Podczas wakacji często dokonujemy drobnych remontów albo modyfikujemy pokój dziecięcy przed nadejściem kolejnego roku szkolnego. Sprawdź, czy jednym z elementów reorganizacji nie powinna być wymiana biurka.
A może twoje dziecko dopiero rozpoczyna naukę w szkole i zachodzi potrzeba wybrania dla niego pierwszego „poważnego” biurka? W obu przypadkach warto wybrać biurko regulowane.
Spis treści
- 1 Jakie parametry wziąć pod uwagę wybierając biurko dla dziecka
- 2 Dlaczego biurko dla dziecka powinno być ergonomiczne
- 3 Prawidłowa konfiguracja kącika do nauki: biurko, krzesło, oświetlenie stanowiska, ustawienie monitora komputerowego
- 4 Dobrze dobrane biurko dla dziecka jako jeden z kluczowych czynników sukcesu szkolnego
Jakie parametry wziąć pod uwagę wybierając biurko dla dziecka
Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, sprawdź następujące parametry biurka:
- Wysokość: najlepiej wybrać biurko o regulowanej wysokości (biurka takie dostępne są na stronie sklepu online Mildis oferującego produkty rehabilitacyjne), które posłuży przez kilka lat (będzie „rosło wraz z dzieckiem”). Jeśli decydujesz się biurko bez regulacji, precyzyjnie dobierz je do wzrostu dziecka. Dobre biurko powinno być ustawione tak, aby siedzące na krześle dziecko, mogło położyć całe stopy na podłodze lub podnóżku a ręce od łokcia położyć na blacie.
- Powierzchnia: blat powinien stanowić odpowiednio dużą powierzchnię roboczą, aby pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty, takie jak komputer, książki, notesy czy przybory szkolne.
- Przestrzeń na nogi: biurko musi być tak skonstruowane, żeby użytkownik miał wystarczająco dużo miejsca na nogi, mógł swobodnie nimi poruszać się pod blatem.
- Materiał: biurko powinno być wykonane z trwałego i łatwego do utrzymania w czystości materiału, np. z laminowanego drewna lub tworzywa sztucznego.
- Bezpieczeństwo: konstrukcja biurka musi być stabilna, a ostre krawędzie – zabezpieczone.
- Przechowywanie: każdy uczeń potrzebuje sporo miejsca na przechowywanie, wybierz więc biurko z szufladami, półkami lub zintegrowanymi organizerami. Pomogą one także w utrzymaniu porządku na biurku.
- Design: biurko powinno pasować do całej aranżacji pokoju dziecka i po prostu mu się podobać. Ładny i funkcjonalnym mebel może pomóc w zachęceniu dziecka do korzystania z niego i odrabiania zadań domowych
Dlaczego biurko dla dziecka powinno być ergonomiczne
Wszystkie wymienione parametry pomogą ci stwierdzić, czy biurko dla dziecka jest ergonomiczne, a tylko takie warto kupić, gdyż gwarantuje, że dziecko będzie podczas siedzenia przyjmować prawidłową postawę ciała. Jeśli nie zadbamy o to, żeby uczeń odrabiał zadania domowe albo grał na komputerze utrzymując fizjologiczną postawę podczas długotrwałego siedzenia, nieprawidłowy sposób siedzenia przy blacie o nieprawidłowej wysokości oraz na niedopasowanym krześle biurkowym utrwali się. Będzie to pierwszy krok do nabawienia się wady postawy, co w dalszej kolejności grozi chorobami kręgosłupa i związanymi z tym problemami bólowymi.
Dziecko rzadko zgłasza wprost problemy związane z dyskomfortem, którego doświadcza siedząc przy biurku. Nie sygnalizuje, że bolą je plecy, cierpną nogi czy ma napięte mięśnie karku. O tym, że kącik do nauki jest niekomfortowy będą świadczyć trudności ze skupieniem się, nieustanne kręcenie się na krześle, ciągłe wstawanie od biurka i szukanie alternatywnego miejsca do nauki. Ergonomiczne biurko z możliwością regulacji wysokości i kąta nachylenia blatu wyeliminuje te problemy.
Prawidłowa konfiguracja kącika do nauki: biurko, krzesło, oświetlenie stanowiska, ustawienie monitora komputerowego
Obok perfekcyjnie dobranego biurka, w kąciku do nauki znaleźć powinno się równie starannie dobrane biurowe krzesło ergonomiczne. Obydwa meble stworzą tandem, dzięki któremu podczas typowych czynności przy biurku dziecko przyjmuje prawidłową postawę, a co za tym idzie – mniej się pochyla, garbi i nie nadwyręża pleców.
Nie mniej ważne jest prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy/nauki/zabawy. Biurko powinno stać w miejscu, w którym jest dostęp do światła dziennego – najlepiej w bezpośrednim sąsiedztwie okna. Lampa biurkowa, najlepiej o regulowanym kloszu lub ramieniu, które umożliwiają skierowanie światła bezpośrednio na powierzchnię biurka, nie może powodować refleksów na ekranie monitora lub oślepiać dziecka. Warto wybierać żarówki dające ciepłe białe światło – unikamy żarówek o zbyt wysokiej mocy, które mogą prowadzić do zmęczenia wzroku. Dobrym rozwiązaniem są lampy biurkowe z regulacją intensywności światła.
Dobrze dobrane biurko dla dziecka jako jeden z kluczowych czynników sukcesu szkolnego
Dobrze dobrane biurko dla dziecka oraz zadbanie o to, aby cały kącik do nauki spełniał warunki ergonomii to jeden z kluczowych czynników sukcesu szkolnego. Dziecko, które lubi swój pokój i kącik do nauki, a dodatkowo ma ergonomiczne i komfortowe warunki do wszystkich aktywności wykonywanych za biurkiem, czyli w pozycji siedzącej, z większą łatwością wdraża się do swoich obowiązków szkolnych.
Co się stanie, kiedy dziecko będzie odrabiać zadania przy za niskim biurku?
- Utrwali nawyk nadmiernego pochylania się do przodu w pozycji siedzącej.
- „Zapracuje” na pogłębioną kifozę piersiową (czyli tzw. „okrągłe plecy) lub skoliozę (boczne skrzywienie kręgosłupa).
Co się stanie, jeśli dziecko korzysta ze zbyt wysokiego biurka (blat sięga do klatki piersiowej, ręce są nadmiernie uniesione)?
- Przeciążeniu ulega odcinek szyjny i piersiowy kręgosłupa.
- Dziecko szybko się męczy i nie jest w stanie skupić się na wykonywanych zadaniach.
- Może dojść do nadmiernego wyprostowania kręgosłupa w odcinku piersiowym (zniesiona kifoza), zbyt dużego napięcia mięśniowego w górnej części pleców, w obrębie karku oraz mięśni obręczy barkowej.