cera naczynkowa
Fot.: Unsplash.com

Cera naczynkowa to wymagający typ skóry, szczególnie skłonny do powstania nadwrażliwości i podrażnień. Jedną z konsekwencji niewłaściwej pielęgnacji skóry naczynkowej jest pojawienie się trądziku różowatego. W pielęgnacji takiej skóry należy zwrócić szczególną uwagę na uszczelnienie naczynek krwionośnych oraz łagodzenie podrażnień.

U kogo pojawia się cera naczynkowa?

pielęgnacja cery naczynkowej
Fot.: Unsplash.com

Cera naczynkowa to skóra z tendencją do rozszerzania i pękania naczynek krwionośnych. Występowanie cery naczynkowej wynika zarówno z predyspozycji genetycznych, jak i oddziaływania czynników środowiskowych. Na pojawienie się cery naczynkowej narażone są osoby dotknięte rozmaitymi schorzeniami układu krążenia, zaburzeniami hormonalnymi. Kolejne czynniki ryzyka to:

  • palenie papierosów
  • spożywanie alkoholu
  • nadwaga
  • siedzący tryb życia
  • ciąża
  • stres
  • spożywanie pikantnych potraw
  • zanieczyszczenie powietrza
  • niekorzystne warunki atmosferyczne (nasłonecznienie, wiatr, niskie lub wysokie temperatury)
  • detergenty
  • intensywne ćwiczenia fizyczne
  • mechaniczne podrażnienie skóry.

Pod wpływem zadziałania takich czynników jak silne emocje, niskie lub wysokie temperatury czy używki dochodzi do nagłego rozszerzenia naczynek krwionośnych, co widoczne jest jako rumień na twarzy. Początkowo rumień ma charakter przejściowy, ale z czasem utrwala się, a naczynka pękają. Ostatecznie może dojść do rozwoju trądziku różowatego.

Trądzik różowaty – kiedy się pojawia?

Dokładna przyczyna trądziku różowatego nie jest znana. Jednak eksperci zidentyfikowali szereg czynników, które łączą chorych. Na przykład częstość występowania trądziku różowatego jest najwyższa wśród osób o jasnej karnacji. Początek zaburzenia zwykle zaczyna się w wieku od 20 do 50 lat. Kobiety są dotknięte bardziej niż mężczyźni i kobiety są bardziej narażone na rozwój trądziku różowatego. Trądzik różowaty jest postępującą chorobą skóry, która zwykle zaczyna się od subiektywnych doznań związanych z nadwrażliwą skórą, takich jak kłucie i pieczenie.

Na początku zaczerwienienie twarzy może być tymczasowe, ale potem utrwala się. Mogą pojawić się guzki i pryszcze. Grudki i krosty, które pojawiają się w przebiegu trądziku różowatego są podobne w wyglądzie do tych w skórze trądzikowej, ale w trądziku różowatym nie ma zablokowanych porów, skóra jest bardziej sucha i nie powstają blizny potrądzikowe. W najpoważniejszych przypadkach trądziku różowatego skóra może pogrubić się i może tworzyć się nadmiar tkanki. Zwykle takie zmiany zlokalizowane są na nosie i sprawiają, że nos wygląda na duży i bulwiasty.

Jak pielęgnować skórę naczynkową?

Pielęgnacja skóry naczynkowej powinna koncentrować się na odbudowie ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry, co ogranicza jej nadwrażliwość i skłonność do podrażnień. Celem pielęgnacji jest także zmniejszenie zaczerwienień i uszczelnienie ścian naczynek krwionośnych. Polecane jest stosowanie kosmetyków dedykowanych skórze naczynkowej – inne preparaty mogą nasilać podrażnienie i nadwrażliwość skóry. Doskonale sprawdzają się m. in. dermokosmetyki, które można nabyć w aptekach. Zawierają one witaminę C, kwas hialuronowy, wyciąg z kasztanowca, ekstrakty z arniki, hibiskusa czy rokitnika. Skóra powinna być oczyszczana przy pomocy delikatnych preparatów, a po oczyszczeniu warto zaaplikować bezalkoholowy tonik. Kolejnym etapem pielęgnacji skóry naczynkowej jest zastosowanie kremu czy serum. Raz w tygodniu warto wykonać delikatny peeling enzymatyczny, który usunie martwy naskórek bez podrażniania skóry.

Gdy pojawi się trądzik różowaty, konieczne może być stosowanie antybiotyków oraz izotretynoiny. Takie preparaty mogą być stosowane doustnie lub aplikowane na skórę. Należy oczywiście pamiętać o unikaniu wszystkich czynników, które mogą generować zaczerwienienie skóry – gorących temperatur, stresu, pikantnych przypraw, alkoholu i dymu papierosowego.

Bibliografia:

Krysiak – Zielonka I., Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian; Kosmetologia Estetyczna, 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here