kasza jaglana
Fot.: Unsplash.com

Kasza jaglana uznawana jest za jeden z najzdrowszych składników naszej diety. Kiedyś powszechnie gościła na polskich stołach, potem odeszła w zapomnienie. Dziś triumfalnie powraca, zaskakując składem bogatym w cenne związki o działaniu prozdrowotnym oraz możliwością wszechstronnego jej wykorzystania w kuchni. 

Kasza jaglana – co w sobie kryją niepozorne ziarna?

właściwości kaszy jaglanej
Fot.: Unsplash.com

Kasza jaglana to nic innego, jak łuskane ziarno prosa. Otrzymujemy niewielkie ziarenka o żółtym odcieniu, z charakterystyczną ciemną kropeczką. Kasza jaglana doskonale wpisuje się w zdrowy styl życia – nie zawiera glutenu, za to stanowi bogate źródło błonnika i innych związków odżywczych, jest lekkostrawna. Uznawana jest nawet za rodzimy superfood – z racji bogactwa składników prozdrowotnych i niezwykle korzystnego wpływu na zdrowie, jej spożywanie jest zalecane absolutnie każdemu, także w ramach dietoterapii wielu chorób.

W składzie kaszy jaglanej znaleźć można przede wszystkim sporo błonnika, a także cennego białka – 100 g kaszy dostarcza aż 11 g białka. Ponadto w kaszy jaglanej jest mało skrobi, za to mnóstwo witamin i minerałów, takich jak:

  • witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy
  • wapń
  • żelazo
  • fosfor
  • magnez
  • selen
  • mangan
  • cynk
  • miedź
  • antyoksydanty.

Właściwości prozdrowotne kaszy jaglanej

O kaszy jaglanej zrobiło się głośno wraz ze wzrostem popularności diety bezglutenowejkasza ta wolna jest od glutenu, zatem może stanowić cenny składnik diety bezglutenowej. Na kaszy jaglanej bazują także jadłospisy detoksykujące – kasza ta ma działanie rozgrzewające, a także zasadotwórcze, przez co usprawnia oczyszczanie organizmu z toksyn.

Kasza jaglana zawiera sporo błonnika i jest lekkostrawna, doskonale reguluje zatem pracę układu trawiennego i może być spożywana także przez dzieci czy osoby starsze. Ponadto kasza jaglana chroni organizm przed negatywnym oddziaływaniem wolnych rodników, może spowalniać procesy starzenia, dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów wpływa pozytywnie na stan skóry, włosów i paznokci.

Kasza jaglana wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, wspiera procesy nauki i koncentracji; stanowi ceniony składnik diety wspomagającej wysiłek umysłowy. A dzięki wysokiej zawartości białka znajduje także zastosowanie w diecie osób aktywnych fizycznie. Kasza ta może zapobiegać rozwojowi anemii, stanowi cenne uzupełnienie kuracji infekcji górnych dróg oddechowych – ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Wzmacnia kości, reguluje gospodarkę wodno – elektrolitową oraz wspomaga proces odchudzania się.

Stanowiąc bogate źródło magnezu, potasu oraz witamin z grupy B, kasza jaglana doskonale wspomaga funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego i redukuje powstanie nadciśnienia czy miażdżycy.

Jak wykorzystać kaszę jaglaną w kuchni?

kasza jaglana w kuchni
Fot.: Unsplash.com

Aby móc cieszyć się zdrowotnymi właściwościami kaszy jaglanej i jej doskonałym smakiem – trzeba wiedzieć, jak gotować kaszę jaglaną. W celu pozbycia się charakterystycznej goryczki kaszę jaglaną przed gotowaniem należy przepłukać na sitku najpierw w zimnej, a następnie w gorącej wodzie. Potem należy ją gotować w proporcji 1 objętość kaszy na 2,5 objętości wody. Kaszę wrzucamy na wrzątek i gotujemy do momentu wchłonięcia wody, po czym odstawiamy w przykrytym garnku na około godzinę.

Kasza jaglana wykorzystywana może być do przyrządzania rozmaitych dań na słodko i wytrawnych, stanowiąc zdrowy składnik zarówno śniadania, obiady jak i kolacji. Kasza z dodatkiem mięsa i warzyw stanowi bardzo pożywną propozycję obiadu lub kolacji. Kaszę można spożyć także na śniadanie – wystarczy zalać ugotowaną kaszę mlekiem i dodać dowolne owoce czy orzechy. A zdrowy deser przyrządzimy blenderując ugotowaną kaszę z mlekiem kokosowym i dowolnymi dodatkami – orzechami, kakao, miodem, owocami. Otrzymujemy wówczas aksamitny pudding jaglany, który z powodzeniem może zastąpić słodkie deserki mleczne ze sklepu.

Bibliografia:

Stasiak – Różańska L., Kasza jaglana – wartość żywieniowa oraz właściwości prozdrowotne; Przemysł Spożywczy, 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here