarografia pozwala lekarzowi określić taktykę dalszego leczenia, wytypować pacjentów wymagających zabiegu pomostowania lub stentowania.

Przygotowanie do zabiegu koronarografii

W związku z tym, że koronarografia jest inwazyjnym zabiegiem diagnostycznym, wskazane jest zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Wskazane jest ponadto wykonanie takich badań krwi jak morfologia krwi, parametry układu krzepnięcia. W dniu zabiegu nie należy zażywać metforminy – leku stosowanego w leczeniu cukrzycy, a na trzy dni przed zabiegiem należy odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi, takie jak warfaryna, heparyna czy acenokumarol. W dniu badania należy pamiętać o wypiciu co najmniej 1,5 litra płynów. Na badanie należy zgłosić się na czczo.

Jak przebiega koronarografia?

Pacjent jest umieszczany na oddziale, gdzie będzie przebywał jakiś czas przed i po badaniu. Lekarz prowadzi z nim rozmowę, informuje o przebiegu procedury, ocenia stan zdrowia i przeprowadza badanie. Pielęgniarka, jeśli to konieczne, pomaga pacjentowi przygotować się do badania i kieruje go na angiograficzną salę operacyjną. W strefie dostępu do naczynia wykonuje się znieczulenie. Przez tętnicę promieniową lub udową lekarz wprowadza cienki, elastyczny cewnik, który dociera do aorty. Następnie do światła tętnicy wprowadzany jest kontrast w celu poprawy wizualizacji. Anatomia tętnic wieńcowych jest wyraźnie wyświetlana na monitorze angiografu. Lekarz może łatwo zobaczyć blaszki miażdżycowe, ich liczbę i lokalizację.

Znieczulenie ogólne podczas zabiegu nie jest wymagane, wystarczające jest znieczulenie miejscowe. Wszystkie procedury badania są dobrze tolerowane przez pacjentów. Osoba jest przytomna, może komunikować się z lekarzem i odpowiadać na jego pytania. Czas trwania procedury wynosi tylko 15-20 minut. Należy pamiętać, że niektóre indywidualne cechy anatomiczne pacjentów mogą wydłużyć czas badania. Natychmiast po zakończeniu wszystkich manipulacji pacjent zostaje przewieziony na oddział, gdzie pozostaje przez 4-5 godzin po zabiegu. Przy braku komplikacji pacjent wraca do domu tego samego dnia. Jeśli stan zdrowia się pogorszy, a także jeśli podczas zabiegu wystąpi nieprzewidziana sytuacja, pacjent jest hospitalizowany. Przed wypisem pacjent otrzymuje dysk z danymi angiografii wieńcowej, wnioski i zalecenia lekarza prowadzącego.

Przeciwwskazania do zabiegu koronarografii

diagnostyka chorób serca
Fot.: Pexels.com

Koronarografia nie może być wykonywana u wszystkich pacjentów. Najważniejsze przeciwwskazania do zabiegu to:

  • zapalenie wsierdzia
  • ciężkie choroby przewlekłe w ostrym stadium
  • niewydolność nerek
  • niekontrolowany wzrost ciśnienia krwi
  • niewydolność serca
  • niewyrównana cukrzyca
  • niestabilna dławica piersiowa
  • ostra postać wrzodu trawiennego.

Jeśli w historii pacjenta występuje przeciwwskazanie, badanie wykonuje się w szpitalu po terapii farmakologicznej mającej na celu stabilizację stanu pacjenta.

Bibliografia:

Sałacki A., Co to jest koronarografia?; Medycyna po Dyplomie, 2017

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here