Gdzie można szukać pomocy w trudnych sytuacjach życiowych
Gdzie można szukać pomocy w trudnych sytuacjach życiowych?

Szukanie pomocy w trudnych sytuacjach życiowych, zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z nagłą chorobą czy niepełnosprawnością i nigdy wcześniej nie staliśmy przed koniecznością poradzenia sobie z taką sytuacją, może wydawać się wyzwaniem. W rzeczywistości istnieje jednak wiele dróg i sposobów na to, aby znaleźć solidne wsparcie, które będzie dotyczyć sfery zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Gdzie znajdziemy taką pomoc? I co może ona obejmować?

Wsparcie w chorobie, gdzie szukać pomocy

Niezależnie od tego, czy sami potrzebujemy pomocy, czy szukamy jej dla bliskiej nam osoby, pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że nigdy nie jesteśmy ze swoimi problemami sami. Drugim krokiem, dla wielu osób najtrudniejszym, jest poproszenie o pomoc. Dotyczy to także rodziny czy przyjaciół. Warto mieć jednak świadomość, że komunikacja i dzielenie się swoimi problemami z bliskimi może przynieść ulgę i nowe perspektywy. Bliscy mogą bowiem zaoferować nie tylko wsparcie emocjonalne, ale również praktyczne rozwiązania.

Jeśli w naszym otoczeniu nie ma nikogo, komu ufamy i moglibyśmy liczyć na niego w potrzebie, warto skorzystać z takich rozwiązań, jak telefon zaufania. Co prawda nie jest to instytucja, która oferuje praktyczną pomoc dla osób chorych, ale obok wsparcia psychologicznego i emocjonalnego, możemy uzyskać tam szereg przydatnych informacji dotyczących tego, gdzie taką pomoc można uzyskać.

Pomoc dla osób chorych – jak jej udzielać

Udzielenie pomocy osobom chorym czy z niepełnosprawnością może mieć różną formę. Począwszy od wsparcia finansowego, poprzez psychiczne i emocjonalne, na pomocy w codziennych sprawach skończywszy. Jeśli chcemy pomóc bliskiej osobie zmagającej się z chorobą nowotworową, konsekwencjami udarów czy wypadków, warto angażować do pomocy całą rodzinę i wszystkich bliskich, którzy są w stanie pomóc.

Wsparcie w chorobie

Czasami zwykły telefon i rozmowa stanowi już olbrzymie wsparcie, które daje osobie chorej siłę i motywację do działania. Pomoc dla osób chorych to również zrobienie zakupów, posprzątanie domu czy spędzenie wspólnie czasu – zabranie na spacer czy obejrzenie filmu. To także wsparcie w procesie leczenia i rehabilitacji, czyli pomoc w dotarciu do specjalistów i zadbanie o odpowiednią opiekę medyczną – w tym zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny i medyczny oraz leki.

Organizacje Pożytku Publicznego – pomoc ze strony fundacji

Jeśli nie mamy możliwości uzyskania pomocy od bliskich, warto zwrócić się o wsparcie do organizacji pożytku publicznego, takiej jak na przykład Fundacja Sedeka, która oferuje wielowymiarową pomoc dla dorosłych, którzy zmagają się z chorobą, niepełnosprawnością i trudną sytuacją życiową.

Wsparcie, jakie oferuje fundacja, jest całkowicie bezpłatne i obejmuje wiele aspektów – w tym możliwość założenia bezprowizyjnego subkonta, na którym można gromadzić środki na leczenie i rehabilitację, pomoc w organizacji opieki zdrowotnej, udzielanie informacji o tym, jak uzyskać należne świadczenia, a także warsztaty i grupę wsparcia.

Pamiętajmy, że niezależnie od rodzaju problemów, z jakimi się mierzymy, istnieją osoby i organizacje gotowe zaoferować swoje wsparcie i bezinteresowną pomoc, z której warto skorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here