glukozamina
Fot.: Pexels.com

Glukozamina to naturalny związek wytwarzany w organizmie człowieka. Funkcją glukozaminy jest wspomaganie procesów regeneracji chrząstki stawowej, która dotknięta jest zmianami zwyrodnieniowymi. Choroba zwyrodnieniowa stawów diagnozowana jest coraz częściej i może dotyczyć zarówno osób uprawiających zawodowo sport, ale także prowadzących siedzący tryb życia. Preparaty z glukozaminą, mające postać tabletek doustnych lub maści aplikowanych na skórę mogą wspomóc regenerację tkanki chrzęstnej.

Czym jest glukozamina?

glukozamina a stawy
Fot.: Pexels.com

Glukozamina to związek syntetyzowany w organizmie z glukozy oraz glutaminy. Związek ten nie jest syntetyzowany w dużych ilościach, a wraz z wiekiem synteza glutaminy jeszcze się zmniejsza. Oznacza to, że u osób starszych poziom glukozaminy w organizmie nie jest wystarczający. Dzienna synteza glukozaminy wynosi od 4 do 20 g na dobę. Największą zawartością glukozaminy wyróżnia się tkanka chrzęstna, w której glukozamina odpowiada za uczestniczenie w procesach syntezy substancji międzykomórkowej. Glukozamina może ponadto zmniejszać aktywność enzymów uczestniczących w procesach degradacji tkanki chrzęstnej. Kolejną cechą glukozaminy jest hamowanie negatywnego wpływu cytokin prozapalnych, Ostatecznie – glukozamina może wspomagać regenerację chrząstki stawowej.

Źródła glukozaminy

Glukozamina jest związkiem, którego nie można dostarczyć wraz z dietą. Oznacza to więc, że jedyną możliwością na zwiększenie poziomu glukozaminy w organizmie jest jej suplementacja.

Wskazania do suplementowania glukozaminy

Preparaty zawierające glukozaminę mogą być stosowane w celu profilaktyki choroby zwyrodnieniowej stawów oraz wspomagania jej leczenia. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka przede wszystkim osób w starszym wieku, uprawiających intensywnie sport, otyłych, z urazami stawów lub predysponowanych genetycznie. Choroba zwyrodnieniowa stawów diagnozowana jest u ponad połowy osób po 40 roku życia, a także u u ponad 80% powyżej 55 roku życia. Objawami choroby zwyrodnieniowej stawów są następujące symptomy:

  • ból stawów pojawiający się przy ruchu stawów i nieobecny w spoczynku; ból nasila się pod koniec dnia i jest najsilniejszy przy rozpoczęciu wykonywania ruchu
  • sztywność poranna stawów, występująca po przebudzeniu i ustępująca po kilku minutach ruchu
  • utrata pełnego zakresu ruchu stawu, co może prowadzić do stopniowego zaniku mięśni otaczających staw
  • zniekształcenie stawu, co pociąga za sobą zmianę wyglądu stawu – zaobserwować można guzki, wyrośla kostne czy obrzęk

Choroba przebiega z okresami stabilizacji i zaostrzeń. Okres stabilizacji choroby oznacza, że problemy stawowe pojawiają się tylko podczas ruchu, z kolei okres zaostrzeń charakteryzuje się bólem i sztywnością stawów występujących nawet w spoczynku.

Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawów możliwe jest dzięki stwierdzeniu charakterystycznych objawów, a potwierdzeniem rozpoznania są badania obrazowe stawów – USG czy tomografia komputerowa.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów wymaga stosowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a także glukozaminy oraz siarczanu chondroityny. Ponadto zalecane jest leczenie niefarmakologiczne – regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz krioterapia.

Jak stosować glukozaminę?

suplementowanie glukozaminy
Fot.: Pexels.com

Glukozamina dostępna jest jako doustny suplement diety oraz maści. Tabletki zawierające glukozaminę powinny być stosowane zgodnie z zaleceniem producenta. Najczęściej przyjmuje się dawkę 1500 mg na dobę, przyjmowaną w postaci 3 mniejszych dawek. Preparat należy stosować przez okres 6 – 8 tygodni. Pomocniczo można także stosować glukozaminę w postaci żelu aplikowanego na skórę. Taki preparat wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, a także urazów i kontuzji. Żel należy wmasować do całkowitego wchłonięcia i aplikować kilka razy dziennie.

Przeciwwskazania do stosowania glukozaminy

Suplementy diety zawierające glukozaminę nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także u osób uczulonych na jakikolwiek składnik preparatu. Możliwe działania niepożądane mają łagodny, przejściowy charakter i obejmują problemy trawienne, nudności i wzdęcia oraz biegunki.

Bibliografia:

Studzińska – Sroka E., Bylka W., Glukozamina  – pomoc w leczenie osteoartrozy; Postępy Fitoterapii 4/2011

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here