Kiedy i jak stosować dietę eliminacyjną

Badania wykazują, że nawet 20 proc. społeczeństwa cierpi na nietolerancję pokarmową. Jeśli chcesz sprawdzić, czy należysz do tej grupy, wykonaj odpowiednie badania lub przejdź na dietę eliminacyjną. Dzięki niej możesz łatwiej zidentyfikować, które produkty powodują dokuczliwe objawy. Dowiedz się, na czym polega dieta eliminacyjna!

Czy warto przejść na dietę eliminacyjną?

Ten rodzaj diety polega na wykluczeniu z jadłospisu potencjalnie szkodliwych pokarmów, które wywołują nieprzyjemne dolegliwości i niechciane reakcje organizmu. Coraz więcej badań pokazuje, że nadwrażliwość pokarmowa może prowadzić do ciągłego uczucia zmęczenia, nadmiernej senności, zaparć, bólu głowy czy wysypki. Niektóre osoby skarżą się też na ból brzucha, wzdęcia, problemy z koncentracją lub nawet stany depresyjne.

Istnieje kilka rodzajów diet eliminacyjnych, a każda z nich ma inne zasady. Przykładem może być dieta FODMAP, dieta bez laktozy, dieta bezglutenowa czy dieta bez nabiału. Każda z nich polega na eliminacji z jadłospisu wybranego składnika (bądź składników) i zalecana jest przy diagnozowaniu alergii pokarmowej lub w formie leczenia przyczynowego.

Dieta FODMAP: na czym dokładnie polega?

Wspomniana dieta może złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego. Nie należy jednak jej stosować do końca życia! Dieta FODMAP składa się z trzech etapów. Pierwsza faza trwa zwykle od 4 do 6 tygodni, podczas której wyklucza się produkty o wysokiej zawartości FODMAP:

  • mleko, jogurty, bita śmietana, kwaśna śmietana, delikatne sery, twaróg, maślanka, kefir,
  • fasola, soja i soczewica,
  • żyto i produkty na bazie pszenicy, takie jak pieczywo, makarony i płatki śniadaniowe,
  • niektóre warzywa, w tym buraki ćwikłowe, karczochy, szparagi, czosnek, kapusta, groszek, por, koper włoski i cebula,
  • niektóre owoce, w tym jabłka, czereśnie, mango, arbuz, gruszki, śliwki, nektarynki i brzoskwinie.

Możesz je zastąpić produktami o niskiej zawartości FODMAP. W swoim jadłospisie uwzględnij takie produkty, jak np.:

  • jajka, ryby, mięso i tofu,
  • mleko roślinne (migdałowe, ryżowe, owsiane)
  • masło, margaryna i niektóre sery, takie jak feta, camembert, brie i cheddar,
  • orzechy włoskie, pestki dyni, orzeszki ziemne, migdały, ziarna sezamu, nasiona słonecznika,
  • komosa ryżowa, owies, proso, ryż i gryka,
  • niektóre owoce, w tym winogrona, jagody, pomarańcze, banany, truskawki, grejpfruty,
  • wybrane warzywa, w tym pomidory, kapusta chińska, słodkie ziemniaki, seler, sałata i bakłażan.

W drugim etapie diety FODMAP stopniowo wzbogacasz menu o wykluczone produkty, biorąc pod uwagę tolerancję pokarmową. Z kolei w trzeciej fazie układasz spersonalizowaną dietę, wykreślając z niej produkty wywołujące niechciane objawy. Jeśli chorujesz na IBS, proponowana dieta eliminacyjna powinna przynieść Ci ulgę – warto jednak skonsultować ją z dietetykiem, aby uniknąć niedoborów składników odżywczych.

Jak ułożyć dietę bezglutenową?

Jeśli cierpisz na celiakię lub nietolerancję na gluten, powinieneś na stałe przejść na dietę bezglutenową. Możesz jeść mięso, ryby, owoce i warzywa, ryż czy soczewicę. Unikaj natomiast popularnych zbóż, takich jak pszenica, owies, żyto i jęczmień. Zrezygnuj z pieczywa, makaronów i płatków z ich mąki. Wykreśl ze swojego jadłospisu kaszę mannę i kuskus, a także liczne słodkości oraz produkty zawierające słód (np. piwo).

Niektóre osoby czują się znacznie lepiej po kilku dniach od odstawienia glutenu, podczas gdy inni zauważają stopniową poprawę. Specjaliści podkreślają, że może minąć od sześciu miesięcy do nawet pięciu lat, zanim zagoi się błona śluzowa jelit. Wpływa na to wiele czynników, w tym wiek pacjenta i stopień uszkodzenia jelita w momencie postawienia diagnozy.

Żyjesz w ciągłym biegu i nie masz czasu przygotowywać posiłków? W takim razie zamów catering bezglutenowy. Profesjonaliści zaplanują i przygotują pyszne, zbilansowane posiłki.

Decydując się na takie rozwiązanie nie tylko dostarczysz niezbędnych składników odżywczych, lecz także unikniesz dokuczliwych objawów występujących po spożyciu glutenu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here