hydroterapia
Fot.: Unsplash.com

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo to terapia wykorzystująca naturalne właściwości fizyczne i chemiczne wody. Ta forma terapii została opracowana i rozpropagowana w XIX wieku przez Sebastiana Kneippa. Obecnie hydroterapia wykorzystywana jest w celu stymulowania organizmu, pobudzenia krążenia krwi, aktywowania układu nerwowego i immunologicznego.

Czym jest hydroterapia?

Hydroterapia, czyli leczenie wodą to skuteczna metoda lecznicza, którą Kneipp z powodzeniem zastosował najpierw u siebie. W wieku 27 lat Kneipp zachorował na gruźlicę, która była wówczas chorobą nieuleczalną. Zauważalną poprawę stanu zdrowia przyniosły Kneippowi lodowate kąpiele. Wówczas ksiądz dostrzegł potencjał tkwiący w hydroterapii i stworzył kompleksowy system wodolecznictwa. Całą swoją wiedzę z zakresu hydroterapii Kneipp zawarł w swojej najsłynniejszej książce – „Moje leczenie wodą”. W sumie Kneipp opracował ponad 120 zabiegów wykorzystujących leczniczą moc wody. Najważniejsze procedury to:

  • hartowanie ciała w lodowatej wodzie
  • chodzenie boso po mokrej trawie lub po śniegu
  • kąpiele nasiadowe
  • polewanie się zimną wodą zaraz po gorącym prysznicu
  • kąpiel brodząca
  • polewanie poszczególnych partii ciała.

Na czym polega hydroterapia?

kąpiele lecznicze
Fot.: Unsplash.com

Wiele z zabiegów hydroterapii Kneippa można z powodzeniem stosować w warunkach domowych i absolutnie każdy poradzi sobie z przeprowadzeniem takich procedur. Jedną z najbardziej znanych terapii jest zimna kąpiel rąk, nazywana także „zdrową filiżanką kawy terapii Kneippa”. Zabieg ten doskonale wspomaga krążenie i wzmacnia serce, a także sprzyja pobudzeniu układu immunologicznego. Zimna kąpiel rąk polega na zanurzeniu suchych rąk w umywalce z zimną wodą (o temperaturze 12 – 18 stopniu) i wytrzymaniu tak do 30 – 40 sekund. Następnie należy osuszyć ręce i stopniowo je ogrzać. Podobne zastosowanie co zimna kąpiel rąk ma inny zabieg – polewanie rąk i ramion. Należy ustawić rękę nad wanną i rozpocząć polewanie od zewnętrznej powierzchni dłoni i stopniowo przesuwając strumień wody w górę, aż do barku. Następnie należy kierować strumień wody w dół, tym razem po wewnętrznej powierzchni ręki. Całość należy powtórzyć do trzech razy na każdą rękę, a następnie stopniowo ogrzać ręce. W celu ułatwienia zasypiania, a także obniżenia ciśnienia krwi można stosować polewanie kolan. Strumień wody kierowany jest od zewnętrznej powierzchni stopy, poprzez łydkę aż do kolana, a następnie w dół wewnętrzną powierzchnią nogi. Kąpiel brodząca w zimnej wodzie polega na wypełnieniu wanny wodą do wysokości nieco poniżej dołu podkolanowego, a następnie stąpaniu w miejscu. Za każdym krokiem należy wyciągnąć jedną nogę całkowicie z wody. Z kolei kąpiel całkowita zalecana jest szczególnie w okresie jesienno – zimowym i polega na zanurzeniu całego ciała w wodzie o temperaturze 37 – 38 minut przez około 20 minut, po czym zakończeniu kąpieli zimnym prysznicem.

Zastosowanie hydroterapii

Taka różnorodność zabiegów hydroterapii pozwala na wykorzystanie kilku bodźców, za pośrednictwem których woda oddziałuje na organizm – mowa o temperaturze wody, ciśnieniu hydrostatycznym wody stojącej oraz ciśnieniu hydrodynamicznym strumienia wody. Najistotniejszym czynnikiem determinującym wpływ wody na organizm jest jej temperatura. Woda zimna (o temperaturze 8 – 20 stopni) zapewnia efekt zwężenia naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz zwiększenie ciśnienia krwi. Z kolei woda o temperaturze przekraczającej 28 stopni sprzyja rozszerzeniu naczyń krwionośnych i obniżeniu ciśnienia krwi. Ponadto wykazuje działanie rozluźniające, przeciwbólowe oraz uspokajające i nasenne. Działanie hydroterapii sprowadza się do wywołania natychmiastowych efektów towarzyszących każdemu zabiegowi, ale także do wykształcenia późnych mechanizmów adaptacyjnych, które zauważalne są po wykonaniu serii zabiegów.

wskazania do hydroterapii
Fot.: Unsplash.com

Zabiegi hydroterapii znajdują zastosowanie w schorzeniach układu krążenia, układu mięśniowo – szkieletowego czy układu oddechowego. Stosując tą metodę medycyny alternatywnej można spodziewać się następujących efektów:

  • usprawnienie przepływu krwi, a co za tym idzie – lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek
  • poprawa funkcjonowania serca i całego układu krążenia
  • odciążenie układu ruchu, zwiększenie elastyczności elementów łącznotkankowych, wspomaganie regeneracji powysiłkowej mięśni
  • redukcja bólu
  • zwiększenie odporności organizmu
  • usprawnienie przemiany materii

Niewątpliwą zaletą hydroterapii jest ogromna różnorodność zabiegów i możliwość ich optymalnego dopasowania do aktualnych problemów zdrowotnych.

Bibliografia:

Frejowska M., Wodolecznictwo w profilaktyce i terapii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here