Łóżka szpitalne oraz rehabilitacyjne są wyposażone w innowacyjne technologie, którym zawdzięczają swoje funkcje. Wśród niezbędnych elementów wyposażenia łóżek dla pacjentów wymienia się siłowniki gazowe do łóżek. Siłownik ma za zadanie dźwigać łóżko do wybranej, wygodnej pozycji. Takie rozwiązanie zapewnia wysoki komfort pacjentowi, a także odciąża personel medyczny. Na jakiej zasadzie działa siłownik gazowy w łóżku medycznym?
Siłowniki do łóżek medycznych
W celu zapewnienia komfortu pacjenta w łóżkach medycznych i rehabilitacyjnych stosuje się siłowniki gazowe do łóżek. Produkt może mieć postać pręta stalowego pokrytego twardym chromem. Taka konstrukcja zapewnia trwałość oraz wytrzymałość siłownikom, przez co można ich używać w nawet w miejscach narażonych na duże obciążenia. W sprzęcie medycznym produkt pracuje nieustannie, dlatego należy wybierać tylko siłowniki dedykowane do danych urządzeń. Warto sięgać po siłowniki gazowe do łóżek, które są odporne na zarysowania i mają możliwość regulacji siły. Zastosowanie sprężyn gazowych w łóżkach daje możliwość zrezygnowania z podnośników oraz z innych, droższych i bardziej skomplikowanych rozwiązań.
W łóżkach medycznych sprawdzają się siłowniki, które wytrzymują duże naprężenia. Długość siłownika powinna być dopasowana do sprzętu, podczas wyboru zwraca się także uwagę na rodzaj gwintu, zarówno od strony tłoczyska, jak i od strony gwintu. Siłowniki powinny bez trudu podnosić spory ciężar. Siłowniki gazowe do łóżek szpitalnych mogą mieć system blokowania. Dzięki temu personel medyczny jest w stanie łatwo zatrzymać łóżko w dowolnej pozycji. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla pacjentów.
Gdzie jeszcze używa się siłowników gazowych?
Siłownik gazowy do łóżka jest również powszechnie stosowany w zwyczajnych łóżkach. Sprężyny gazowe zwykle znajdują się w szufladach. To rozwiązanie jest bardzo wygodne, bo pozwala bez wysiłku otworzyć szufladę łóżka, aby wyjąć z wnętrza np. pościel. Siłowniki w łóżkach oraz w meblach mają nieco odmienną budowę niż produkty używane do sprzętu medycznego. Nie są narażone na duże obciążenia i używa ich się z reguły rzadziej.
Siłowniki, inaczej sprężyny gazowe, są też często stosowane w maskach samochodowych, w pojazdach, a nawet w łodziach. Produkty zazwyczaj różnią się wielkością oraz różną mocą działania, którą wyraża się w Newtonach. Korzystanie z siłowników pozwala na bezwysiłkowe otworzenie klapy pojazdu lub schowka. Bez odpowiednich siłowników gazowych do łóżek czynność byłaby bardzo trudna, a często niemożliwa do wykonania.