astma
Fot.: Unsplash.com

Chrypka zazwyczaj pojawia się wraz z bólem gardła, podrażnieniem błony śluzowej układu oddechowego czy infekcją krtani i przechodzi wraz z ustąpieniem danej dolegliwości. Jest jednak uciążliwa, dlatego warto przyjrzeć się kilku sposobom na jej złagodzenie.

Miodem obłaskawić gardło

Miód znany jest ze swoich właściwości łagodzących i wspaniałego wpływu na drogi oddechowe. Działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Jest pomocny w leczeniu zapalenia płuc i oskrzeli, zmniejsza dyskomfort związany z alergią oraz katarem. Skutecznie łagodzi także chrypkę. Można podawać go pod różnymi postaciami. Najpopularniejszym sposobem jest dodawanie kliku łyżek miodu do herbaty lub do ciepłego mleka z odrobiną masła. Na jesienno-zimową porę warto przygotować domowy syrop z cebuli, cytryny i miodu. Kto nie jest przekonany do smaku cebuli w tej odsłonie, może pozostać przy mieszance jedynie miodu i soku z cytryny. Pomoże też inhalacja z wykorzystaniem miodu. Zauważmy, że wiele tabletek i cukierków do ssania na gardło ma swoim składzie miód. Najlepszy przy infekcjach i chrypce jest miód lipowy, wrzosowy, spadziowy oraz rzepakowy.

Płukanki – ziołowe i nie tylko

Stosowane kilka razy dziennie płukanki na gardło zmniejszają obrzęk śluzówki i przynoszą ulgę w stanach zapalnych. Chrypka na pewno nie będzie nam aż tak dokuczać, jeśli zdecydujemy się na którąś ze sprawdzonych płukanek – z dodatkiem soli kuchennej, sody oczyszczonej lub ziół, na przykład szałwii czy rumianku. Jeśli wybieramy płukanie z wykorzystaniem soli lub sody, wystarczy łyżeczkę rozpuścić w niecałej szklance wrzątku i odczekać, aż mikstura osiągnie temperaturę ciała. Zioła również parzymy we wrzątku i odstawiamy. Gardło płuczemy krótko i mało intensywnie, aby go jeszcze bardziej nie nadwyrężyć.

Można liczyć na to, że chrypa ustąpi szybciej, jeżeli będziemy unikali używek, w szczególności palenia papierosów i picia alkoholu. Warto również zrezygnować z intensywnych przypraw, a częściej pić łagodzące zioła. Zadbajmy też o komfort oddychania. Przesuszone powietrze wewnątrz mieszkania powinniśmy nawilżać oraz w miarę możliwości unikać pomieszczeń klimatyzowanych.

Przewlekły problem

Jeśli chrypka utrzymuje się powyżej dwóch tygodni, potraktuj to jako sygnał alarmowy. Może ona wówczas oznaczać, że coś niedobrego dzieje się z organizmem. Bywa objawem alergii, niedoczynności tarczycy lub niebezpiecznych zmian nowotworowych w obrębie krtani, a także przewlekłego zapalenia krtani. Przewlekła chrypka często pojawia się też jako konsekwencja nadwyrężenia strun głosowych, ale równie dobrze może istnieć jako przejaw refluksu żołądka. W każdym przypadku ma też inne objawy towarzyszące, na przykład pieczenie, suchy kaszel, zmiana barwy głosu, uczucie zalegania czegoś w gardle, utrudnione przełykanie, osłabienie, duszności, świszczący oddech czy nawet przybieranie na wadze (wtedy można przypuszczać, że mamy do czynienia z chorobą tarczycy). Taki stan wymaga porzucenia domowych czy też aptecznych sposobów na rzecz jak najszybszego kontaktu z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here