homeopatia
Fot.: Unsplash.com

Homeopatia to gałąź medycyny niekonwencjonalnej, która polega na podawaniu choremu minimalnych dawek takich substancji, których podanie zdrowej osobie wywołałoby chorobę. Preparaty homeopatyczne otrzymuje się na drodze rozcieńczania rozmaitych substancji pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz mineralnego. Jest to metoda bezpieczna i nie obciążona występowaniem działań niepożądanych.

Na czym polega homeopatia?

jak działa homeopatia
Fot.: Unsplash.com

Homeopatia bazuje na zasadzie „podobne leczy podobne” i znana była już kilka wieków p.n.e. Najważniejsze założenia homeopatii są następujące:

  • wykorzystywana w homeopatii substancja lecznicza w celu wyleczenia określonej dolegliwości, powinna mieć zdolność do wywołania podobnych objawów u osób zdrowych; ta zasada podobieństwa może być zobrazowana np. na przykładzie jadu pszczoły: ukąszenie pszczoły prowadzi do wystąpienia silnego obrzęku i zaczerwienienia; ten sam jad pszczeli, ale użyty w minimalnych stężeniach może złagodzić zaczerwienienie obrzęku wywołanego oparzeniem słonecznym
  • zastosowanie minimalnej dawki substancji leczniczej, gdyż tylko wtedy możliwe jest oddziaływanie tej substancji na poziomie komórkowym i pobudzenie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu
  • indywidualizowanie terapii, polegające na stosowaniu określonych rozcieńczeń leku indywidualnie dla każdego pacjenta.

Leki homeopatyczne

W homeopatii stosowane są rozmaite substancje aktywne. Leki homeopatyczne zawierają wyłącznie naturalne składniki pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mineralnego. Leki te występować mogą w rozmaitych postaciach – maści, kropelek, granulek, globulek czy czopków. Przykłady najczęściej stosowanych związków aktywnych to:

  • aloes o działaniu przeciwzapalnym, znajdujący zastosowanie w leczeniu schorzeń jelit, żołądka i dwunastnicy
  • arnika górska, pobudzająca wydzielanie soku żołądkowego i żółci, działająca moczopędnie i poprawiająca krążenie
  • nagietek lekarski stosowany w postaci globulek dopochwowych w terapii schorzeń ginekologicznych, a ponadto działający antyseptycznie, a także łagodząco na owrzodzenia czy odmrożenia
  • mleczko pszczele, czyli wydzielina gardzielowych gruczołów pszczół, o działaniu wspomagającym gojenie ran
  • pierzga pszczela stanowiąca mieszaninę pyłku kwiatowego, nektaru oraz śliny pszczół, poddana procesom fermentacji; pierzga wykazuje działanie przeciwbakteryjne

Jak wygląda terapia homeopatyczna?

wskazania do homeopatii
Fot.: Unsplash.com

Podstawą terapii homeopatycznej jest przede wszystkim indywidualne podejście do każdego przypadku. Terapia koncentruje się na pobudzeniu organizmu do samodzielnej walki z procesami chorobowymi. Objawy chorobowe powinny ustępować w określonej kolejności, zaczynając od organów najważniejszych życiowo, takich jak mózg, serce i płuca. W dalszej kolejności powinny ustępować objawy zaburzeń funkcji nerek, wątroby, jelit czy skóry. Łatwo zauważyć, że objawy ustępują od środka organizmu na zewnątrz i z góry na dół organizmu.

Wykorzystywane w homeopatii „leki” nie są lekami w powszechnym rozumieniu tego słowa. Nie są to preparaty o udowodnionym działaniu klinicznym, wyprodukowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości. W procesie przygotowywania preparatów homeopatycznych wyróżnić można następujące etapy:

  • energiczne wytrząsanie wody, co prowadzi do powstania klasterów i uporządkowania struktury wody
  • dodanie związku aktywnego do wody i dalsze wytrząsanie roztworu; dochodzi wówczas do zmiany struktury klasterów wody; nawet w przypadku maksymalnego rozcieńczenia substancji aktywnej preparat będzie wykazywał odmienne właściwości niż sam rozpuszczalnik.

Homeopatia – czy to działa?

Żadne badania kliniczne nie potwierdziły skuteczności leczenia homeopatycznego, zatem taka forma terapii nie jest uznana przez współczesną medycynę. Preparaty stosowane w homeopatii niekiedy zawierają tak niskie stężenia substancji aktywnych, że traktowane są jako sam rozpuszczalnik. A to oznacza, że stosowanie takich „leków” traktowane jest jak podanie placebo.

Bibliografia:

Chrząstek L., Dondela B., Homeopatia; Chemistry, Environment, Biotechnology, 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here